ԽԱՉԱՏՈՒՐ ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ
Այսօր հանդիսությամբ ավարտական վկայականներ հանձնվեցին Մանկավարժական համալսարանի 2018-2019 ուսումնական տարվա շրջանավարտներին:
Մեկ օրում բուհի առկա և հեռակա համակարգում բակալավրի և մագիստրոսի դիպլոմ ստացավ 2416 շրջանավարտ. գերազանց առաջադիմություն ունեցողներից լավագույն 21-ին դիպլոմներ հանձնեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հռչակավոր կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
«Հրաշալի օր է այսօր. ավարտվում է կյանքի մի փուլ և սկսվում է մեկ ուրիշը, երբ մանկավարժի այնքան բարձր կոչումի եք արժանանում: Մանկավարժության հիմքում մի հսկայական բուհական համակարգ է, որ կրում է հայ ժողովրդի համար սուրբ անուններից մեկը՝ մեծն Խաչատուր Աբովյանի անունը»,-նշեց Տիգրան Մանսուրյանն ու աբովյանականներին հորդորեց տարբեր մասնագիտությունների շրջանակում իրենց ստացած գիտելիքները ծառայեցնել երկրին, նոր սերնդին և հայոց լեզվին:
Մաեստրոն ևս մեկ անգամ շնորհավորեց շրջանավարտներին և մաղթեց կանաչ ճանապարհ, անհոգություն և մասնագիտությանն արժանի աշխատանքային վայելք:
Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի մագիստրոս Գագիկ Ավետիսյանը ուսանողների անունից շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարությանը՝ ուսանողակենտրոն և անաչառ քաղաքականության, իսկ պրոֆեսորադասախոսական կազմին՝ բարձր գիտելքիներով և կարողություններով զինելու համար:
«Մեզանից ոմանք տարիներ անց կհամալրեն ուսուցիչների բանակը. խոստանում ենք բարձր պահել ուսուցչապետի անունը կրող բուհի բարի համբավն ու ավանդույթները»,-նշեց շրջանավարտ Գագիկ Ավետիսյանը:
Դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը շարունակվեց տոնական համերգով: Ելույթներով հանդես եկան Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Նորայր Դավթյան, Մանկավարժական համալսարանի Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնի «Ավե Մարիա» երգչախումբը և Պարարվեստի մանկավարժության ամբիոնի անսամբլները:

АРМЯНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ПЕДАГОГИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ ХАЧАТУРА АБОВЯНА
Сегодня в торжественной обстановке были вручены свидетельства об окончании выпускникам Педагогического университета 2018-2019 учебного года.
В один день дипломы бакалавров и магистров в системах очного и заочного обучения получили 2416 выпускников: 21 диплом с отличием лучшим из них вручил народный артист РА, прославленный композитор Тигран Мансурян.
«Сегодня чудесный день: в вашей жизни завершается один этап и начинается другой, когда вы удостаиваетесь столь высокого звания педагога. Столпом и основой ваших педагогических знаний стала колоссальная вузовская система, носящая одно из святых для армянского народа имен – имя великого Хачатура Абовяна», – отметил Тигран Мансурян и призвал абовяновцев полученные ими в рамках различных специальностей знания направить на служение стране, новому поколению и армянскому языку.
Маэстро еще раз поздравил выпускников и пожелал им зеленого света на жизненном пути, чтобы жилось им и работалось в радость.
Выпускник отделения магистратуры факультета художественного образования Гагик Аветисян от имени студентов выразил благодарность руководству вуза за беспристрастную и объективную политику, направленную на защиту интересов студентов, а профессорско-преподавательскому составу – за те знания и умения, которыми их вооружили.
«Многие из нас через несколько лет пополнят ряды армии учителей – обещаем высоко нести знамя, чтить добрую славу и традиции вуза, носящего имя великого учителя», – отметил Гагик Аветисян.
Церемония торжественного вручения дипломов продолжилась праздничным концертом. Выступили Государственный ансамбль национальных инструментов Армении (художественный руководитель – Заслуженный деятель искусств РА, профессор Норайр Давтян), хор кафедры педагогики музыки Педагогического университета «Аве Мария» и ансамбли вузовской кафедры педагогики хореографии.