ԽԱՉԱՏՈՒՐ ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ
Այսօր հանդիսությամբ ավարտական վկայականներ հանձնվեցին Մանկավարժական համալսարանի 2018-2019 ուսումնական տարվա շրջանավարտներին:
Մեկ օրում բուհի առկա և հեռակա համակարգում բակալավրի և մագիստրոսի դիպլոմ ստացավ 2416 շրջանավարտ. գերազանց առաջադիմություն ունեցողներից լավագույն 21-ին դիպլոմներ հանձնեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հռչակավոր կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
«Հրաշալի օր է այսօր. ավարտվում է կյանքի մի փուլ և սկսվում է մեկ ուրիշը, երբ մանկավարժի այնքան բարձր կոչումի եք արժանանում: Մանկավարժության հիմքում մի հսկայական բուհական համակարգ է, որ կրում է հայ ժողովրդի համար սուրբ անուններից մեկը՝ մեծն Խաչատուր Աբովյանի անունը»,-նշեց Տիգրան Մանսուրյանն ու աբովյանականներին հորդորեց տարբեր մասնագիտությունների շրջանակում իրենց ստացած գիտելիքները ծառայեցնել երկրին, նոր սերնդին և հայոց լեզվին:
Մաեստրոն ևս մեկ անգամ շնորհավորեց շրջանավարտներին և մաղթեց կանաչ ճանապարհ, անհոգություն և մասնագիտությանն արժանի աշխատանքային վայելք:
Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի մագիստրոս Գագիկ Ավետիսյանը ուսանողների անունից շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարությանը՝ ուսանողակենտրոն և անաչառ քաղաքականության, իսկ պրոֆեսորադասախոսական կազմին՝ բարձր գիտելքիներով և կարողություններով զինելու համար:
«Մեզանից ոմանք տարիներ անց կհամալրեն ուսուցիչների բանակը. խոստանում ենք բարձր պահել ուսուցչապետի անունը կրող բուհի բարի համբավն ու ավանդույթները»,-նշեց շրջանավարտ Գագիկ Ավետիսյանը:
Դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը շարունակվեց տոնական համերգով: Ելույթներով հանդես եկան Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Նորայր Դավթյան, Մանկավարժական համալսարանի Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնի «Ավե Մարիա» երգչախումբը և Պարարվեստի մանկավարժության ամբիոնի անսամբլները:

Graduation Certificates to 2416 ASPU Students
Today, Graduation Awards ceremony was organized for the graduates of Pedagogical University for 2018/2019 academic year.
In just one day, 2416 full time and distant-learning students of the University received their BA and MA certificates; the best 21 Honour Students received their certificates from the RA People’s Artist, Celebrated Composer Tigran Mansouryan.
“Today is a very special day; you are summarizing a phase in your life and launching on a new one, where you are receiving such a high title of a Pedagogue. A massive higher educational system underlies Pedagogy, bearing one of sacred names for Armenian nation – the name of Khachatur Abovyan”, mentioned Tigran Mansouryan and advised to the students of the ASPU to serve the knowledge they had acquired in various specializations for the good of the country, the new generation and Armenian language.
Once again Maestro thanked the graduates and wished them good luck, carelessness and professional growth in line with their profession.
On behalf of the students, the MA graduate of the Faculty of Art Education Gagik Avetisyan expressed acknowledgments to the University Management for their student-centered and impartial policy, as well as thanked the professoriate for equipping them with high level of knowledge and skills.
“A few year later some of us will join the army of teachers. We promise to highly maintain the prestige and traditions of the University bearing the name of the Master Teacher”, Gagik Avetisyan mentioned.
The solemn ceremony of Graduation Awards proceeded to a festive concert. Among the performing artists were the State Orchestra of Armenian National Instruments with their Artistic Director, the RA Honoured Art Figure, Professor Norayr Davtyan, the “Ave Maria” Band of the Pedagogical University Chair of Music Pedagogy, and the Ensemble of the Chair of Choreographic Pedagogy.