«Գլուխ գլխի»․ մասնագիտական երկխոսություն Մանկավարժականում
Մանկավարժական համալսարանում շարունակվում է ՀՊՄՀ-ի և ԿԳՄՍ նախարարության համագործակցությամբ ստեղծված «Գլուխ գլխի» խորագրով հարթակի հանդիպումների շարքը։
Միասնական հարթակի նպատակն է միավորել կրթության ոլորտի մասնագետներին՝ համատեղ մտածելու, քննարկելու և զարգանալու, ապահովելու տնօրենների և մանկավարժների մասնագիտական երկխոսությունը, փորձի փոխանակումն ու կրթական նորարարությունների տարածումը։
Հանդիպումը ներկայացուցչական էր․ քննարկմանը մասնակցում էին ԿԳՄՍ նախարարության, ՀՄԿ-ի, «Դասավանդիր հանուն Հայաստանի»-ի, Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչներ, Երևանի և հանրապետության մարզերի տարբեր դպրոցների տնօրեններ։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը նախաձեռնությունը կարևորեց կրթության շարունակականության առումով՝ ընդգծելով, որ հաջողված փորձի փոխանակումը, շահառուների կարիքների վերհանումը, խնդիրների քարտեզագրումն ու բազմաբևեռ տեսանկյունից դրանց ներկայացումը կնպաստի գաղափարի արդյունավետ իրականացմանը։
Մեկ գործող տնօրեն՝ իր հաջողված պատմությամբ և մեկ փորձագետ․այս անգամ բանախոսները Ոսկեհատի միջնակարգ դպրոց տնօրեն Սյուզաննա Շմավոնյանն ու ՀՊՄՀ Օտար լեզուների ֆակուլտետի դեկան Տիգրան Միքայելյանն էին։
Թեման՝ Գերազանցության մշակույթն էր դպրոցում և դրա կարողունակությունը։
Ինչպե՞ս ձևավորել միջավայր, որտեղ գերազանցությունը դառնում է արժեք, վարքագիծ և ապրելակերպ հարցադրմամբ մեկնարկած հանդիպմանը Սյուզաննա Շմավոնյանը խոսեց գերազանցության մշակույթի, դրա կարևորության, հիմնարար սկզբունքների, գործիքների և մեխանիզմների, դպրոցում՝ տնօրենի դերի մասին։
Գերազանցության մշակույթի և կարողունակության մասին էլ ներկայացրեց Տիգրան Միքայելյանը։ Նա անդրադարձավ գերազանցության հիմքերին, դրա մշակույթին՝ տեսլական և կողմոնորշիչներ, գործիքներ, նպատակ։
Կրթության ոլորտի ներկայացուցիչները կարևորեցին նախաձեռնությունը,հնչեցին կարծիքներ․ ծավալվեց քննարկում, եղավ հարց ու պատասխան։
ԿԳՄՍ նախարարության հանրակրթության և արտադպրոցական ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը ողջունեց համատեղ նախաձեռնությունն ու ընդգծեց՝ կրթությունը սերտորեն կապված է Մանկավարժական բուհի հետ․ ներկայիս բարեփոխումները, վերջնարդյունքները պետք է պայամանավորված լինեն այս բուհի գործունեությամբ, արդյունքներով։

«Голова к голове»: профессиональный диалог в Педагогическом
В Педагогическом университете продолжается серия встреч на платформе «Голова к голове», созданной в сотрудничестве АГПУ и МОНКС.
Цель единой платформы – объединить специалистов сферы образования для совместного обдумывания, обсуждения и развития, обеспечить профессиональный диалог директоров и педагогов, обмен опытом и распространение образовательных инноваций.
Встреча была представительной: в обсуждении приняли участие сотрудники МОНКС, Национального института образования, программы «Преподавай, Армения!», Национального центра образовательных технологий, а также директора школ г. Еревана и областей республики.
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян подчеркнула важность инициативы для обеспечения непрерывности образования, отметив, что успешный обмен опытом, выявление потребностей заинтересованных сторон, картирование проблем и их представление с разных точек зрения будут способствовать эффективной реализации идеи.
Один действующий директор с успешной историей и один эксперт – на этот раз спикерами стали директор средней школы с. Воскехат Сюзанна Шмавонян и декан факультета иностранных языков АГПУ Тигран Микаелян.
Тема – «Культура превосходства в школе и ее потенциал».
На встрече, начавшейся с вопроса «Как сформировать среду, где превосходство становится ценностью, поведением и образом жизни?», Сюзанна Шмавонян рассказала о культуре превосходства, ее важности, основополагающих принципах, инструментах и механизмах, а также о роли директора в школе.
Тигран Микаелян также представил культуру и потенциал превосходства. Он коснулся основ превосходства, его культуры – видения и ориентиров, инструментов, цели.
Представители сферы образования высоко оценили инициативу, прозвучали различные мнения, развернулось обсуждение, прошел обмен вопросами и ответами.
Руководитель отдела разработки и реализации программ общего и внешкольного образования МОНКС Сусанна Азатян приветствовала совместную инициативу и подчеркнула, что образование тесно связано с Педагогическим университетом: текущие реформы и конечные результаты должны быть обусловлены деятельностью и результатами работы этого вуза.