ՀՊՄՀ-ում ամփոփվեց վերապատրաստման դասընթացը
Այսօր Մանկավարժական համալսարանում ամփոփվեց դասախոսական կազմի փափուկ հմտությունների զարգացմանը միտված հնգամոդուլ վերապատրաստման դասընթացը։
Եռամսյա ծրագիրն իրականացվել է «ԷԿՍԵՈ» հիմնադրամի, ՀՊՄՀ-ի և «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի միջև կնքված համագործակցության եռակողմ հուշագրի շրջանակում։
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները ձեռք բերեցին նոր գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ փոփոխությունների էության և տեսակների, հուզական բանականության ու նյարդաբանության հիմունքների, ստեղծարար մտածողության գործիքների, ինչպես նաև ժամանակակից կրթական մեթոդների վերաբերյալ։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը կարևորեց ծրագրի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ 21-րդ դարի մարդը պետք է մշտապես սովորի, բացահայտի, հասկանա աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններն ու նորարարությունները, ինչպես նաև կիսի և հարստացնի իր մասնագիտական փորձառությունը։
Նա բարձր գնահատեց ծրագրի վերաբերյալ ստացված հետադարձ կապը՝ այն դիտարկելով որպես դրական, արդյունավետ, նպատակային և ոգեշնչող։ Լիլիթ Մկրտչյանը վստահություն հայտնեց, որ դասընթացի արդյունքում ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները կծառայեն սովորողների կարողությունների զարգացմանը, կրթական գործընթացի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը և դասավանդման որակի բարձրացմանը։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նաև հույս հայտնեց, որ ձևավորված համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ այլ նախաձեռնությունների և փոխգործակցության ձևաչափերով։
«Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Լիանա Բադալյանը կարևորեց ծրագրի մասնակիցների դերակատարումը՝ որպես գիտակից, պատասխանատու և ակտիվ քաղաքացիներ կրթող մասնագետների։ Նրա խոսքով՝ վաղվա սերունդը կարիք ունի բաց մտածողությամբ, արդյունավետ և առաջադեմ դասավանդողների, ինչպիսին հենց ծրագրի մասնակիցներն են։
«ԷԿՍԵՈ» հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Քրիստինա Ծատուրյանը նկատում է՝ դասընթացի ամեն հանդիպում իրեն ևս հարստացրել է նոր գիտելիքներով։
Դասընթացավարների գնահատմամբ՝ ծրագիրը նպաստել է մասնակիցների մասնագիտական և անձնային զարգացմանը՝ ձևավորելով մարդակենտրոն և համագործակցային միջավայր ստեղծելու մշակույթ, ամրապնդելով էմպատիան և հուզական ընկալունակությունը, խթանելով աճի մտածելակերպն ու շարունակական ինքնազարգացումը։ Միաժամանակ այն նպաստել է նորարարության և փորձարարության նկատմամբ բաց վերաբերմունքի, սխալներից սովորելու կարողության և փոփոխվող միջավայրում ճկուն գործելու հմտությունների զարգացմանը, հնարավորության, որ շարունակական է լինելու։
Քրիստինա Ծատուրյանն իր խոսքում նկատեց՝ փափուկ հմտությունների դերը մեզանում հաճախ է անտեսվում, այնինչ 21-րդ դարում այն կարևորագույն հմտություն է․ ի վերջո, գիտելիքը մշտապես գտնվում է զարգացման մեջ է, և եթե ճկուն ենք, ապա հնարավոր է դառնում այն առավելագույնս իրացնել:
Մասնակիցները ևս կիսվեցին դասընթացի վերաբերյալ իրենց տպավորություններով՝ ընդգծելով դրա արդյունավետությունն ու գործնական նշանակությունը։ Նրանք հատկապես կարևորեցին ծրագրի ձևաչափը՝ նշելով, որ կրթության ոլորտում շարունակաբար փոփոխվող պահանջները մասնագետների մոտ առաջացնում են նոր հմտությունների և մոտեցումների կարիք, իսկ դասընթացին ձեռք բերած գիտելիքները կիրառելի են իրենց ամենօրյա մասնագիտական գործունեության մեջ:
Ծրագրի ավարտին հանձնվեցին 2 կրեդիտին համարժեք հավաստագրեր՝ ամփոփելով եռամսյա ուսումնառության արդյունքները։

В АГПУ подведены итоги курса по переподготовке
Сегодня в Педагогическом университете подвели итоги пятимодульного курса по переподготовке преподавателей, нацеленного на развитие мягких навыков.
Программа длительностью в три месяца была организована совместными усилиями фонда “EXHEO”, АГПУ и фонда “Фридрих Эберт” в рамках меморандума о сотрудничестве, заключенного ранее.
Слушатели курса приобрели новые знания и развили практические навыки, связанные с такими вопросами как суть и виды перемен, эмоциональный интеллект и основы неврологии, инструменты творческого мышления, а также современная образовательная методика.
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян подчеркнула важное значение реализации программы, отметив, что в 21-ом веке человек должен учиться постоянно, должен понимать, какие изменения происходят в мире, иметь представление об инновациях, обогащать свой профессиональный опыт и делиться им.
Что касается полученной в рамках программы обратной связи, то врио ректора оценила ее положительно, подчеркнув ее эффективность. Лилит Мкртчян выразила надежду на то, что приобретенные слушателями знания, а также усовершенствованные навыки послужат делу развития умений учащихся, более эффективной организации образовательного процесса и повышению качества образования.
Лилит Мкртчян надеется, что сформировавшееся сотрудничество будет продолжительным, реализуясь также в виде других инициатив и форматов взаимодействия.
Руководитель программ фонда “Фридрих Эберт” Лианна Бадалян в своей речи подчеркнула, что в реализации инициатив, подобных этой, важную роль играют слушатели – педагоги, вносящие свой вклад в развитие сознательных, активных граждан и специалистов. По ее словам, на сегодняшний день поколение учащихся нуждается в инициативных, креативных преподавателях, коими и являются слушатели курса.
Врио директора фонда “EXHEO” Кристина Цатурян, в свою очередь, подчеркнула, что каждая встреча, состоявшаяся в рамках курса, сумела обогатить также и ее собственные знания.
По словам преподавателя курса, программа содействовала развитию слушателей как в профессиональном, так и в личностном плане, будучи нацеленной на создание человекоцентричной партнерской среды, где должное внимание уделяется эмпатии и эмоциональному восприятию, а также расширению кругозора и последовательному самосовершенствованию. Одновременно программа содействовала становлению гибкого, открытого восприятия инноваций, развитию умения учиться на своих ошибках, умения быть гибким в меняющемся мире.
Кристина Цатурян отметила также, что в нашем обществе зачастую недооценивается роль мягких навыков, тогда как в 21-ом веке они более чем необходимы: в конце концов, сами знания постоянно развиваются, и если мы умеем проявлять гибкость, то умеем также и их применять.
Слушатели курса также поделились своими впечатлениями. Программа, отметили они, была эффективна и носила прикладной характер. Очень важен, по словам слушателей, также и ее формат, ведь постоянно меняющиеся требования в сфере образования заставляют приобретать новые навыки и умения, развивать новый подход. Что касается приобретенных в рамках курса знаний, то слушатели непременно будут применять их в своей профессиональной деятельности.
Слушателям курса были выданы сертификаты, подтверждающие получение по итогам курса двух академических кредитов.