- Ռեկտոր > Ընդհանուր հարցերով պրոռեկտոր > Լրատվության և հանրության հետ կապերի կենտրոն >
Լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունը ստեղծվել է 2011 թվականին, իսկ 2023 թվականից վերանվանվել Լրատվության և հանրության հետ կապերի կենտրոն։
Կենտրոնի նպատակն է՝ տեղեկացնել, իրազեկել, քարոզել․ կազմակերպել և իրականացնել Համալսարանի տեղեկատվական և քարոզչական քաղաքականությունը՝ հնարավոր տարբեր միջոցներով, բուհի ռեկտորի, ստորաբաժանումների, այլ պաշտոնատար անձանց գործունեության վերաբերյալ իրազեկել հասարակայնությանը` համալսարանի թերթի, կայքի, ռադիոյի, հեռուստահաղորդումների, առհասարակ ռադիո-հեռուստատեսային հեռարձակումների միջոցով,հասարակական միավորումների և այլ կազմակերպությունների հետ ապահովել համագործակցություն։
Կենտրոնի կազմում գործում է «Մանկավարժական համալսարան» պաշտոնաթերթը: 2013 թվականի մարտ ամսից թերթը լույս է տեսնում ամիսը երկու անգամ՝ անդրադառնալով համալսարանի գործունեությանը, բարձրագույն կրթական համակարգի խնդիրներին` դառնալով բուհի պատմությունն ու տարեգրությունը: 2015 թվականին թերթը դարձավ 50 տարեկան: Իսկ 2023 թվականից «Մանկավարժական համալսարան» պաշտոնաթերթը հասանելի է միայն էլեկտրոնային եղանակով։
Մանկավարժական համալսարանի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի է բուհի պաշտոնական եռալեզու կայքում՝ www.aspu.am։ 2011 թվականից՝ ստեղծման օրից, այն շարունակում է մնալ տեղեկատվության համախմբման միջոց՝ բուհի, նրա հետ առնչվող այլ կառույցների և վերջիններիս կայքերի համար:
Այստեղ տեղադրվում են համալսարանում տեղի ունեցող իրադարձությունները ներկայացնող նյութեր, հոդվածներ, ռեպորտաժներ, ռիլեր: Կայքում կարելի է գտնել համալսարանի կառուցվածքի, գիտաուսումնական գործընթացի, ուսումնական և միջազգային ծրագրերի, պրակտիկայի, շրջանավարտների, նրանց հաջողության պատմությունների, ինչպես նաև ուսանողների և դասավանդող մասնագետների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվություն: Կայքն ունի իր պաշտոնական էջերը սոցիալական ցանցերում:
Կենտրոնի կազմը 2013-ի նոյեմբերի 1-ից համալրեց ռադիո «Ֆամա»-ն՝ www.radiofama.am: Հայաստանում նախադեպը չունեցող 24 ժամյա հեռարձակմամբ Առաջին համալսարանական ռադիոն ծանոթացնում է նախ համալսարանական լուրերին, ապա նաև ուսանողական և երիտասարդության, մշակութային ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում կատարվող իրադարձություններին ու նորություններին:
Ռադիո Ֆաման իր ձևի մեջ հանրապետությունում եզակի հարթակ է, որը պրակտիկ գործունեության արդյունավետ միջոց է և ցատկահարթակ լրագրության բաժնի ուսանողների համար։ Ռադիոյի բոլոր հաղորդումների հեղինակները ուսանողներն են։ Կրթական արդյունավետությունը Ռադիո Ֆամայի ամենաուժեղ կողմն է։ Ռադիոն՝ գործնական լաբորատորիա է հեռուստառադիոլրագրության բաժնի ուսանողների համար․ օգնում է խոսքի վարպետության դասերին, ապահովում է ուսումնական պրակտիկա, զարգացնում է ինքնավերլուծության կարողություն (սեփական ձայնի լսում, սխալների վերլուծություն), ապահովում է միկրոֆոնային փորձառություն։
Ռադիոն անխափան գործում է արդեն 13 տարի 24/7 ռեժիմով: Օն լայն հեռարձակվող ռադիոյի եթերային հեռարձակման համար տեխնիկական ապահովությունը 100 տոկոսանոց է, բուհի բոլոր մասնաշենքերը հագեցած են ռադիոընդունիչներով և ձայնարկիչներով։
Ռադիո «Ֆամա»-ն համալսարանի շրջանակներից դուրս լսում են մոտ 200 երկրում։
Այն ունի նաև ֆեյսբուքյան էջ ՝ 1543 հետևորդ։
Կենտրոնը նաև զբաղվում է հեռուստաարտադրությամբ. 2016 թվականից Արմնյուզ, իսկ 2019-ից ATV հեռուստաընկերության եթերում ամեն կիրակի՝ ժամը 11.45-ին կարելի է դիտել ՀՊՄՀ Լրատվության և հանրության հետ կապերի կենտրոնի պատրաստած «Հաջողության բանաձև» հաղորդաշարը: 2024 թվականից կենտրոնը սկսեց նկարահանել և գործընկեր հեռուստաընկերություններով հեռարձակել նաև «Սովորեցնում ենք սովորել» հաղորդաշարը։ Այս երկու հաղորդաշարերը բացի ATV-ից, ցուցադրվում են նաև «Ֆրի Նյուզ» հեռուստաընկերությամբ, ինչպես նաև մարզային հեռուստաընկերություններով։ Հանրապետության բուհական համակարգում սա աննախադեպ երևույթ է, որ համալսարանն ունի սեփական եթերաժամանակ հեռուստատեսությունում։
Հաղորդաշարերը, ռիլերը, համալսարանի մասին պատմող ֆիլմերը կարող եք դիտել համալսարանի պաշտոնական յութուբյան էջում՝ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարան (ՀՊՄՀ): Այս էջը բուհական համակարգում բացարձակ առաջատար է՝ բաժանորդների թվով և տեսանյութերի տեղադրման հաճախականությամբ։
Կենտրոնը նպատակ ունի ռադիոյի օրինակով ստեղծել նաև on-line հեռուստատեսություն: Սա, իհարկե, ապագայի հարց է:

- Ректор > Проректор по общим вопросам > Центр по связям с общественностью и информации >
В 2011 г. было создано управление информации и связей с общественностью. В 2023 г. управление было переименовано в Центр информации и связей с общественностью. Основной целью центра является информирование, повышение осведомленности, организация и претворение в жизнь информационной политики университета. Центр освещает деятельность ректора, структурных подразделений университета, а также других должностных лиц вуза посредством университетской газеты, сайта и радио, телепередач, теле- и радиотрансляций. Наряду с этим центр обеспечивает сотрудничество с различными общественными объединениями и иными организациями.
При центре издается официальная газета вуза “Педагогический университет”, с марта 2013 г. выходящая в свет дважды в месяц. Газета освещает деятельность университета, уделяя внимание проблемам высшего образования и фактически выполняя функции своеобразной летописи Педагогического. В 2015 г. газете исполнилось 50 лет. Начиная с 2023 г., газета доступна и в цифровой версии.
Всю актуальную информацию, касающуюся деятельности Педагогического университета, можно найти на www.aspu.am – официальном сайте вуза, доступном на армянском, русском и английском языках. Со дня своего создания в 2011 г. сайт продолжает оставаться единым информационным ресурсом, объединяющим информацию о вузе, связанных с ним структурах и их веб-сайтах.
Здесь размещаются материалы, рассказывающие об университетской жизни – статьи, репортажи, видеоматериалы. На сайте можно найти информацию о структуре университета, научно-учебном процессе, международных проектах, образовательных программах, практике студентов, выпускниках, их историях успеха, а также информацию о преподавателях и студентах. Сайт представлен также и на официальных страницах в соцсетях.
С 1 ноября 2013 года состав Центра пополнило радио “Фама” – www.radiofama.am. Не имеющее аналогов в стране первое университетское радио Армении с круглосуточным вещанием знакомит слушателей прежде всего с университетскими новостями, а также с событиями и новостями в сферах студенческой и молодежной жизни, культуры и информационных технологий.
Радио “Фама” является уникальной в своем роде площадкой в республике, представляющей собой эффективный инструмент практической деятельности и своеобразный трамплин для студентов отделения журналистики. Авторами всех радиопрограмм являются студенты.
Образовательная эффективность – одна из сильнейших сторон радио “Фама”. Радио представляет собой практическую лабораторию для студентов отделения телерадиожурналистики, способствуя развитию навыков речевого мастерства, обеспечивая прохождение учебной практики, развивая навыки самоанализа (прослушивание собственного голоса, анализ допущенных ошибок), а также обеспечивает получение практического опыта работы с микрофоном.
Радио бесперебойно работает уже 13 лет в круглосуточном режиме. Техническое обеспечение эфирного вещания радиостанции, осуществляющей онлайн-трансляцию, составляет 100%. Все корпуса университета оснащены радиоприемниками и громкоговорителями.
Радио за пределами университета слушают примерно в 200 странах мира.
Радио также имеет страницу в Facebook, насчитывающую 1543 человека.
Центр также занимается телевизионным производством: с 2016 года на телеканале “Армньюз”, а с 2019 года и на телеканале ATV каждое воскресенье в 11:45 выходит в эфир программа “Формула успеха”, подготовленная центром информации и связей с общественностью АГПУ. С 2024 года в центре выпускается также и передача “Учим учить”. Обе программы, помимо ATV, транслируются также и на телеканале “Фри Ньюз” и некоторых областных телеканалах. Университет, имеющий собственное эфирное время на популярных телеканалах, – беспрецедентное явление в системе высшего образования страны.
Программы, рилсы и фильмы об университете доступны на официальном YouTube-канале АГПУ: Армянский государственный педагогический университет (АГПУ). По количеству подписчиков и частоте публикаций канал является безусловным лидером среди вузов страны.
Центр нацелен на создание, по примеру радио, также и онлайн-телевидения. Это, конечно же, вопрос будущего.