- Մեդիա > Նորություններ >Մասնագիտությունից մինչև միջազգային ճանաչում․ Հայկ Մկրտչյանի հաջողության պատմությունը
Մասնագիտությունից մինչև միջազգային ճանաչում․ Հայկ Մկրտչյանի հաջողության պատմությունը
08.09.2026
ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ, Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետի տեղակալ Հայկ Մկրտչյանը Մանկավարժական համալսարանի շրջանավարտ է։
Հետահայաց հիշում է՝ 2001 թվականին, բուհական ընդունելության հայտը լրացնելիս է, անկախ իր կամքից, հետաքրքրվել թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանություն մասնագիտությամբ։ Խոստովանում է՝ հետաքրքրությունը մինչ օրս չի մարել․ ամեն անգամ թանգարանային որևէ նախագիծ, ծրագիր իրականացնելիս, մտածում է՝ ինչ երջանիկ է, որ աշխատում է մասնագիտությամբ և որ հաջողել է։
Հայկ Մկրտչյանը մասնագիտական գործունեությունը սկսել է բուհն ավարտելուց անմիջապես հետո, երբ աշխատանքի առաջարկ է ստացել Երևանի պատմության թանգարանից։ Հենց այստեղից էլ սկսվել է թանգարանային խորհրդավոր աշխարհում նրա երկար ու հետաքրքիր ճանապարհորդությունը:
2005 թվականից սկսած աշխատել է մայրաքաղաքի տարբեր թանգարաններում, մշակութային կազմակերպություններում, մասնավոր հիմնադրամներում, զբաղեցրել տարբեր պաշտոններ, համակարգել տեղական և միջազգային նշանակության նախագծեր, հնարավորություն ունեցել շրջագայել 3 տասնյակից ավելի երկրներում՝ շփել և աշխատել տարբեր թանգարանների մասնագետների հետ:
Մասնագիտական ճանապարհի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը Հայկ Մկրտչանը համարում է Թանգարանների միջազգային խորհրդի՝ ԻԿՕՄ Հայաստանի ազգային կոմիտեին միանալը, ինչն էլ դարձավ մասնագիտական կարևոր ձեռքբերումների հարթակ:
«ԻԿՕՄ Հայաստանի շնորհիվ սկսվեց միջազգային համագործակցության բնագավառում իմ կարևոր ձեռքբերումների շրջանը, երբ հրավիրեցին անդամակցել ԻԿՕՄ Մարքեթինգի և հանրահռչակման միջազգային խորհրդին։ Այստեղ հնարավորություն ունեցավ ոչ միայն աշխատել, այլև նորից սովորել փորձառու և հեղինակավոր կազմակերպությունների մասնագետներից։ Այդ ճանապարհի լավագույն կանգառներից մեկը «Զարգացող մարտահրավերներ. տեխնոլոգիա, նոր հազարամյակի սերունդ, հակասություններ» միջազգային գիտաժողովի կազմակերպումն էր Երևանում»,- նշեց Հայկ Մկրտչյանը:
Մասնագիտական ձեռքբերումների ճանապարհը Հայկ Մկրտչյանին տարավ Բրիտանական թանգարան, որտեղ առիթ ունեցավ ոչ միայն անցնել երկարատև վերապատրաստում, այլև հրավիրվեց հետ Լոնդոն՝ համակարգելու Բրիտանական թանգարանի կազմակերպված ամենամյա վերապատրաստման ծրագիրը։ Նա շուրջ 5 ամիս աշխատեց Բրիտանական թանգարանում:
Հայկ Մկրտչյանը 2019-2021 թվականներին եղել է նախարարի տեղակալի օգնական՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում, ինչը
բացառիկ հնարավորություն էր իրագործելու բազմաթիվ ծրագրեր և նախագծեր։
Մասնավորապես՝ նա համակարգել է անշարժ և շարժական մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը միտված մի շարք կարևոր նախագծեր։ Այդ ընթացքում հնարավորություն է ունեցել իր մասնագիտական գիտելիքները հարստացնել ԱՄՆ դեսպանության «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանակներում, ինչի շնորհիվ շուրջ 20 օր մասնագիտական հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ 5 նահանգների հեղինակավոր կազմակերպություններում և թանգարաններում:
2019-2023 թվականների հնարավորություն է ստացել կրթությունը շարունակել Բրիտանական Շեֆիլդի համալսարանի Ընդհանուր կառավարման ֆակուլտետում՝ ստանալով բիզնեսի մագիստրոսի աստիճան:
2022 թվականին առաջարկ է ստացել մասնագիտական ներուժը փորձել «IdEA» հիմնադրամում և աշխատանքի բերումով տեղափոխվել է Դիլիջան, որտեղ համակարգել է ԵՄ ֆինանսավորվող «Կարիֆաբրիա» նախագիծը՝ մշակույթի և բիզնեսի ներդաշնակեցման, Երևանից դուրս նախատեսվող մեգանախագծի մասին։
2024-25 թվականներին աշխատել է «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամում, որտեղ ղեկավարել է միջազգային հարաբերությունների բաժինը: Լինելով ԱՄՆ դեսպանության «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանավարտ՝ 2025 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին հիմնադրամի և ԱՄՆ դեսպանության համագործակցության շրջանակներում կազմակերպել է 10 թանգարանների տնօրենների այցելության ծրագիր՝ ԱՄՆ:

История успеха Айка Мкртчяна: от специальности до международного признания
Айк Мкртчян, председатель Армянского национального комитета Международного совета музеев (ICOM), заместитель начальника управления культуры и туризма мэрии Еревана, является выпускником Педагогического университета.
Оглядываясь назад, он вспоминает, как в 2001 году, заполняя заявку на поступление в вуз, он, помимо своей воли, заинтересовался специальностью музейное дело и охрана памятников. Он признается, что этот интерес не угас до сих пор: каждый раз, реализуя какой-либо музейный проект или программу, он думает о том, как счастлив, что работает по специальности и добился успеха.
Профессиональную деятельность Айк Мкртчян начал сразу по окончании университета, получив предложение о работе из Музея истории Еревана. Именно отсюда началось его долгое и увлекательное путешествие в таинственный мир музеев.
С 2005 года он работал в различных музеях столицы, культурных организациях, частных фондах, занимал различные должности, координировал проекты местного и международного значения, имел возможность посетить более 30 стран, общаясь и работая со специалистами из разных музеев.
Одним из важнейших достижений на своем профессиональном пути Айк Мкртчян считает вступление в Армянский национальный комитет Международного совета музеев (ICOM), что стало платформой для значительных профессиональных успехов.
«Благодаря Армянскому национальному комитету Международного совета музеев (ICOM) начался период моих значимых достижений в области международного сотрудничества, когда меня пригласили вступить в Международный совет по маркетингу и продвижению ICOM. Здесь у меня появилась возможность не только работать, но и заново учиться у опытных и авторитетных специалистов из различных организаций. Одним из лучших этапов этого пути стала организация международной конференции в Ереване под названием «Развивающиеся вызовы: технологии, поколение нового тысячелетия, противоречия», – отметил Айк Мкртчян.
Профессиональный путь Айка Мкртчяна привел его в Британский музей, где он прошел длительное обучение и был приглашен в Лондон для координации ежегодной программы повышения квалификации, организуемой музеем. Он проработал в Британском музее около пяти месяцев.
В период с 2019 по 2021 годы Айк Мкртчян был помощником заместителя министра в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, что дало ему уникальную возможность реализовать множество программ и проектов.
В частности, он координировал ряд важных проектов, направленных на продвижение недвижимого и движимого культурного наследия. В это время он смог обогатить свои профессиональные знания в рамках программы «Международный визитер» Посольства США, благодаря чему в течение примерно 20 дней участвовал в профессиональных встречах в авторитетных организациях и музеях пяти штатов США.
В период с 2019 по 2023 годы он продолжил образование на факультете общего управления Университета Шеффилда в Великобритании, получив степень магистра бизнеса.
В 2022 году Айку Мкртчяну предложили применить свой профессиональный потенциал в фонде «IdEA», и в связи с работой Айк он переехал в Дилижан, где координировал проект «Карифабрия», финансируемый ЕС, направленный на гармонизацию культуры и бизнеса, а также на реализацию мегапроекта за пределами Еревана.
В 2024-2025 годах он работал в фонде «Развитие культуры», где возглавлял отдел международных отношений. Будучи выпускником программы «Международный визитер» Посольства США, в мае-июне 2025 года в рамках сотрудничества фонда и посольства организовал программу визитов в США для директоров десяти музеев.