- Ռեկտոր > Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր > Դիմորդների ընդունելության և նախապատրաստական ծրագրերի բաժին >
Դիմորդների ներգրավման բաժինը որպես համալսարանի ուսումնա-դաստիարակչական գործունեություն իրականացնող կառուցվածքային ստորաբաժանում գործում է 2007թ. ապրիլից: Բաժնի նպատակն է դիմորդների նախապատրաստումը բուհերի ընդունելության քննություններին: Ուսումնական պարապմունքները կազմակերպվում են ընդունելության քննական առարկաներից համալսարանի բոլոր մասնագիտությունների գծով:
Կարող են ինչպես ՀՀ (վճարովի), այնպես էլ արտերկրի քաղաքացիները (վճարովի և պետ. պատվերի հիմունքներով): Օտարերկրյա քաղաքացիները ուսումնառության վերջում հանձնում են ավարտական քննություններ և, դրական արդյունքների դեպքում, ընդունվում են համալսարանի համապատասխան ֆակուլտետի առաջին կուրս:
ՀՀ քաղաքացիները դասընթացներն ավարտելուց հետո բուհերի ընդունելության քննություններին մասնակցում են ընդհանուր հիմունքներով: Նախապատրաստական դասընթացներն ավարտած դիմորդները բուհի հեռակա ուսուցման համակարգ են ընդունվում մրցույթից դուրս, դասընթացի ավարտական քննությունների գնահատականներով՝ ըստ մասնագիտությունների ՀՀ ԿԳ նախարարության կողմից հաստատված տեղերի մինչև 20 % չափով:
Սովորողները կարող են օգտվել համալսարանի գրադարանից, կաբինետներից, լաբորատորիաներից, ուսումնամեթոդական այլ ծառայություններից: Օտարերկրյա քաղաքացիները ընդունելության փաստաթղթերը ներկայացնում են ՀՀ ԿԳ նախարարության Սփյուռքի բաժին` համաձայն գործող կարգի:
ՀՀ քաղաքացիների դիմումները ընդունվում են համալսարանի Դիմորդների ներգրավման բաժին՝ նախապես տրված հայտարարությամբ:

Division of student engagement
The Division of Student Engagement has been operating since April 2007 as a structural unit carrying out educational activities. The aim of the unit is to prepare applicants for entrance exams. Preparatory training courses are organized in all subjects covered in the entrance exams.
Both citizens of the Republic of Armenia (on a paid basis) and foreign citizens (on a paid basis and under the state order) can study at the division. At the end of the course, foreign citizens take final exams and, in case of positive results, are enrolled in the first year of the corresponding faculty of the University.
Citizens of the Republic of Armenia, upon completion of the course, participate in entrance exams on a general basis. Applicants who have completed the preparatory courses are enrolled in distance learning programmes without competition, based on the scores of the final state exam in the given specialties filling up to 20% of the seats approved by the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Students enrolled in the preparatory courses can use the University library, classrooms, laboratories, and other educational and methodological services. According to the current regulations, foreign citizens submit admission documents to the Department of Diaspora of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.