ՀՊՄՀ գիտական գրադարանը հիմնադրվել է 1922 թվականի նոյեմբերի 7-ին՝ 190 գրքով։ Ժամանակի ընթացքում գրադարանի ֆոնդը զգալիորեն հարստացել է, համալրվելով մոտ 4000 գրքով՝ ստացված Երևանի պետական համալսարանից, ինչպես նաև 3000 հայագիտական և պատմագիտական գրքերով՝ բերված Սբ. Էջմիածնի Մատենադարանից։
Գրադարանը տարբեր տարիներ ղեկավարել են.
Մուշեղ Գասպարյանը (1022-1939 թթ.)
Դուխիկ Մովսիսյանը (1939 1961 թթ.)
Ադրինե Աբելյանը (1961-1995 թթ.)
Տիգրան Հովհաննիսյանը (1995-2009 թթ.)
2009 թվականից գրադարանի տնօրենը մատենագետ, պատմաբան, մշակութաբան, լրագրող Տիգրան Պետրոսյանցն է։
1989 թվականին գրադարանը ստացել է գիտական գրադարանի կարգավիճակ։ 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ գրադարանի տպագիր ֆոնդը (մասնագիտական, գեղարվեստական գրքեր, դասագրքեր, ուսումնական ձեռնարկներ, ամսագրեր, հանդեսներ, քարտեզներ, ատենախոսություններ, թերթերի համալիրներ) կազմել է 380.320 միավոր։
Գրադարանը սպասարկում է ավելի քան 19 100 ընթերցողի։
Նրանք օգտվում են՝
մեկ աբոնեմենտային բաժնից,
երեք մեծ, երեք փոքր ընթերցասրաներից,
ամբիոնների մասնագիտական կաբինետներից:
Գրադարանը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով։
Գրադարանի ֆոնդի համալրումը կատարվում է համալսարանի միջոցներով և նվիրատվություններով, ունի էլեկտրոնային գրականության շտեմարան, որտեղ ընդգրկված է ավելի քան 300 000 էլեկտրոնային նյութ (դասագրքեր, ձեռնարկներ, հոդվածներ, ատենախոսություններ՝ հայերեն, ռուսերեն և այլ օտար լեզուներով։

Библиотека АГПУ основана в 1922 году. На тот момент ее книжный фонд насчитывал всего лишь 190 книг. Со временем фонд библиотеки значительно пополнился: около 4000 книг было получено из публичной библиотеки и Ереванского государственного университета, еще 3000 единиц арменоведческой и исторической литературы было передано книгохранилищем Святого Первопрестольного Эчмиадзина.
В разные годы библиотеку возглавляли:
Духик Мовсисян (до 1961 г.)
Адрине Абелян (1961-1995 гг.)
Тигран Оганесян (1995-2009 гг.)
С 2009 г. по сей день библиотекой руководит историк, культуролог, историк, журналист Тигран Петросянц
В 1989 году библиотека получила статус научной библиотеки. По состоянию на 1 января 2021 года, фонд библиотеки насчитывал 513 017 единиц, включая учебную, учебно-методическую и художественную литературу.
На сегодняшний день библиотека обслуживает около 18 000 читателей, которым предоставляется доступ к:
Двум абонементным отделам
Шести читальным залам
Специализированным кабинетам
Помимо этого, библиотека располагает всеми необходимыми техническими средствами.
Пополнение фонда библиотеки осуществляется за счет средств университета и пожертвований. Также библиотека располагает собственной электронной базой литературы, состоящую из 17 000 единиц учебников, пособий и диссертаций на армянском, русском и других иностранных языках.