ՀՊՄՀ Պատմության թանգարան
ՀՊՄՀ Պատմության թանգարանը հիմնադրվել է 2004 թվականին։ Այն գործում է համալսարանի խորհրդի հովանու ներքո՝ ռեկտորի նախագահությամբ, իսկ գիտամեթոդական ղեկավարումն իրականացնում է ՀՊՄՀ Կուլտուրայի ֆակուլտետի  Թանգարանագիտության, գրադարանագիտության և մատենագիտության ամբիոնը:
Թանգարանի ներկայիս ցուցադրությունը  բացվել է 2012 թվականին՝ համալսարանի 90-ամյակի առթիվ։
Թանգարանը նորարարական քայլեր է ձեռնարկել` դառնալով առաջինը Հայաստանում, որը IZI Travel միջազգային հարթակի աջակցությամբ գործարկել է աուդիոգիդ ծրագիր։
Այցելուները կարող են վիրտուալ շրջագայություն կատարել կամ լսել ցուցադրությունը հայերեն և անգլերեն, ինչպես նաև օգտվել սուրդոթարգմանությունից։ Տեսողական խմդիրներ ունեցող   այցելուների համար թանգարանն ունի բրայլյան գրով բացատրագրեր։
Վիրտուալ տարբերակին կարող եք ծանոթանալ  այստեղ։
Թանգարանը պարբերաբար կազմակերպում է ժամանակավոր ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով հետաքրքիր նյութեր բուհի թանգարանի և հանրապետության այլ թանգարանների ֆոնդերի նյութերի հիման վրա։
ՀՊՄՀ-ի թանգարանն այսօր կրթամշակութային կենտրոն է․ կազմակերպում է տարաբնույթ միջոցառումներ, միջազգային և հանրապետական գիտաժողովներ, դասընթաց-վարժանքներ, տարբեր տարիքային խմբերի համար կրթական ծրագրեր և դասախոսություններ, հրատարակում ուսումնական ձեռնարկներ, ապահովում ուսանողներին տեղեկատվական նյութերով, պարբերաբար անդրադառնում թանգարանի և դպրոցի համագործակցության խնդիրներին։
2026 թվականին համալսարանը, ի դեմս բուհի պատմության թանգարանի, դարձավ թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) ինստիտուցիոնալ անդամ:
Թանգարանը շարունակում է ընդլայնել համագործակցությունը կրթական և մշակութային հաստատությունների, թանգարանագիտական միջազգային կազմակերպությունների, ասոցիացիաների և թանգարանների հետ՝ խթանելով ուսանողների, հետազոտողների և այցելուների հետաքրքրությունը համալսարանի պատմության և հայկական մշակույթի հանդեպ։

Музей истории АГПУ основан в 2004 году и действует под эгидой Ученого совета университета, возглавляемого ректором, непосредственное же руководство музеем осуществляется кафедрой музееведения, библиотековедения и библиографии факультета культуры.
Нынешняя экспозиция музея открылась в 2012 году и была приурочена к 90-летию вуза.
Музей активно использует  инновационные технологии и является первым музеем Армении, задействовавшим посредством международной площадки IZI Travel программу-аудиогид.
Посетителей музея ждет виртуальная экскурсия по музею, одновременно доступен комментарий на армянском и английском языках, а также сурдоперевод. Слабовидящим посетителям доступны пояснительные тексты, выполненные шрифтом Брайля.
С виртуальной версией можно ознакомиться здесь.
Музей периодически организует также и временные выставки, представляя интересные материалы из фонда музея университета и других музеев республики.
Сегодня музей АГПУ представляет собой культурно-образовательное учреждение. Здесь организуются разного рода мероприятия, международные и республиканские конференции, образовательные курсы и тренинги, образовательные программы и лекции, рассчитанные на слушателей различных возрастных групп. Наряду с этим музей обеспечивает студентов информационными материалами, уделяет внимание сотрудничеству между музеем и школами республики.
В 2026 году музей АГПУ вступил в Международный совет музеев (ИКОМ) в качестве институционального члена организации.
Музей продолжает последовательно расширять сотрудничество с образовательными и культурными учреждениями, международными музееведческими организациями, ассоциациями и музеями, содействуя повышению интереса среди студентов, исследователей и посетителей музея по отношению к истории университета и армянской культуре.