ՀՊՄՀ Պատմության թանգարան
ՀՊՄՀ Պատմության թանգարանը հիմնադրվել է 2004 թվականին։ Այն գործում է համալսարանի խորհրդի հովանու ներքո՝ ռեկտորի նախագահությամբ, իսկ գիտամեթոդական ղեկավարումն իրականացնում է ՀՊՄՀ Կուլտուրայի ֆակուլտետի  Թանգարանագիտության, գրադարանագիտության և մատենագիտության ամբիոնը:
Թանգարանի ներկայիս ցուցադրությունը  բացվել է 2012 թվականին՝ համալսարանի 90-ամյակի առթիվ։
Թանգարանը նորարարական քայլեր է ձեռնարկել` դառնալով առաջինը Հայաստանում, որը IZI Travel միջազգային հարթակի աջակցությամբ գործարկել է աուդիոգիդ ծրագիր։
Այցելուները կարող են վիրտուալ շրջագայություն կատարել կամ լսել ցուցադրությունը հայերեն և անգլերեն, ինչպես նաև օգտվել սուրդոթարգմանությունից։ Տեսողական խմդիրներ ունեցող   այցելուների համար թանգարանն ունի բրայլյան գրով բացատրագրեր։
Վիրտուալ տարբերակին կարող եք ծանոթանալ  այստեղ։
Թանգարանը պարբերաբար կազմակերպում է ժամանակավոր ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով հետաքրքիր նյութեր բուհի թանգարանի և հանրապետության այլ թանգարանների ֆոնդերի նյութերի հիման վրա։
ՀՊՄՀ-ի թանգարանն այսօր կրթամշակութային կենտրոն է․ կազմակերպում է տարաբնույթ միջոցառումներ, միջազգային և հանրապետական գիտաժողովներ, դասընթաց-վարժանքներ, տարբեր տարիքային խմբերի համար կրթական ծրագրեր և դասախոսություններ, հրատարակում ուսումնական ձեռնարկներ, ապահովում ուսանողներին տեղեկատվական նյութերով, պարբերաբար անդրադառնում թանգարանի և դպրոցի համագործակցության խնդիրներին։
2026 թվականին համալսարանը, ի դեմս բուհի պատմության թանգարանի, դարձավ թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) ինստիտուցիոնալ անդամ:
Թանգարանը շարունակում է ընդլայնել համագործակցությունը կրթական և մշակութային հաստատությունների, թանգարանագիտական միջազգային կազմակերպությունների, ասոցիացիաների և թանգարանների հետ՝ խթանելով ուսանողների, հետազոտողների և այցելուների հետաքրքրությունը համալսարանի պատմության և հայկական մշակույթի հանդեպ։

The History Museum of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) was founded in 2004. It operates under the auspices of the University Council chaired by the Rector, while its academic and methodological management is administered by the Chair of Museology, Library Science, and Bibliography of the Faculty of Culture.
The current exhibition opened in 2012 within the framework of events marking the 90th anniversary of the University.
The Museum has taken innovative steps, becoming the first museum in Armenia to launch an audio guide program with the support of the IZI Travel app.
Visitors can take a virtual tour or listen to the exhibition in Armenian and English. The Museum also offers sign language interpretation, as well as Braille signage and tactile elements for visitors with visual impairments.
To get acquainted with the virtual version please visit here.
The Museum regularly organizes temporary exhibitions, showcasing interesting materials and facts based on the collections and artifacts of the University Museum and other museums of the country.
Today, the Museum is an educational and cultural center. It organizes various events, international and republican conferences, training courses, educational programs and lectures for different age groups, publishes teaching manuals, provides students with informational materials, and regularly addresses issues related to cooperation between the Museum and schools.
In 2026, the University, represented by its History Museum, became a member of the International Council of Museums (ICOM).
The Museum continues to expand its cooperation with educational and cultural institutions, international museological organizations, associations, and museums, fostering the interest of students, researchers, and visitors in the history of the University and Armenian culture.