Հատուկ բաժինը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ստորաբաժանումներից է, որն իր գործունեության ընթացքում հաշվետու է համալսարանի ռեկտորին:
Բաժնի լիազորություններն ու գործառույթները կարգավորվում են ՀՀ կառավարության, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության իրավական  ակտերով և համալսարանի կանոնադրությամբ:
Հատուկ բաժնի աշխատանքների ընթացքում հիմք են ընդունվում լիազոր մարմնի կողմից հաստատված տիպային փաստաթղթերը: Բաժնի գործունեությունը ներառում է նաև համալսարանի դասախոսների, վարչա-տնտեսական, վարչա-կառավարչական ապարատի աշխատակիցների, ասպիրանտների, ուսանողների, զինակոչիկ և զինապարտների ամրագրումը՝  համալսարանի ներքին իրավական ակտերի հիման վրա:
Հատուկ բաժինն ուսանողներին տրամադրում է տեղեկանք (ձև 26), որը զինկոմիսարիատ ներկայացվում է տարեկետում ստանալու նպատակով:

Особый  отдел является структурным подразделением Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, которое в своей деятельности подотчетно ректору университета.
Полномочия и функции Особого отдела регулируются правовыми актами Правительства РА, Министерства образования и науки РА и Уставом университета.
В основе работы Особого отдела лежат типовые документы, утвержденные уполномоченными органами. К функциям Особого отдела относится прикрепление и приписка призывников и военнообязанных из числа  преподавателей, сотрудников административно-хозяйственного, административно-управленческого аппарата, аспирантов, студентов университета, для чего за основу принимаются внутренние  правовые акты университета.
Особый отдел выдает студентам справку (форма 26), которая представляется в военкомат для получения отсрочки.