Պտղունքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների այցը ՀՊՄՀ
Մանկավարժական համալսարանում հյուրընկալվել էին Փարաքար համայնքի Պտղունքի Տիգրան Մեծի անվան միջնակարգ դպրոցի 8-10-րդ դասարանի աշակերտները։
Ճանաչողական այցի ընթացքում դպրոցականները եղան ՀՊՄՀ Պատմության թանգարանում, ծանոթացան բուհի հիմնադրմանն ու ժամանակագրությանը, ապա այցելեցին Գրադարան։
Աշակերտները եղան նաև Սկզբնական կրթության ֆակուլտետում․ դասախոսական կազմի հետ հանդիպումն արդյունավետ էր մասնագիտական կողմնորշման գործընթացի կազմակերպման տեսանկյունից․ սովորողներին ներկայացվեց ֆակուլտետը, կրթական ծրագրերն ու ուսումնական հնարավորությունները։

ASPU hosts a group of schoolchildren from Ptghunk village
On March 9, 2026, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) hosted a group of 8th - 10th graders from the secondary school after Tigran Mets situated in Armenia’s Ptghunk village (Armavir marz).
During the study visit, the children visited the University’s History Museum, where they were introduced to the history and chronology of key developments of the University. Later the group visited the ASPU Library.
The guests also visited the Faculty of Primary Education where they had a meeting with the teaching staff of the faculty. The meeting was effective from the perspective of organizing the professional orientation process. The children were introduced to the history of the faculty and the educational programs it offers.