Հանդիպում ուսանողների հետ
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը բարձր գնահատեց Ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ ապրիլի 6-10-ը բուհում անցկացված «Մասնագիտական կողմնորոշում» ամենամյա փառատոնը։ Նա կարևորեց ձեռնարկը, որը համախմբել էր հանրապետության ավելի քան 1900 աշակերտի, ապա հետաքրքրվեց միջոցառման թույլ և ուժեղ կողմերով՝ ընդգծելով հետադարձ կապի և գործընթացի շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Լիլիթ Մկրտչյանն աշակերտական համայնքի, բուհ-դպրոց կապի ամրապնդման և գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից կարևորեց բուհի այլ ստորաբաժանումների հետ ուսանողների համագործակցությունը, աշակերտների հետ ամենատարբեր ձևաչափերով հանդիպումները, մասնագիտությունների կիրառական ներկայացումը, ինտերակտիվությունը։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամակավոր պաշտոնակատարն ընդգծեց՝ աշակերտների հետ լավագույնս կարող են երկխոսել իրենք՝ ուսանողները, ներկայացնելով սեփական փորձառությունը, իմացությունը, մանկավարժական բուհի կարևոր առաքելությունը։
Ուսանողների հետ ռեկտորի հանդիպումները պարբերական բնույթ ունեն, դրանք բաց են, երկխոսության վրա հիմնված, ինչը հնարավորություն է տալիս անել առաջարկություններ, ներկայացնել մտահոգությունները, գտնել համատեղ լուծումներ։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը խոստացավ նաև բաց դասախոսությունների շարք ուսանողների համար․ արդեն մեկնարկել է խաղաշինական կրթության մասին դասընթացը։
Ուսանողական խորհրդի նախագահ Պարույր Գալստյանն ու ուսանողական ակտիվի անդամները ներկայացրին ծրագրի նախապատրաստական փուլի աշխատանքները՝ ընդգծելով՝ թեմատիկ տաղավարների, աշակերտների հետ անմիջական շփումների միջոցով ներկայացրել են բուհն ու 10 ֆակուլտետներն իրենց առանձնահատկություններով և գրավչությամբ։
Ուսանողական խորհրդի կազմում նախատեսել են ստեղծել նաև հանձաժողով, որի անդամները ներգրավված կլինեն մասնագիտական կողմոնորշման աշխատանքներում։
Հանդիպման ընթացքում Լիլիթ Մկրտչյանը պատասխանեց ուսանողների հարցերին և կարևորեց նրանց մտքերն ու գաղափարները՝ առաջ շարժվելու իմաստով։

Встреча со студентами
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян высоко оценила усилия студсовета, нацеленные на организацию прошедшего в вузе с 6 по 10 апреля ежегодного фестиваля “Профессиональное ориентирование”. Инициатива, по словам врио ректора, важна также и с точки зрения своего масштаба: проект собрал под одной крышей около 1900 школьников со всей республики. Лилит Мкртчян поинтересовалась также сильными и слабыми сторонами мероприятия, подчеркнув необходимость как налаживания обратной связи, так и обеспечения продолжительности подобных проектов.
Лилит Мкртчян отметила также и необходимость поддержания сотрудничества студсовета с остальными структурными единицами университета, организацию дальнейших встреч со школьниками в разных форматах. Необходимо также представлять специальности университета в прикладном и интерактивном русле.
Врио ректора подчеркнула, что только студенты в состоянии наладить наиболее эффективную коммуникацию со школьниками. Следовательно, необходимо представлять последним собственный опыт, свои знания и умения, рассказывать о важной миссии университета.
Встречи врио ректора со студентами, напомним, носят периодический характер и проходят в духе конструктивного диалога – это позволяет учащимся выступать с предложениями, говорить о проблемах, искать совместные решения.
Врио ректора пообещала также организовать для студентов серию открытых лекций и курсов. Один из таких курсов, напомним, уже успел стартовать.
Председатель студсовета Паруйр Галстян и представители студенческого актива рассказали о подготовительных работах, предшествующих мероприятию “Профессиональное ориентирование”, подчеркнув, что посредством соответствующих тематических павильонов, а также непосредственного личного общения удалось представить школьникам все 10 факультетов вуза, их особенности и преимущества.
Отдельно было отмечено, что в составе студсовета планируется также создание комиссии, представители которой будут ответственны за организацию работ по профессиональному ориентированию школьников.