Կրթական կամուրջ` դպրոցից համալսարան
ՀՊՄՀ հենակետային (ավագ դպրոց) վարժարանի և այլ դպրոցներից տասնյակ աշակերտներ այսօր ճանաչողական այցով Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետում էին։
Այցի նպատակն էր խորացնել աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշումը, ընդլայնել նրանց պատմագիտական գիտելիքները, ծանոթացնել բուհական կրթական միջավայրին։
Սաներին ողջունեց ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների թեկնածու Էդգար Հովհաննիսյանը, ինչին հաջորդեց թեմատիկ դասախոսություն՝ «Հայոց ցեղասպանություն» թեմայով։
Պրոֆեսոր Սավել Պողոսյանը ներկայացրեց նշված պատմափուլին առնչվող հիմնարար իրադարձությունները, դրանց պատճառահետևանքային կապերը, ժամանակակից պատմագիտական գնահատականները։
Մեկ այլ դասախոսությամբ էլ հանդես եկավ պատմական գիտությունների թեկնածու Արմինե Եփրիկյանը։ «Ինչու սովորել պատմություն» խորագրով թեմայի շրջանակներում բանախոսը կարևորեց պատմության դերը ոչ միայն անցյալի ճանաչման, այլև քննադատական մտածողության, քաղաքացիական գիտակցության և ինքնության ձևավորման գործընթացում։
Այցը նպաստեց աշակերտների կրթական հետաքրքրությունների խթանմանը, համալսարան-դպրոց համագործակցության ամրապնդմանը՝ ստեղծելով նոր հարթակներ գիտակրթական փոխգործակցության համար։

Educational bridge — from school to university
A dozen pupils of the Basic College (High School) of the Armenian State Pedagogical University and other schools today were on a study visit in the Faculty of History and Social Science.
The aim of the visit was to enhance the pupils’ professional orientation, expand their knowledge of historical studies and introduce them to the educational environment at the University.
The pupils were greeted by the Faculty’s Dean, Candidate of Historical Sciences Edgar Hovhannisyan, and this was followed by a theme-based lecture entitled “The Armenian Genocide”.
Professor Samvel Poghosyan presented the fundamental events associated with the specified phase in history, their cause-and-effect relationships and the assessments given by contemporary historians.
In another lecture entitled “Why One Should Study History”, Candidate of Historical Sciences Armine Yeprikyan attached importance to the role of history in not only recognition of the past, but also critical thinking, civic awareness and shaping of identity.
The visit helped promote the pupils’ educational interests and strengthen the university-school cooperation, helping create new platforms for cooperation in the science and education sectors.