154 շրջանավարտ հրաժեշտ տվեց ՀՊՄՀ Հենակետային վարժարանին
ՀՊՄՀ Հենակետային վարժարանում հնչեց «Վերջին զանգը». կրթօջախն այս տարի կյանք ճանապարհեց 154 շրջանավարտի՝ այն վստահությամբ, որ հետագա տարիներին ունենալու են բազմաթիվ հաջողություններ՝ հիմքում վարժարանում անցած գեղեցիկ, գունեղ և երջանիկ ժամանակահատվածը։
Ավարտական 7 դասարանների աշակերտներն իրենց կրթելու, ձևավորելու համար երախտագիտության խոսքեր հայտնեցին ուսուցիչներին՝ վստահեցրին՝ նրանց համբերությունը, ջերմ վերաբերմունքը, հավատն ու հոգատարությունն անգնահատելի են և կմնան իրենց հիշողություններում, սրտերում:
Մանկավարժական համալսարանը երկար ու ձիգ տարիներ վարժարանի կողքին է․ ուսումնառության ավարտի առթիվ շրջանավարտներին շնորհավորեց ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը։
Նա շրջանավարտներին մաղթեց, որ կյանքի նոր ու պատասխանատու փուլում առաջնորդվեն ուսումնառության տարիներին ձեռք բերած գիտելիքներով, արժեքներով, իմացությամբ և հմտություններով, կարողանան վստահությամբ հաղթահարել կյանքի փորձությունները, կայանալ որպես արժանապատիվ մարդ, պատասխանատու քաղաքացի և մրցունակ մասնագետ՝ իրենց ներուժն ու կարողությունները ծառայեցնելով դպրոցի, բուհի և հայրենիքի զարգացմանը։
Լիլիթ Մկրտչյանն առանձնահատուկ երախտագիտությամբ անդրադարձավ ուսուցիչներին՝ կարևորելով նրանց նվիրումն ու առաքելությունը․ սերնդեսերունդ փոխանցել գիտելիք, փորձառություն և մարդկային արժեքներ, կրթել ու ճանապարհել նոր սերնդին դեպի ինքնուրույն կյանք։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը շնորհակալության խոսք հղեց նաև ծնողներին՝ մշտական սիրո, վստահության, համագործակցության և կրթության ճանապարհին ցուցաբերած անսպառ աջակցության համար։
Հիշարժան օրվա առթիվ վարժարանցիներին շնորհավորեց և բարի երթ մաղթեց նաև Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր, դպրոցի երկարամյա նախկին տնօրեն Նաիրա Սաֆարյանը։
«Գիտեմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրն ունի պատանեկան բազմաթիվ երազանքներ։ Մաղթում եմ, որ տարիների ընթացքում կուտակած գիտելիքներով, տոնական բարձր տրամադրությամբ և հաստատակամությամբ քայլեք դեպի ձեր նվիրական նպատակների իրականացում։ Վստահ եմ՝ դուք կմիանաք այն մեծ ու արժանավոր ընտանիքին, որը ձևավորվել է վարժարանի 30-ամյա նվիրյալ աշխատանքի ու արժեքավոր ավանդույթների շնորհիվ»,-նշեց նա։
Նաիրա Սաֆարյանը վստահություն հայտնեց, որ շրջանավարտները պատվով կկատարեն իրենց առաքելությունը․ գիտելիքով, ստեղծարար մտքով և նորարար գաղափարներով կնպաստեն երկրի զարգացմանն ու նոր ձեռքբերումների կերտմանը։
Տոնական միկջոցառմանը վարժարանցիները հանդես եկան նաև երաժշտական, պարային կատարումներով։ Ավարտական դասարանների աշակերտները նկատեցին՝ կանգնած են մի սահմանագծի, որտեղ ներկան վայրկյանների ընթացքում վերածվում է անցյալի, իսկ երազանքները դառնում են ապագայի նախագծեր։
Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին վարժարանին՝ ուժեղացնելու, ծնողներին՝ իրենց կողքին լինելու, ընկերներին՝ այս պատմությունը միասին գրելու համար։
«Վարժարանը մեզ տվեց հենակետ, իսկ մենք այդ հենակետից ստեղծեցինք մեր սեփական պտույտը։ Այս երեք տարիները մեզ սովորեցրին ամենակարևորը՝ չվախենալ բարդություններից։ Եթե խնդիրը դժվար է, ուրեմն այն արժե լուծել և սխալվելը վերջը չէ․ դա պարզապես միջանկյալ քայլ է դեպի ճիշտ պատասխան»,- իրենց ելույթներում նշեցին վարժարանցիներն ու հավելեցին՝ այսօր փակում են մի էջ, որ վաղը սկսեն գրել նորը՝ ավելի մեծը, կարևորը, իրենց կյանքի գլխավոր պատմությունը։
Հրաժեշտի տոնական ելույթն ամփոփվեց այն վստահությամբ, որ կրթօջախի պատերի ներքո դեռ շատ սերունդներ են կրթվելու և դաստիարակվելու՝ հայեցի, ազնիվ և հայրենիքին նվիրված։

154 выпускника попрощались с базовой гимназией АГПУ
В базовой гимназии АГПУ прозвучал “Последний звонок”. В этом году гимназия проводила во взрослую жизнь 154 выпускника, пожелав им множества успехов, залогом которых будут годы, проведенные в учебном заведении при АГПУ.
Ученики семи выпускных классов обратились к своим педагогам со словами благодарности, поблагодарив за их терпение, тепло, заботливое отношение и преданность своей миссии – все это, заверили выпускники, навсегда останется в их памяти.
“Педагогический университет на протяжении долгих лет следует плечом к плечу с гимназией”, - с этих слов свою поздравительную речь начала врио АГПУ Лилит Мкртчян.
Врио ректора пожелала выпускникам, вступая новый этап жизни, опираться на приобретенные в гимназии знания, систему ценностей, умения и навыки – это позволит уверенно преодолевать преграды, состояться в качестве достойного человека, ответственного гражданина и конкурентоспособного специалиста, задействуя свой потенциал во благо развития страны, родины, университета.
Отдельное внимание в своей речи Лилит Мкртчян уделила педагогам, высоко оценив их преданность своему делу, своей миссии, заключающейся в передаче знаний каждому следующему поколению, в формировании системы ценностей. Именно педагоги, подчеркнула врио ректора, провожают своих учеников во взрослую жизнь.
Врио ректора поблагодарила также родителей выпускников за их теплое отношение, доверие, готовность к сотрудничеству и неизменную поддержку.
Выпускников поздравила, пожелав им доброго пути, также и проректор Педагогического университета по учебным вопросам Наира Сафарян, долгие годы возглавлявшая гимназию.
“Я знаю, что у каждого из вас есть свои юношеские мечты, и их очень много. Желаю, чтобы на протяжении грядущих лет вы твердо шли к своей цели, опираясь на знания и не падая духом. Уверена, что вы также станете членами той большой семьи, которая создавалась в течение 30 лет посредством упорного труда педагогов и с опорой на богатые традиции”, - подчеркнула проректор.
Наира Сафарян выразила уверенность в том, что выпускники, вступая во взрослую жизнь, посредством своей креативной, творческой мысли и новаторских идей будут содействовать развитию страны и новым свершениям.
В ходе торжественного мероприятия гимназисты выступили с музыкальными и танцевальными исполнениями. По их собственному наблюдению, сегодня они стоят у той черты, где настоящее в течение секунд превращается в прошлое, а мечты превращаются в проекты, нацеленные на будущее.
Выпускники вновь поблагодарили родную гимназию – за то что сделала их сильнее, родителей – за то что поддерживали, друзей – за то что прошли с ними этот светлый путь.
“Гимназия стала для нас точкой опоры, и отсюда мы начнем свой путь. Эти три года научили нас самому главному – не бояться сложностей. Если проблема сложна, то тем более ее необходимо решить, и ошибки не страшны, это всего лишь промежуточные ступени, ведущие к цели”, - сошлись во мнении гимназисты, заверив, что, перевернув сегодня страницу, они завтра же начнут писать новую – главную страницу своей жизни.
Праздничная атмосфера дня была насыщена уверенностью в том, что в стенах гимназии сформируется еще не одно поколение, сформируется в качестве патриота и преданного родине человека.