Քննություն-համերգ՝ նվիրված 50-ամյա հոբելյանին
Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացավ ՀՊՄՀ Պարարվեստի բաժնի 4-րդ կուրսի ավարտական քննություն-համերգը։
2025-2026 ուսումնական տարվա ավարտական քննությունը համընկավ կարևոր իրադարձության ՝ Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի հիմնադրման 50-ամյակի հետ։
Կես դար այն եղել է հանրապետության պարարվեստի միակ բարձրագույն գիտական կառույցը, որի պրոֆեսորադասախոսական կազմի շնորհիվ մասնագիտական կրթություն են ստացել հարյուրավոր ուսանողներ:
Նրանցից շատերն աշխարհի տարբեր անկյուններից տեսաուղերձի միջոցով շնորհավորեցին հարազատ կրթօջախին՝ ընդգծելով նրա կարևոր դերակատարումը մասնագիտական առաջընթացում։
Ի թիվս այլ շնորհավորանքների, իրադարձության առթիվ ուղերձ հղեց նաև ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը։ Օրը Մանկավարժականի համար նա կրկնակի տոն համարեց․ ոչ միայն ճանապարհում են պարարվեստի բաժնի հերթական շրջանավարտներին, այլև նշում են ամբիոնի հիմնադրման 50-ամյակը՝ կեսդարյա մի ճանապարհ, որը լի է ստեղծագործ նվիրումով, մասնագիտական ձեռքբերումներով և ազգային մշակույթի պահպանման ու զարգացման կարևոր առաքելությամբ․«Սիրելի շրջանավարտներ, դուք ավարտում եք մի բաժին, որի պատմությունը գրված է նվիրյալների աշխատանքի, արվեստի հանդեպ սիրո և ազգային արժեքներին հավատարմության շնորհիվ։ Դուք այդ պատմության կրողն ու շարունակողն եք։ Ձեր ուսերին է դրված ոչ միայն մասնագիտական հաջողությունների հասնելու, այլև հայկական պարարվեստի ոգին պահպանելու և նորովի ներկայացնելու պատասխանատվությունը»,-նշեց նա և առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց ամբինոի պրոֆեսորադասախոսական կազմին, որոնք տարիներ շարունակ իրենց փորձով, համբերությամբ և նվիրումով զարգացրել են հայկական պարարվեստի լավագույն ավանդույթները։
ՀՊՄՀ Պարարվեստի մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանը շնորհավորական խոսքում ընդգծեց, որ ամբիոնի 50-ամյա ճանապարհը կերտվել է իրենց առաքելությանը հավատարիմ նվիրյալների անմնացորդ սիրո, մշակութային խիզախումների, ստեղծագործական մտքի և ազգային մշակույթի նկատմամբ ունեցած հավատարմության շնորհիվ։
Այս տարի համերգային ծրագիրը բազմաժանր էր՝ դասական պարի բաց դասի ներկայացումից մինչև ժողովրդական պարեր, համաշխարհային պարաոճերի կատարումներ, այդ թվում՝ իսպանական ֆլամենկո, վրացական դավլուրի, հունական սիրտակի, ռուսական խոռովոդ, իտալական տարանտելա և այլն։
Նախագծի հեղինակն ու գեղարվեստական ղեկավարը ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, ՀՊՄՀ Պարարվեստի մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանն էր, կուրսի ղեկավարը՝ Գոհար Աբրահամյանը, փորձավար-պարուսույցը՝ Լուսինե Առաքելյանը։
Համերգի ընթացքում հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ նաև վայելելու տարբեր տարիների ավարտական խորեոգրաֆիկ ներկայացումներից հատվածներ՝ «Քաջ Նազար», «Գիքոր», «Երևանը մենք ենք», «Խոշոր շահում» և այլն։
Երեկոյի ընթացքում տեսաֆիլմի միջոցով ներկայացվեցին ուսումնառության ընթացքից հատվածներ՝ ծանոթություն հայ և եվրոպական պարանմուշների, պարերի ծագումնաբանությանը, խորեոգրաֆիկ կառուցվածքին և այլն։

Выпускной концерт, посвященный 50-летию кафедры
В Национальном академическом театре оперы и балета состоялся выпускной концерт-экзамен учащихся четвертого курса отделения хореографии факультета художественного образования АГПУ.
В текущем учебном году выпускной концерт был приурочен также и к знаменательному событию: 50-летию кафедры педагогики хореографии и методики ее преподавания.
На протяжении полувека кафедра представляла собой единственную структуру в высшем образовании, благодаря усилиям профессорско-преподавательского состава которой получили образование сотни выпускников.
Многие из них посредством видеосвязи поздравили родной вуз, подчеркнув его важную роль в своем профессиональном развитии.
С поздравительным словом выступила также и врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян. По ее словам, сегодняшний день для Педагогического университета знаменателен вдвойне: вуз не только провожает своих выпускников, но и отмечает полувековой юбилей кафедры педагогики хореографии и методики ее преподавания. Кафедра прошла пятидесятилетний путь, преисполненный творческой преданностью, профессиональными достижениями и служением миссии по сохранению и развитию национальной культуры. “Дорогие выпускники, вы завершаете обучение в отделении, история которого основана на преданности, любви к искусству и служении национальным ценностям. И именно вы становитесь носителем и продолжателем этих традиций. Именно перед вами теперь стоит цель достичь новых профессиональных высот, сохранить дух и традиции национального танцевального искусства и представить его по-новому”, - подчеркнула в своей поздравительной речи Лилит Мкртчян, поблагодарив профессорско-преподавательский состав кафедры за его неустанную готовность терпеливо делиться собственным опытом, развивая и преумножая лучшие традиции армянского танцевального искусства.
Заведующий упомянутой кафедрой профессор Карен Геворгян, в свою очередь, подчеркнул, что без бесконечной любви и преданности преподавателей, смелых творческих решений, без творческой мысли и служения национальной культуре не было бы кафедры.
Отметим, что в этом году жанровый диапазон выпускного концерта варьировался от национальных танцев до испанского фламенко, грузинского давлури, греческого сиртаки, русского хоровода и итальянской тарантеллы.
Руководитель выпускного проекта – заслуженный деятель культуры РА, профессор кафедры педагогики хореографии, профессор Карен Геворгян, руководитель курса – Гоар Абраамян, хореограф – Лусине Аракелян.
Добавим, что в программу концерта вошли также и фрагменты из выпускных проектов предыдущих лет: “Храбрый Назар”, “Гикор”, “Ереван – это мы”, “Крупный выигрыш” и т.д.
Состоялся также и показ фильма, посвященного процессу обучения будущих хореографов: знакомство с армянскими европейскими танцами, этимология танцев, структура хореографии и т.д.