Հայտնի են օլիմպիադայի հաղթողները
Մանկավարժական համալսարանում ամփոփվեցին դպրոցականների հանրապետական և ՀՊՄՀ բակալավրի համահամալսարանական օլիմպիադաների արդյունքները։
Ամենամյա ձեռնարկն անցկացվում է Մանկավարժության ամբիոնի նախաձեռնությամբ․ նպատակն է բացահայտել դպրոցականների սպասելիքները 21-րդ դարի ուսուցչից, նպաստել նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը, ուսուցչի մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրությանը։
Այս տարի «Մանկավարժություն» առարկայից դպրոցականների օլիմպիադան անցկացվեց 3 փուլով, որին մասնակցեց 30 իններորդցի։ Առաջին փուլը հաղթահարեց 17-ը՝ լրացնելով դպրոցական մանկավարժության վերաբերյալ թեստ։ Հաջորդ փուլ անցածները գրեցին «Բուլինգը դպրոցում» թեմայով էսսե, իսկ երրորդ փուլը հաղթահարած 9 աշակերտ ներկայացրեց «21-րդ դարի ուսուցիչը իմ պատկերացմամբ» թեմայով աշխատանք։
Նախանշված չափանիշներով օլիմպիադայի կազմկոմիտեն «Մանկավարժություն» առարկայից դպրոցականների հանրապետական օլիմպիադայում հաղթող ճանաչեց Երևանի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան N 80 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտ Մարգարիտա Բեգլարյանին։
Վերջինիս պատկերացմամբ՝ 21-րդ դարի ժամանակակից ուսուցիչը պետք է լինի գիտելիքի լույս, մարդկութայն օրինակ և ոգեշնչման աղբյուր։ Ըստ նրա, ուսուցիչ լինելը պարզապես մասնագիտություն չէ, այլ՝ առաքելություն․«Նա այն մարդն է, ով կառուցում է ապագան՝ կրթելով սերունդներին։ Լավ ուսուցիչը կարող է փոխել մեկ երեխայի կյանքը, իսկ այդ երեխան ապագայում կարող է փոխել ամբողջ աշխարհը»,- իր ելույթում նշեց նա։
Մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աիդա Թոփուզյանը, ամփոփելով ներկայացված ելույթները, կարևորեց, որ մասնակիցների մեծամասնությունը ուսուցչի համար առաջնային է համարում ոչ միայն գիտելիքն ու մասնագիտական պատրաստվածությունը, այլև բարությունն ու բարձր արժեքները։
Նրա խոսքով՝ մեր օրերում կրթված լինելն արդեն սովորական երևույթ է և հազվադեպ է զարմանք առաջացնում, մինչդեռ իրական մտահոգիչը բարեկրթության, մարդկային վերաբերմունքի և արժեքային համակարգի պակասն է․հենց այս հատկանիշներն են ձևավորում իսկական մանկավարժին՝ նրան դարձնելով ոչ միայն գիտելիք փոխանցող, այլև սերունդ կրթող և արժեհամակարգ ձևավորող անհատ։
Օլիմպիադային ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու համար Աիդա Թափուզյանը մասնակից դպրոցականներին հանձնեցին հավաստագրեր։
Ձեռնարկի ընթացքում հայտնի դարձան նաև ՀՊՄՀ բակալավրիատի ուսանողական օլիմպիադայի արդյունքները։ Այս դեպքում նպատակն էր խորացնել բակալավրիատի ուսանողների մանկավարժական գիտելիքները, ամրապնդել պրակտիկ գործունեության կարողություններն ու հմտությունները, նպաստել մանկավարժական մտածելակերպի ձևավորմանը:
Օլիմպիադայի առաջին փուլի մասնակիցները լրացրել էին մանկավարժության պատմության վերաբերյալ թեստ։ Երկրորդ փուլ անցած 28 ուսանող ներկայացրել էր մանկավարժական իրավիճակներ, տվել դրանց լուծման առնվազն երկու տարբերակ, հիմնավորել տեսակետը։ Այս փուլը հաղթահարած 17 մասնակից 3-րդ փուլում ներկայացրեց անհատական և խմբային նախագիծ՝ «Մանկության ժամանակակից հիմնախնդիրները» թեմայով։
Ուսանողները ցուցադրեցին տեսաֆիլմեր, որոնցում անդրադարձան մանկության ներկայիս հիմնախնդիրներին, մասնավորապես՝ երեխայի կյանքում խաղի դերի նվազմանն ու իրական շփումները վիրտուալ աշխարհով փոխարինելուն։
Օլիմպիադայում հաղթող ճանաչվեցին Բանասիրական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողներ Լիանա Թովմասյանը, Մայա Ջամալյանն ու Արփինե Ստեփանյանը։

- Медиа > Новости >Определились победители олимпиады
В Педагогическом университете подвели итоги республиканской олимпиады среди школьников и общеуниверситетской олимпиады АГПУ среди студентов бакалавриата.
Успевшая стать традиционной ежегодная олимпиада проводится по инициативе кафедры педагогики. Основная ее цель заключается в том, чтобы выявить представления школьников, связанные с учителем 21 века, содействовать профессиональному ориентированию будущих абитуриентов, повышению интереса по отношению к специальности педагога.
В этом году олимпиада по педагогике предполагала три этапа, в которых приняли участие 30 девятиклассников. Первый этап успешно преодолели 17 из них. На этом этапе участникам было предложено заполнить тест. Во втором туре было необходимо написать эссе на тему “Буллинг в школе”. 9 школьников, прошедших в третий тур, подготовили проект “Учитель 21-го века моими глазами”.
Руководствуясь заранее разработанными критериями, оргкомитет признал победителем олимпиады ученицу ереванской основной школы N 80 имени Вагарша Вагаршяна Маргариту Бегларян.
Маргарита уверена, что учитель 21 века должен быть источником света, вдохновения, примером гуманизма. По ее словам, учитель – это не просто профессия, это миссия. “Учитель это тот человек, который строит будущее посредством образования. Хороший учитель может полностью изменить жизнь ребенка, а этот ребенок, повзрослев, может изменить мир к лучшему”, - в своей речи отметила Маргарита.
Заведующая кафедрой педагогики профессор Аида Топузян, подводя итоги прозвучавших выступлений, подчеркнула, что подавляющее большинство участников считает главным качеством учителя не только наличие знаний и профессиональную подготовку, но и доброту и приверженность высоким ценностям.
По ее словам, быть грамотным – обычное явление, тогда как именно недостаток нравственности, человечности, ценностей вызывает обеспокоенность. Между тем, именно эти качества формируют педагога, превращая его из проводника знаний в того, кто формирует ценностные ориентиры.
Профессор Топузян вручила школьникам сертификаты за активное участие в олимпиаде.
Напомним, что сегодня стали известны также и победители олимпиады среди студентов бакалавриата Педагогического университета. В отличие от школьной олимпиады, студенческая была нацелена на углубление педагогических знаний студентов, укрепление навыком и умений практической деятельности, содействие становлению педагогического образа мышления.
Участникам первого тура было предложено решить тест по истории педагогики. Во второй тур прошли 28 участников. Здесь было необходимо представить как минимум два варианта решения педагогических ситуаций. Второй тур преодолели 17 студентов. В третьем туре они представили как индивидуальный, так и коллективный проект “Современные проблемы человечества”.
Помимо этого, студенты также подготовили видеоматериалы о современных глобальных проблемах человечества, о постепенном понижении роли игр в жизни ребенка и замене настоящего общения виртуальным.
Победителями были признаны студенты первого курса бакалавриата филологического факультета Лианна Товмасян, Мая Джамалян и Арпине Степанян.
Всем участникам олимпиадам были вручены сертификаты, а победителям – также дипломы и памятные сувениры.