Հայտնի են օլիմպիադայի հաղթողները
Մանկավարժական համալսարանում ամփոփվեցին դպրոցականների հանրապետական և ՀՊՄՀ բակալավրի համահամալսարանական օլիմպիադաների արդյունքները։
Ամենամյա ձեռնարկն անցկացվում է Մանկավարժության ամբիոնի նախաձեռնությամբ․ նպատակն է բացահայտել դպրոցականների սպասելիքները 21-րդ դարի ուսուցչից, նպաստել նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը, ուսուցչի մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրությանը։
Այս տարի «Մանկավարժություն» առարկայից դպրոցականների օլիմպիադան անցկացվեց 3 փուլով, որին մասնակցեց 30 իններորդցի։ Առաջին փուլը հաղթահարեց 17-ը՝ լրացնելով դպրոցական մանկավարժության վերաբերյալ թեստ։ Հաջորդ փուլ անցածները գրեցին «Բուլինգը դպրոցում» թեմայով էսսե, իսկ երրորդ փուլը հաղթահարած 9 աշակերտ ներկայացրեց «21-րդ դարի ուսուցիչը իմ պատկերացմամբ» թեմայով աշխատանք։
Նախանշված չափանիշներով օլիմպիադայի կազմկոմիտեն «Մանկավարժություն» առարկայից դպրոցականների հանրապետական օլիմպիադայում հաղթող ճանաչեց Երևանի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան N 80 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտ Մարգարիտա Բեգլարյանին։
Վերջինիս պատկերացմամբ՝ 21-րդ դարի ժամանակակից ուսուցիչը պետք է լինի գիտելիքի լույս, մարդկութայն օրինակ և ոգեշնչման աղբյուր։ Ըստ նրա, ուսուցիչ լինելը պարզապես մասնագիտություն չէ, այլ՝ առաքելություն․«Նա այն մարդն է, ով կառուցում է ապագան՝ կրթելով սերունդներին։ Լավ ուսուցիչը կարող է փոխել մեկ երեխայի կյանքը, իսկ այդ երեխան ապագայում կարող է փոխել ամբողջ աշխարհը»,- իր ելույթում նշեց նա։
Մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աիդա Թոփուզյանը, ամփոփելով ներկայացված ելույթները, կարևորեց, որ մասնակիցների մեծամասնությունը ուսուցչի համար առաջնային է համարում ոչ միայն գիտելիքն ու մասնագիտական պատրաստվածությունը, այլև բարությունն ու բարձր արժեքները։
Նրա խոսքով՝ մեր օրերում կրթված լինելն արդեն սովորական երևույթ է և հազվադեպ է զարմանք առաջացնում, մինչդեռ իրական մտահոգիչը բարեկրթության, մարդկային վերաբերմունքի և արժեքային համակարգի պակասն է․հենց այս հատկանիշներն են ձևավորում իսկական մանկավարժին՝ նրան դարձնելով ոչ միայն գիտելիք փոխանցող, այլև սերունդ կրթող և արժեհամակարգ ձևավորող անհատ։
Օլիմպիադային ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու համար Աիդա Թափուզյանը մասնակից դպրոցականներին հանձնեցին հավաստագրեր։
Ձեռնարկի ընթացքում հայտնի դարձան նաև ՀՊՄՀ բակալավրիատի ուսանողական օլիմպիադայի արդյունքները։ Այս դեպքում նպատակն էր խորացնել բակալավրիատի ուսանողների մանկավարժական գիտելիքները, ամրապնդել պրակտիկ գործունեության կարողություններն ու հմտությունները, նպաստել մանկավարժական մտածելակերպի ձևավորմանը:
Օլիմպիադայի առաջին փուլի մասնակիցները լրացրել էին մանկավարժության պատմության վերաբերյալ թեստ։ Երկրորդ փուլ անցած 28 ուսանող ներկայացրել էր մանկավարժական իրավիճակներ, տվել դրանց լուծման առնվազն երկու տարբերակ, հիմնավորել տեսակետը։ Այս փուլը հաղթահարած 17 մասնակից 3-րդ փուլում ներկայացրեց անհատական և խմբային նախագիծ՝ «Մանկության ժամանակակից հիմնախնդիրները» թեմայով։
Ուսանողները ցուցադրեցին տեսաֆիլմեր, որոնցում անդրադարձան մանկության ներկայիս հիմնախնդիրներին, մասնավորապես՝ երեխայի կյանքում խաղի դերի նվազմանն ու իրական շփումները վիրտուալ աշխարհով փոխարինելուն։
Օլիմպիադայում հաղթող ճանաչվեցին Բանասիրական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողներ Լիանա Թովմասյանը, Մայա Ջամալյանն ու Արփինե Ստեփանյանը։

- Media > News >Winners of Olympiads announced
The results of the national school Olympiads and university-wide Olympiads for bachelor’s students were summed up at the Armenian State Pedagogical University (ASPU).
The annual event held at the initiative of the Chair of Pedagogy aims to reveal the expectations of children from the 21st century teachers, promote their professional orientation, and foster interest in the teaching profession.
This year, the Olympiad in the subject of “Pedagogy” was held in three stages and featured 30 ninth graders. Seventeen entered Round 2 after passing a test on school pedagogy. Those who advanced to the next round wrote an essay on the topic “Bullying in School,” while the nine students who entered Round 3 presented works on the topic “The 21st-Century Teachers as I Envision Them.”
Based on the established criteria, the organizing committee named Margarita Beglaryan, a 9th-grade student of Yerevan Basic School № 80 named after Vagharsh Vagharshyan, as winner of the national school Olympiad in “Pedagogy.”
Margarita Beglaryan believes that a teacher in the 21st century should be a light of knowledge, a model of humanity, and a source of inspiration: being a teacher is not merely a profession, but a mission: “A teacher is the person who builds the future by educating generations. A good teacher can change the life of one child, and that child can change the whole world in the future,” she said in her speech.
Summing up the presentations Professor Aida Topuzyan, Head of the Chair of Pedagogy, emphasized that the majority of participants consider not only knowledge and professional preparedness but also kindness and high moral values to be important qualities for a teacher.
She added that receiving education has become a common phenomenon in our time and rarely causes surprise, whereas the truly concerning issue is the lack of good manners, humane attitude, and a strong value system. It is these qualities that shape true educators, making them not only transmitters of knowledge, but also people who educates generations and forms values.
Aida Topuzyan then handed over certificates to the participating schoolchildren for their active participation in the Olympiad.
During the event, the results of the Olympiad for university students were also announced. In this case, the aim was to deepen undergraduate students’ knowledge of Pedagogy, strengthen their practical abilities and skills, and contribute to the development of pedagogical mindset.
Participants in the first round completed a test on the history of pedagogy. The 28 students who advanced to the second round presented pedagogical situations, offering at least two possible solutions, and substantiating their viewpoints. In Round 3, the 17 participants who passed the previous round presented individual and group projects on the topic “Contemporary Issues in Childhood”
The students presented videos addressing current problems of childhood, particularly the declining role of play in children’s lives and the replacement of real interactions with the virtual world.
Liana Tovmasyan, Maya Jamalyan, and Arpine Stepanyan, first-year students of the Faculty of Philology, were named winners of the Olympiad.