Համագործակցությունը Պորտոյի համալսարանի հետ շարունակական կլինի
Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի դեկանի գիտության և միջազգային համագործակցության գծով տեղակալ Սուսաննա Մուրադյանը և Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Լիլիթ Կարապետյանը աշխատանքային այցով գտնվում էին Պորտուգալիայի Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտում։
Այցը կազմակերպվել էր միջազգային Էրազմուս+ ծրագրի դասավանդման շարժունակության (teaching mobility) շրջանակում։
Այս նախաձեռնությունը միտված է խթանելու երկու հաստատությունների միջև միջազգային համագործակցությունը, նպաստելու ծրագրերի բովանդակության զարգացմանը, ինչպես նաև ապահովելու Պորտոյի համալսարանի ուսանողների համար տարբեր դասավանդման մեթոդների և ոլորտի արդի հետազոտությունների հասանելիություն։ Շարժը կարևոր դեր ունի ինչպես ՀՊՄՀ, այնպես էլ Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի միջազգայինացման և արդիականացման ռազմավարությունների իրականացման գործում։ Այս ակադեմիական համագործակցությունը նպաստում է ավելի ինտեգրված բարձրագույն կրթության համակարգի ստեղծմանը՝ համահունչ եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքի նպատակներին։
ՀՊՄՀ –ի համար նման շարժունակությունը հնարավորություն է արժեքավոր միջազգային փորձ ձեռք բերելու, բարձրացնելու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ճանաչելիությունը և հարստացնելու ուսումնական ծրագրերը միջազգային բաղադրիչներով։ Այն խթանում է արդյունավետ փորձի փոխանակումը դասավանդման, հետազոտական աշխատանքի ոլորտներում՝ հիմք դնելով համատեղ հետազոտական նախաձեռնությունների և ապագա գործընկերությունների համար։
Այցի ընթացքում իրականացվել են՝ դասախոսություններ, որտեղ ներկայացվել են ոլորտի արդի մոտեցումները, տեղի են ունեցել հանդիպում-քննարկումներ Պորտոյի համալսարանի կրթության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ՝ մեթոդոլոգիական մոտեցումների համեմատման, գաղափարների փոխանակման և ակադեմիական երկխոսության խթանման նպատակով։
Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գործընկերների հետ համագործակցությունը մասնագիտական զարգացման արժեքավոր հնարավորություն է՝ նորարար դասավանդման մեթոդաբանությունների և նոր ակադեմիական միջավայրերի հետ ծանոթանալու տեսանկյունից։
Հանդիպումների ընթացքում քարտեզագրվեցին համագործակցության հնարավորությունները հատուկ և ներառական կրթության, ինչպես նաև հատուկ հոգեբանության ոլորտներում՝ նախատեսելով համատեղ հետազոտական նախագծերի և ծրագրերի առաջմղում։ Կողմերի միջև համագործակցությունը շարունակաբար ընդլայնվում է, և հաջորդ տարի նախատեսվում է Պորտոյի համալսարանի կրթության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի այցը ՀՊՄՀ։

Сотрудничество с Университетом Порту будет продолжительным
Заместитель декана факультета специального и инклюзивного образования по науке и международному сотрудничеству Сусанна Мурадян и исполняющая обязанности заведующей кафедрой специальной педагогики и психологии Лилит Карапетян находились с рабочим визитом в Политехническим университете Порту.
Визит состоялся в рамках международной программы академической подвижности Эразмус+ (teaching mobility).
Программа нацелена на содействие развитию международного сотрудничества между двумя учебными заведениями, содержательному пополнению образовательных программ, а также обеспечению доступа студентов Университета Порту к различным методикам преподавания и современным исследованиям. Академическая подвижность имеет важное значение как для АГПУ, так и для португальского университета, так как способствует реализации стратегий интернационализации и развития двух вузов. Академическое сотрудничество нацелено также на становление интегрированной системы высшего образования, созвучного основным целям европейского пространства высшего образования.
Для АГПУ подобные программы – также и способ приобрести бесценный международный опыт, повысить узнаваемость университета, обогатить учебные программы международными компонентами. Помимо этого, происходит также и обмен опытом в сфере преподавания, научно-исследовательской деятельности. Все перечисленное закладывает основы также и для реализации совместных проектов.
В ходе визита состоялись также и лекции, семинары, встречи с профессорско-преподавательским составом факультета образования Университета Порту. В рамках встреч обсуждались методологические подходы, происходил обмен мнениями, делались первые шаги, направленные на формирование академического диалога.
Сотрудничество с португальским университетом также очень важно и с точки зрения знакомства с новаторскими методиками преподавания, с новой для нас академической средой.
В ходе встреч были намечены шаги, направленные на развитие сотрудничества в сфере специального и инклюзивного образования, а также специальной психологии. Стороны договорились о реализации совместных исследовательских проектов и программ. Сотрудничество двух вузов будет расширяться. В следующем году предусмотрен также и визит преподавателей португальского университета в АГПУ.