Համագործակցությունը Պորտոյի համալսարանի հետ շարունակական կլինի
Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի դեկանի գիտության և միջազգային համագործակցության գծով տեղակալ Սուսաննա Մուրադյանը և Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Լիլիթ Կարապետյանը աշխատանքային այցով գտնվում էին Պորտուգալիայի Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտում։
Այցը կազմակերպվել էր միջազգային Էրազմուս+ ծրագրի դասավանդման շարժունակության (teaching mobility) շրջանակում։
Այս նախաձեռնությունը միտված է խթանելու երկու հաստատությունների միջև միջազգային համագործակցությունը, նպաստելու ծրագրերի բովանդակության զարգացմանը, ինչպես նաև ապահովելու Պորտոյի համալսարանի ուսանողների համար տարբեր դասավանդման մեթոդների և ոլորտի արդի հետազոտությունների հասանելիություն։ Շարժը կարևոր դեր ունի ինչպես ՀՊՄՀ, այնպես էլ Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի միջազգայինացման և արդիականացման ռազմավարությունների իրականացման գործում։ Այս ակադեմիական համագործակցությունը նպաստում է ավելի ինտեգրված բարձրագույն կրթության համակարգի ստեղծմանը՝ համահունչ եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքի նպատակներին։
ՀՊՄՀ –ի համար նման շարժունակությունը հնարավորություն է արժեքավոր միջազգային փորձ ձեռք բերելու, բարձրացնելու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ճանաչելիությունը և հարստացնելու ուսումնական ծրագրերը միջազգային բաղադրիչներով։ Այն խթանում է արդյունավետ փորձի փոխանակումը դասավանդման, հետազոտական աշխատանքի ոլորտներում՝ հիմք դնելով համատեղ հետազոտական նախաձեռնությունների և ապագա գործընկերությունների համար։
Այցի ընթացքում իրականացվել են՝ դասախոսություններ, որտեղ ներկայացվել են ոլորտի արդի մոտեցումները, տեղի են ունեցել հանդիպում-քննարկումներ Պորտոյի համալսարանի կրթության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ՝ մեթոդոլոգիական մոտեցումների համեմատման, գաղափարների փոխանակման և ակադեմիական երկխոսության խթանման նպատակով։
Պորտոյի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գործընկերների հետ համագործակցությունը մասնագիտական զարգացման արժեքավոր հնարավորություն է՝ նորարար դասավանդման մեթոդաբանությունների և նոր ակադեմիական միջավայրերի հետ ծանոթանալու տեսանկյունից։
Հանդիպումների ընթացքում քարտեզագրվեցին համագործակցության հնարավորությունները հատուկ և ներառական կրթության, ինչպես նաև հատուկ հոգեբանության ոլորտներում՝ նախատեսելով համատեղ հետազոտական նախագծերի և ծրագրերի առաջմղում։ Կողմերի միջև համագործակցությունը շարունակաբար ընդլայնվում է, և հաջորդ տարի նախատեսվում է Պորտոյի համալսարանի կրթության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի այցը ՀՊՄՀ։

APSU, Polytechnic Institute of Porto to expand cooperation
Susanna Muradyan, Deputy Dean for Science and International Cooperation of the Faculty of Special and Inclusive Education at Armenian State Pedagogical University (ASPU), and Lilit Karapetyan, Acting Head of the Chair of Special Pedagogy and Psychology, made a working visit to the Polytechnic Institute of Porto in Portugal.
The visit was organized within the framework of the international Erasmus+ teaching mobility program.
This initiative aims to promote international cooperation between the two institutions in question, contribute to the development of the program content, ensure access to different teaching methods and modern research [in the field] for students of the Portuguese university. It plays an important role in the process of internationalization and modernization of the two educational institutions. This academic cooperation contributes to the creation of a more integrated higher education system, in line with the goals of the European Higher Education Area (EHEA).
For ASPU, such mobility is an opportunity to gain valuable international experience, increase recognition of the teaching staff, and enrich the curriculum with international components. It promotes the exchange of effective experience in teaching and research, laying the foundation for joint research initiatives and future partnerships.
During the visit, modern approaches in the field were presented during lectures. Also, meetings and discussions were held with the teaching staff of the Faculty of Education of the Portuguese university, with the aim of comparing methodological approaches, exchanging ideas, and promoting academic dialogue.
Collaboration with Portuguese partners is a valuable opportunity for professional development in terms of studying innovative teaching methodologs and new academic environments.
During the meetings, opportunities for cooperation in the fields of special and inclusive education, as well as special psychology, were outlined, with the aim of promoting joint research projects and programs. The cooperation between the parties continues to expand. Representatives of the Faculty of Education of the University of Porto are expected to visit to ASPU next year.