Սկզբնական կրթության հարցեր` ֆակուլտետի խորհրդի նիստում
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր Նաիրա Սաֆարյանն այսօր ներկա էին Սկզբնական կրթության ֆակուլտետի խորհրդի ընդլայնված նիստին։
Հանդիպման սկզբում Լիլիթ Մկրտչյանը նկատեց՝ հաջողելու համար կարևոր է առկա խնդիրների վերհանումը, ֆակուլտետի զարգացմանն ու առաջընթացին միտված համատեղ քայլերի մշակումը, աշխատանքային միջավայրի և արժեհամակարգի ձևավորվումը։
Ընթացիկ տարվա գործունեության հաշվետվությունը ներկայացրեց դեկանի պաշտոնակատար Հեղինե Խաչատրյանը։ Վերջինս նկատեց՝ ֆակուլտետի առաքելությունն ու տեսլականն է մինչև 2025 թվականը նախադպրոցական և տարրական կրթության ոլորտներում դառնալ նորարարական, գործնական, հետազոտական գիտելիքներ, կարողություններ, հմտություններ և ստեղծագործ միտք ձևավորող ազգային, համամարդկային արժեքներ սերմանող առաջատար ստորաբաժանում։
Որակյալ կրթական, գիտահետազոտական գործունեություն, կառավարման գործընթացներ, դիմորդների, ուսումնառողների և կարիերայի կառավարում, միջազգային համագործակցություն և այլն․ Հեղինե Խաչատրյանը մանրամասն ներկայացրեց ֆակուլտետի ռազմավարական 10 ուղղություններն ու նպատակները, անդրադարձավ առաջընթացի գնահատման ցուցիչներին, կարևորեց դիմորդների մասնագիտական կողմնորոշման և հավաքագրման մեխանիզմների լավարկումը, այլ բուհերում համանման մասնագիտությամբ մագիստրոսական կրթական ծրագրով առկայությունն էլ ավելի ցածր վարձավճարով խնդիր համարեց։
Դեկանի պաշտոնակատարը խոչընդոտ դիտարկեց ոչ բազային բակալավրիական կրթությամբ մասգիստրոսների կրթական ծառայությունների ոլորտում անհավասար պայմանները, հետազոտական կարողությունների ոչ բավարար զարգացվածությունը։ Փորձառու և արհեստավարժ դասախոսներ և աշխատակիցներ ունենալը, ներգրավված և ակտիվ գործատու ունենալը, պրակտիկայի բոլոր փուլերի հստակ կազմակերպումը, ինստիտուցիոնալ գիտելքիներ և փորձառությունը մասնագիտական կրթական ծրագրերի ինքնավերլուծության ուղղությամբ էլ համարեց ֆակուլտետի ուժեղ կողմերից։
Ֆակուլտետի ընդլայնված նիստում եղան նաև առաջարկներ, մասնավորապես՝ բուհի կազմում նախադպրոցական հաստատության հիմնում, մեթոդական կաբինետների առկայություն, վարձավճարների վերանայում և այլն։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոկատարն իր դիտարկումները ներկայացրեց առաջարկների վերաբերյալ․ ընդգծեց կրթության պահանջված և կարիքահեն լինելը, կարևորեց կրթական գործընթացում պրակտիկ գործունեության բաղադրիչը, դպրոցների հետ սերտ համագործակցությունը, ուսուցիչների համար կազմակերպվող վերապատրաստումների անցկացումը, միջազգայնացումը, իսկ որպես ուսուցիչ պատրաստող կառույց՝ չափորոշչի պահանջներին համապատասխան քաղաքականություն վարելը։
Լիլիթ Մկրտչյանը հասարակությունում ուսուցչի հեղինակության նվազման վերաբերյալ քննարկումները կեղծ օրակարգ համարեց և ներկաներին վստահեցրեց` այդ արժեհամակարգը ձևավորողն ու արժևորողներն էլ իրենք են։
«Մանկավարժական համալսարանն ունի պատրաստի ռեսուրս, սկզբնական կրթության օղակը՝ հատկապես․ պետք է քարտեզագրել կարիքները, թիրախավորել և հստակ ուղղորդվել աշխարհի զարգացումներց հետ չմնալու համար»,-նշեց նա։

Вопросы начального образования на заседании совета факультета
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян и проректор по учебным процессам Наира Сафарян присутствовали сегодня на расширенном заседании совета факультета начального образования.
В начале встречи Лилит Мкртчян заметила, что для достижения успеха важны выявление существующих проблем, разработка совместных шагов, направленных на развитие и прогресс факультета, формирование рабочей среды и системы ценностей.
Исполняющая обязанности декана факультета начального образования Эгине Хачатрян представила отчет о деятельности за текущий год. Она отметила, что миссия и видение факультета до 2025 года – стать ведущим подразделением в сферах дошкольного и начального образования, формирующим инновационные, практические, исследовательские знания, способности, навыки и творческое мышление, прививающим национальные и общечеловеческие ценности.
Качественная образовательная и научно-исследовательская деятельность, процессы управления, абитуриенты, обучающиеся и управление карьерой, международное сотрудничество и т. д. – Эгине Хачатрян подробно представила 10 стратегических направлений и целей факультета, коснулась показателей оценки прогресса, подчеркнула важность улучшения механизмов профессиональной ориентации и набора абитуриентов, а также сочла проблемой наличие аналогичных магистерских образовательных программ с более низкой платой за обучение в других вузах.
Исполняющая обязанности декана отметила как препятствия неравные условия в сфере образовательных услуг для магистров без базового бакалаврского образования, а также недостаточную развитость их исследовательских способностей. Сильными сторонами факультета были признаны наличие опытных и профессиональных преподавателей и сотрудников, активное взаимодействие с работодателями, четкая организация всех этапов практики, а также институциональные знания и опыт в области самоанализа профессиональных образовательных программ.
На расширенном заседании факультета были также выдвинуты предложения, в частности: основание в составе вуза дошкольного учреждения, наличие методических кабинетов, пересмотр платы за обучение и другие.
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян представила свои замечания по предложениям, подчеркнув востребованность образования и его ориентированность на потребности, важность практической деятельности в образовательном процессе и тесного сотрудничества вузов со школами, проведение переподготовок для учителей, интернационализацию, а также проведение политики, соответствующей требованиям стандартов, в целях подготовки учителей.
Врио ректора назвала обсуждение вопроса снижения авторитета учителя в обществе ложным в повестке дня и заверила присутствующих, что именно они являются формирующими и ценящими эту систему ценностей.
«Педагогический университет обладает готовым ресурсом, особенно в звене начального образования. Необходимо создавать карты потребностей, ставить цели и четко ориентироваться, чтобы не отставать от мировых тенденций», – отметила Лилит Мкртчян.