Համագործակցություն՝ ի նպաստ կրթության բարելավման
Այսօր համագործակցության հուշագիր կնքվեց ՀՊՄՀ-ի և «Վարդանանք» կրթահամալիրի միջև: Ստորագրեցին ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու տնօրեն Շուշանիկ Զաքարյանը։
Հուշագրի նպատակն է միավորել ջանքերը կրթության որակի բարձրացման և ապագա մասնագետների պատրաստման գործում։ Այն միտված է սովորողների մասնագիտական կողմնորոշման գործընթացի կազմակերպմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը, կրթական ծրագրերի համադրմանը, փոխգործակցության ապահովմանը, ուսումնական և մեթոդական աշխատանքների կատարելագործմանը, համատեղ կրթական, գիտահետազոտական և կիրառական ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը։
Կողմերը կմիավորեն ջանքերը պրոֆեսորադասախոսական և մասնագիտական փորձի փոխանակման, սովորողների գործնական հմտությունների և մասնագիտական կարողությունների զարգացման, պրակտիկաների, վերապատրաստումների և մասնագիտական զարգացման ծրագրերի կազմակերպման, կրթության որակի շարունակական բարելավման ուղղությամբ։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանաակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը կարևորեց կառույցի հետ գործընկերությունը՝ ընդգծելով, որ կրթակական հաստատության քաղաքականությունը, սկզբունքները լիովին համընկնում են բուհի որդեգրած ռազմավարությանը։
Հանդիպմանը ներկա «Վարդանանք» կրթահամալիրի հիմնադիր տնօրեն Գայանե Սողոմոնյանը ներկայացրեց գործընկերության վերաբերյալ իր տեսլականը՝ ընդգծելով Մանկավարժականի կարևոր դերակատարումը և այն դիտարկելով օղակ, որտեղ դպրոցը պետք է մեծանա, զարգանա, երեխան ցանկություն ունենա կրթվել և ընտրել մանկավարժի մասնագիտությունը։
Կողմերը հույս հայտնեցին, որ համագործակցության շնորհիվ առավել կամրապնդվի բուհ-դպրոց, ուսանող-աշակերտ կապը՝ հնարավորություն տալով ուսանողներին ձեռք բերել գործնական հմտություններ, ընդլայնել մասնագիտական փոխգործակցությունը։

Сотрудничество во имя улучшения образования
Сегодня между Армянским государственным педагогическим университетом имени Хачатура Абовяна (АГПУ) и образовательным комплексом «Вардананк» был подписан меморандум о сотрудничестве. Документ подписали временно исполняющая обязанности ректора АГПУ Лилит Мкртчян и директор образовательного комплекса Шушаник Закарян.
Цель меморандума – объединить усилия во имя повышения качества образования и подготовки будущих специалистов. Он направлен на организацию и повышение эффективности профессиональной ориентации учащихся, согласование образовательных программ, обеспечение взаимодействия, совершенствование учебной и методической работы, а также разработку и реализацию совместных образовательных, научно-исследовательских и прикладных программ.
Стороны объединят усилия для обмена профессорско-преподавательским и профессиональным опытом, развития практических навыков и профессиональных компетенций учащихся, организации стажировок, переподготовки и программ профессионального развития, а также для непрерывного улучшения качества образования.
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян подчеркнула важность партнерства с образовательным комплексом, отметив полное соответствие политики и принципов учебного заведения стратегии, принятой университетом.
На встрече присутствовала основатель и директор образовательного комплекса «Вардананк» Гаяне Согомонян, которая представила свое видение партнерства, подчеркнув значимую роль Педагогического университета. Она рассматривает его как звено, благодаря которому школа может расти и развиваться, а ребенок – стремиться к образованию и выбирать профессию педагога.
Стороны выразили надежду, что благодаря сотрудничеству еще больше укрепится связь между вузом и школой, студентом и учеником, что позволит студентам приобрести практические навыки и расширить профессиональное взаимодействие.