Համագործակցություն՝ ի նպաստ կրթության բարելավման
Այսօր համագործակցության հուշագիր կնքվեց ՀՊՄՀ-ի և «Վարդանանք» կրթահամալիրի միջև: Ստորագրեցին ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու տնօրեն Շուշանիկ Զաքարյանը։
Հուշագրի նպատակն է միավորել ջանքերը կրթության որակի բարձրացման և ապագա մասնագետների պատրաստման գործում։ Այն միտված է սովորողների մասնագիտական կողմնորոշման գործընթացի կազմակերպմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը, կրթական ծրագրերի համադրմանը, փոխգործակցության ապահովմանը, ուսումնական և մեթոդական աշխատանքների կատարելագործմանը, համատեղ կրթական, գիտահետազոտական և կիրառական ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը։
Կողմերը կմիավորեն ջանքերը պրոֆեսորադասախոսական և մասնագիտական փորձի փոխանակման, սովորողների գործնական հմտությունների և մասնագիտական կարողությունների զարգացման, պրակտիկաների, վերապատրաստումների և մասնագիտական զարգացման ծրագրերի կազմակերպման, կրթության որակի շարունակական բարելավման ուղղությամբ։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանաակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը կարևորեց կառույցի հետ գործընկերությունը՝ ընդգծելով, որ կրթակական հաստատության քաղաքականությունը, սկզբունքները լիովին համընկնում են բուհի որդեգրած ռազմավարությանը։
Հանդիպմանը ներկա «Վարդանանք» կրթահամալիրի հիմնադիր տնօրեն Գայանե Սողոմոնյանը ներկայացրեց գործընկերության վերաբերյալ իր տեսլականը՝ ընդգծելով Մանկավարժականի կարևոր դերակատարումը և այն դիտարկելով օղակ, որտեղ դպրոցը պետք է մեծանա, զարգանա, երեխան ցանկություն ունենա կրթվել և ընտրել մանկավարժի մասնագիտությունը։
Կողմերը հույս հայտնեցին, որ համագործակցության շնորհիվ առավել կամրապնդվի բուհ-դպրոց, ուսանող-աշակերտ կապը՝ հնարավորություն տալով ուսանողներին ձեռք բերել գործնական հմտություններ, ընդլայնել մասնագիտական փոխգործակցությունը։

ASPU, “Vardanank" educational complex sign MoC to improve quality of education
On April 30, a memorandum of cooperation (MoC) was signed between the Armenian State Pedagogical University (ASPU) and "Vardanank" educational complex. The document was signed by Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan and director of the educational complex Shushan Zakaryan.
The MoC aims to unite efforts in improving the quality of education and preparing future specialists. It also aims to organize and increase the effectiveness of learners’ career orientation process, align educational programs, ensure cooperation, improve educational and methodological work, develop and implement joint educational, research and applied programs.
The parties will also combine their efforts to provide exchange of academic and professional experience, enhance learners’ practical skills and professional competencies, organize internships, training sessions, and professional development programs, and ensure the continuous improvement of education.
Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan, emphasized the importance of partnership with the educational complex, stressing that the policies and principles of the educational institution fully align with the University’s strategy.
Participating in the ceremony was also Gayane Soghomonyan, the founding director of "Vardanank" educational complex. She presented her vision of the partnership, emphasizing ASPU’s important role and viewing it as a link where schools should grow and develop, and where children should be motivated to study and choose the teaching profession.
The parties voiced hope that cooperation will enable to further strengthen connections between the university and school, as well as students and pupils, giving students the opportunity to acquire practical skills and expand professional collaboration.