Թանգարանային պրակտիկան՝ մասնագիտական ձևավորման կարևոր փուլ
ՀՊՄՀ Կուլտուրայի ֆակուլտետի Թանգարանագիտության ամբիոնի ուսանողների մասնագիտական պատրաստության կարևոր բաղադրիչներից է ուսումնական պրակտիկան, որն իրականացվում է բուհի  Պատմության թանգարանում։
Այն հնարավորություն է տալիս  ուսանողների տեսական գիտելիքները համադրել գործնական փորձի հետ, ծանոթանալ թանգարանային աշխատանքի տարբեր ոլորտներին։
Պրակտիկայի ընթացքում ուսանողները մասնակցում են թանգարանի հիմնական գործառույթներին․ծանոթանում են ֆոնդերի համալրման, հաշվառման, պահպանության և գիտական ուսումնասիրության գործընթացներին։
Բացի այդ, նրանք հնարավորություն են ստանում ուսումնասիրելու թանգարանային առարկաների հավաքագրման սկզբունքները, ֆոնդային աշխատանքների կազմակերպման առանձնահատկություններն ու մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը։
Ուսանողների ուսուցման կարևոր ուղղություններից է նաև թանգարանային ցուցադրության կազմակերպման գործընթացը։ Պրակտիկանտները ծանոթանում են ցուցադրությունների ստեղծման սկզբունքներին, ցուցանմուշների ընտրության և ներկայացման ձևերին, ինչպես նաև ցուցադրության գիտական և գեղարվեստական ձևավորման առանձնահատկություններին։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում այցելուների հետ աշխատանքի կազմակերպմանը։ Ուսանողները մասնակցում են էքսկուրսիաների նախապատրաստմանն ու անցկացմանը, ծանոթանում թանգարանային կրթական ծրագրերի մշակման և իրականացման մեթոդներին։ Այս գործընթացը նրանց օգնում է հասկանալու թանգարանի կրթադաստիարակչական դերը և թանգարանային հաղորդակցության արդյունավետ ձևերը տարբեր լսարանների հետ աշխատանքի ընթացքում»,- aspu.am-ի հետ զրույցում նշեց  ՀՊՄՀ Պատմության  թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը։
Նա պրակտիկայի կարևոր բաղադրիչներից է համարում նաև ծանոթությունը Երևանի այլ թանգարանների գործունեությանը։
Համալսարանի Պատմության թանգարանի տնօրեն, Հայաստանի Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի նախագահ Ալվարդ Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ և Մանկավարժական համալսարանի շրջանավարտների հետ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում են ուսանողների այցելություններ Երևանի մի շարք թանգարաններ։
Ալվարդ Գրիգորյանի դիտարկմամբ՝  այցերն ուսանողներին հնարավորություն են տալիս տեղում ծանոթանալու տարբեր թանգարանների աշխատանքային փորձին, ցուցադրությունների կազմակերպման տարբեր մոտեցումներին, ինչպես նաև թանգարանների կրթական և մշակութային ծրագրերին։ Արդյունքում ուսանողները ստանում են ավելի ամբողջական պատկերացում թանգարանային համակարգի գործունեության մասին և ձեռք են բերում մասնագիտական կարևոր հմտություններ։

Student internship in museums as a major stage of professional formation
Student internship is one of the key components of professional preparation of students of the Chair of Museology, Library Studies and Bibliography of the Faculty of Culture at the Armenian State Pedagogical University, and it is conducted in the University’s History Museum.
The internship allows students to combine their theoretical knowledge with practice and become familiar with various sectors of museum work.
During the internship, the students take part in performing the main functions of a museum and learn about the replenishment, record-registration, maintenance of and research on museum collections.
In addition, they have the opportunity to explore the principles of gathering museum items, the characteristics of organizing activities for the museum collection and the importance of preservation of cultural heritage.
One of the major directions for students’ training is also the process of organizing museum exhibitions. The interns are introduced to the principles of creating exhibitions, the ways of selecting and presenting samples, as well as the characteristics of designing an exhibition in terms of science and the arts.
“Special focus is on organizing activities with visitors. The students take part in preparing and conducting excursions and learn about the methods of development and implementation of museum education programs. This process helps them have an understanding of the role that museums play in terms of education and upbringing and the effective ways of museum communication during work with different audiences,” Director of the ASPU History Museum Alvard Grigoryan told aspu.am.
Grigoryan says becoming familiar with the activities of other museums in Yerevan is one of the key components of the internship.
Students’ visits to a number of museums in Yerevan are organized at the initiative of Director of the History Museum of Armenia, President of the Association of Museum Workers and Friends of Armenia Alvard Grigoryan and as part of the plan for cooperation with alumni of the Armenian State Pedagogical University.
According to Alvard Grigoryan, the visits provide students with the opportunity to become familiar with the work experience of various museums, different approaches to organization of exhibitions, as well as the educational and cultural programs of museums. As a result, the students get a more complete picture of the operation of the museum system and gain important professional skills.