Թանգարանային պրակտիկան՝ մասնագիտական ձևավորման կարևոր փուլ
ՀՊՄՀ Կուլտուրայի ֆակուլտետի Թանգարանագիտության ամբիոնի ուսանողների մասնագիտական պատրաստության կարևոր բաղադրիչներից է ուսումնական պրակտիկան, որն իրականացվում է բուհի  Պատմության թանգարանում։
Այն հնարավորություն է տալիս  ուսանողների տեսական գիտելիքները համադրել գործնական փորձի հետ, ծանոթանալ թանգարանային աշխատանքի տարբեր ոլորտներին։
Պրակտիկայի ընթացքում ուսանողները մասնակցում են թանգարանի հիմնական գործառույթներին․ծանոթանում են ֆոնդերի համալրման, հաշվառման, պահպանության և գիտական ուսումնասիրության գործընթացներին։
Բացի այդ, նրանք հնարավորություն են ստանում ուսումնասիրելու թանգարանային առարկաների հավաքագրման սկզբունքները, ֆոնդային աշխատանքների կազմակերպման առանձնահատկություններն ու մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը։
Ուսանողների ուսուցման կարևոր ուղղություններից է նաև թանգարանային ցուցադրության կազմակերպման գործընթացը։ Պրակտիկանտները ծանոթանում են ցուցադրությունների ստեղծման սկզբունքներին, ցուցանմուշների ընտրության և ներկայացման ձևերին, ինչպես նաև ցուցադրության գիտական և գեղարվեստական ձևավորման առանձնահատկություններին։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում այցելուների հետ աշխատանքի կազմակերպմանը։ Ուսանողները մասնակցում են էքսկուրսիաների նախապատրաստմանն ու անցկացմանը, ծանոթանում թանգարանային կրթական ծրագրերի մշակման և իրականացման մեթոդներին։ Այս գործընթացը նրանց օգնում է հասկանալու թանգարանի կրթադաստիարակչական դերը և թանգարանային հաղորդակցության արդյունավետ ձևերը տարբեր լսարանների հետ աշխատանքի ընթացքում»,- aspu.am-ի հետ զրույցում նշեց  ՀՊՄՀ Պատմության  թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանը։
Նա պրակտիկայի կարևոր բաղադրիչներից է համարում նաև ծանոթությունը Երևանի այլ թանգարանների գործունեությանը։
Համալսարանի Պատմության թանգարանի տնօրեն, Հայաստանի Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի նախագահ Ալվարդ Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ և Մանկավարժական համալսարանի շրջանավարտների հետ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում են ուսանողների այցելություններ Երևանի մի շարք թանգարաններ։
Ալվարդ Գրիգորյանի դիտարկմամբ՝  այցերն ուսանողներին հնարավորություն են տալիս տեղում ծանոթանալու տարբեր թանգարանների աշխատանքային փորձին, ցուցադրությունների կազմակերպման տարբեր մոտեցումներին, ինչպես նաև թանգարանների կրթական և մշակութային ծրագրերին։ Արդյունքում ուսանողները ստանում են ավելի ամբողջական պատկերացում թանգարանային համակարգի գործունեության մասին և ձեռք են բերում մասնագիտական կարևոր հմտություններ։

Музейная практика – важный этап профессионального становления
Учебная практика, являющаяся неотъемлемой частью профессиональной подготовки студентов кафедры музееведения факультета культуры АГПУ, проходит в Музее истории вуза.
Она позволяет студентам сопоставить теоретические знания с практическим опытом, ознакомиться с различными аспектами музейной деятельности.
В ходе практики студенты участвуют в выполнении основных функциях музея: знакомятся с процессами комплектования, учета, хранения и научного изучения фондов.
Кроме того, они получают возможность изучить принципы формирования музейных коллекций, особенности организации фондовой работы и важность сохранения культурного наследия.
Важным направлением в обучении студентов является также процесс организации музейных выставок. Практиканты знакомятся с принципами создания экспозиций, способами отбора и представления экспонатов, а также особенностями научного и художественного оформления выставок.
Директор Музея истории АГПУ Алвард Григорян в беседе с aspu.am отметила, что особое внимание уделяется организации работы с посетителями. Студенты участвуют в подготовке и проведении экскурсий, знакомятся с методами разработки и реализации музейных образовательных программ. Этот процесс помогает им понять образовательно-воспитательную роль музея и эффективные формы музейной коммуникации при работе с различными аудиториями.
Она считает важной составляющей практики также знакомство с деятельностью других музеев Еревана.
По инициативе директора Музея истории университета, президента Ассоциации работников и друзей музеев Армении Алвард Григорян, и в рамках программы сотрудничества с выпускниками Педагогического университета, организуются посещения студентами ряда музеев Еревана.
По мнению Алвард Григорян, эти визиты дают студентам возможность на месте ознакомиться с опытом работы разных музеев, различными подходами к организации выставок, а также с образовательными и культурными программами музеев. В результате студенты получают более полное представление о деятельности музейной системы и приобретают важные профессиональные навыки.