ՀՊՄՀ-ն ընդլայնում է համագործակցությունը հանրակրթության ոլորտում
Այսօր Մանկավարժական համալսարանի և Երևանի Ն. Գոգոլի անվան N 35 հիմնական դպրոցի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր, որը ստորագրեցին ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու դպրոցի տնօրեն Տաթևիկ Եսայանը։
Հուշագրի նպատակն է խորացնել բուհ-դպրոց համագործակցությունը՝ նպաստելով սովորողների ուսումնառական և հետազոտական կարողությունների զարգացմանը, ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների շարունակական կատարելագործմանը, ինչպես նաև կրթական գործընթացում ԲՏՃՄ ոլորտի ժամանակակից մանկավարժական տեխնոլոգիաների և նորարարական մեթոդների ներդրմանը։
Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է կազմակերպել համատեղ սեմինարներ, դասախոսություններ, նախագծային աշխատանքներ, փորձի փոխանակման հանդիպումներ և կրթական այլ նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն կրթության որակի բարձրացմանն ու կրթական միջավայրի արդիականացմանը։
Լիլիթ Մկրտչյանն ընդգծեց դպրոց-բուհ համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ հանրակրթության ոլորտում առկա մարտահրավերների արդյունավետ հաղթահարման համար անհրաժեշտ է քարտեզագրել խնդիրներն ու մշակել դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրեր։
Կողմերը քննարկեցին նաև դպրոցում մանկավարժական պրակտիկայի դերի բարձրացմանը և գործընթացի շարունակական բարելավմանն ուղղված քայլերը՝ կարևորելով ուսանողների մասնագիտական կարողությունների ամրապնդումը, տեսական գիտելիքների գործնական կիրառումն ու դպրոցական միջավայրում արդյունավետ ներգրավվածությունը։

АГПУ расширяет сотрудничество в сфере общего образования
Сегодня между Педагогическим университетом и основной школой № 35 имени Н. Гоголя в Ереване был подписан меморандум о сотрудничестве.
Документ подписали врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян и директор школы Татевик Есаян.
Цель меморандума – углубление сотрудничества между вузом и школой, способствуя развитию учебных и исследовательских навыков учащихся, непрерывному профессиональному совершенствованию учителей, а также внедрению современных педагогических технологий и инновационных методов в области STEM в образовательный процесс.
В рамках сотрудничества планируется организация совместных семинаров, лекций, проектных работ, встреч по обмену опытом и других образовательных инициатив, которые будут способствовать повышению качества образования и модернизации образовательной среды.
Лилит Мкртчян подчеркнула важность сотрудничества между школой и вузом, отметив, что для эффективного преодоления существующих вызовов в сфере общего образования необходимо картировать проблемы и разрабатывать программы для их решения.
Стороны также обсудили шаги по повышению роли педагогической практики в школе и ее непрерывному совершенствованию, подчеркнув важность укрепления профессиональных навыков студентов, практического применения теоретических знаний и эффективного вовлечения в школьную среду.