Մոտիվացիայից մինչև «հոսք»․ հանդիպում՝ «Գլուխ գլխի» հարթակում
Մանկավարժական համալսարանում կայացավ «Գլուխ գլխի» խորագրով համագործակցության հարթակի հերթական հանդիպումը, որի շրջանակում քննարկվեցին կրթական գործընթացում մոտիվացիայի և հոգեկան առողջության փոխկապակցվածության հարցեր։
Բանախոսը «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական ծրագրերի ղեկավար, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վահան Սարգսյանն էր։ Նա ներկայացրեց «Մոտիվացիա և հոգեկան առողջություն» թեման։
Հանդիպման սկզբում բանախոսն անդրադարձավ մոտիվացիայի հոգեբանական հիմքերին՝ ընդգծելով, որ այն ներառում է գործընթացների ամբողջություն, որոնք էներգիա են հաղորդում, ուղղորդում և կայունացնում են սովորողի վարքագիծը՝ ազդելով ոչ միայն ուսումնառության արդյունավետության, այլև անհատի ներգրավվածության, ինքնակարգավորման և հոգեբանական բարեկեցության վրա։
Ինտերակտիվ ձևաչափով հանդիպմանը Վահան Սարգսյանը ներկայացրեց նպատակային կողմնորոշման մի շարք օրինակներ, որոնք մասնակիցները քննարկեցին և վերլուծեցին՝ դիտարկելով դրանց ազդեցությունը սովորողի մոտիվացիայի ձևավորման վրա։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև ամերիկացի հոգեբան Քերոլ Դուեքի աճի և ֆիքսված մտածելակերպի տեսությանը՝ ընդգծելով, թե ինչպես մտածելակերպը կարող է պայմանավորել սովորելու նկատմամբ վերաբերմունքը, մարտահրավերների ընկալումն ու զարգացման հնարավորությունները։
Անդրադառնալով «հոսքի» երևույթին՝ Վահան Սարգսյանը նշեց, որ այն առավել հաճախ ձևավորվում է այն իրավիճակներում, երբ մարդը գործունեության ընթացքում զարգացնում է վարպետության զգացում և լիարժեք ներգրավվածություն։
Նրա խոսքով՝ հոսքային վիճակը հիմնականում առաջանում է այն դեպքում, երբ անհատը ներառված է իր համար ոչ չափազանց դժվար, ոչ էլ չափազանց հեշտ իրավիճակներում՝ ապահովելով հավասարակշռություն կարողությունների և առաջադրված պահանջների միջև։
Բանախոսն իր ելույթում ներկայացրեց նաև ինքնորոշման տեսությունը՝ անդրադառնալով ներքին և արտաքին մոտիվացիայի ձևավորման մեխանիզմներին, ինչպես նաև մի շարք կարևոր ռազմավարություններ, որոնք կարող են նպաստել սովորողների ներգրավվածության բարձրացմանը, ուսումնական գործընթացում առավել արդյունավետ մասնակցությանը։
Ի դեպ, «Գլուխ գլխի» մտքի փոխանակման հարթակի շրջանակում արդեն իսկ ձևավորվել է մասնագիտական երկխոսության և փորձի փոխանակման արդյունավետ միջավայր։
Հարթակի հանդիպումները բարձր մասնագիտական մակարդակով վարելու, մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածությունն ապահովելու, ինչպես նաև արժեքավոր գիտելիքների և փորձի տարածմանն ու փոխանակմանը նպաստելու համար հավաստագրեր հանձնվեցին նախորդ երեք հանդիպումների բանախոսներին։
Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր Նաիրա Սաֆարյանը շնորհավորեց և հավաստագրեր հանձնեց նաև «Կրթության նորարար կառավարում և կազմակերպում» թեմայով վերապատրաստման ծրագրի մասնակից տնօրեններին՝ կարևորելով կառավարման ժամանակակից մոտեցումների յուրացումն ու կրթական համակարգում նորարարությունների ներդրման անհրաժեշտությունը։

Состояние потока и мотивация: состоялась очередная встреча в рамках проекта “Думаем вместе”
В Педагогическом университете состоялась очередная встреча в рамках проекта “Думаем вместе”. Обсуждались проблемы мотивации участников учебного процесса и ее связь с психическим здоровьем.
Спикер мероприятия, руководитель исследовательских программ научно-исследовательского института “Шахматы”, кандидат психологических наук, доцент Ваган Саргсян выступил с докладом на тему “Мотивация и психическое здоровье”.
Ваган Саргсян представил психологические основы того, что принято называть мотивацией, подчеркнув, что последняя представляет собой совокупность процессов. Эти процессы придают импульс поведению учащихся, стабилизируют его, оказывая влияние не только на показатели успеваемости, но и на уровень вовлечения личности в учебный процесс, саморегуляцию и психологическое состояние в целом.
В ходе интерактивной встречи Ваган Саргсян представил несколько примеров целевого ориентирования, которые были проанализированы с точки зрения влияния на формирование мотивации учащегося.
Не обошел вниманием спикер и теорию мышления роста американского психолога Кэрол Дуэк. Это позволило показать слушателям, как именно образ мышления влияет на отношение к учебе, восприятие проблем и перспективы развития.
Говоря о таком явлении как “состояние потока”, Ваган Саргсян подчеркнул, что последнее как правило формируется тогда, когда у человека в процессе той или иной его деятельности развивается чувство мастерства и полноценного вовлечения.
Состояние потока возникает, в частности, тогда, когда человек вовлечен в не слишком сложную, но и не слишком легкую для него ситуацию. Это создает равновесие между умениями и требованиями.
Спикер представил также и теорию самоопределения, механизмы внутренней и внешней мотивации, а также стратегии, которые могут способствовать повышению уровня вовлеченности учащихся в учебном процессе, оказывая благотворное влияние также и на эффективность обучения.
Отметим, что на площадке проекта “Думаем вместе” уже успела сформироваться атмосфера профессионального диалога и обмена опытом.
В целях обеспечения активного участия слушателей в мероприятиях проекта, а также содействия популяризации знаний и обмена профессиональным опытом спикерам предыдущих трех встреч в торжественной обстановке были вручены сертификаты.
Отметим, что проректор по учебной части Наира Сафарян вручила сертификаты также и директорам школ, прошедшим переподготовку в рамках курса “Инновации в организации и управлении образованием”. Проректор подчеркнула важное значение усвоения современных методик управления и внедрения инноваций в учебный процесс.