Մոտիվացիայից մինչև «հոսք»․ հանդիպում՝ «Գլուխ գլխի» հարթակում
Մանկավարժական համալսարանում կայացավ «Գլուխ գլխի» խորագրով համագործակցության հարթակի հերթական հանդիպումը, որի շրջանակում քննարկվեցին կրթական գործընթացում մոտիվացիայի և հոգեկան առողջության փոխկապակցվածության հարցեր։
Բանախոսը «Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական ծրագրերի ղեկավար, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վահան Սարգսյանն էր։ Նա ներկայացրեց «Մոտիվացիա և հոգեկան առողջություն» թեման։
Հանդիպման սկզբում բանախոսն անդրադարձավ մոտիվացիայի հոգեբանական հիմքերին՝ ընդգծելով, որ այն ներառում է գործընթացների ամբողջություն, որոնք էներգիա են հաղորդում, ուղղորդում և կայունացնում են սովորողի վարքագիծը՝ ազդելով ոչ միայն ուսումնառության արդյունավետության, այլև անհատի ներգրավվածության, ինքնակարգավորման և հոգեբանական բարեկեցության վրա։
Ինտերակտիվ ձևաչափով հանդիպմանը Վահան Սարգսյանը ներկայացրեց նպատակային կողմնորոշման մի շարք օրինակներ, որոնք մասնակիցները քննարկեցին և վերլուծեցին՝ դիտարկելով դրանց ազդեցությունը սովորողի մոտիվացիայի ձևավորման վրա։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև ամերիկացի հոգեբան Քերոլ Դուեքի աճի և ֆիքսված մտածելակերպի տեսությանը՝ ընդգծելով, թե ինչպես մտածելակերպը կարող է պայմանավորել սովորելու նկատմամբ վերաբերմունքը, մարտահրավերների ընկալումն ու զարգացման հնարավորությունները։
Անդրադառնալով «հոսքի» երևույթին՝ Վահան Սարգսյանը նշեց, որ այն առավել հաճախ ձևավորվում է այն իրավիճակներում, երբ մարդը գործունեության ընթացքում զարգացնում է վարպետության զգացում և լիարժեք ներգրավվածություն։
Նրա խոսքով՝ հոսքային վիճակը հիմնականում առաջանում է այն դեպքում, երբ անհատը ներառված է իր համար ոչ չափազանց դժվար, ոչ էլ չափազանց հեշտ իրավիճակներում՝ ապահովելով հավասարակշռություն կարողությունների և առաջադրված պահանջների միջև։
Բանախոսն իր ելույթում ներկայացրեց նաև ինքնորոշման տեսությունը՝ անդրադառնալով ներքին և արտաքին մոտիվացիայի ձևավորման մեխանիզմներին, ինչպես նաև մի շարք կարևոր ռազմավարություններ, որոնք կարող են նպաստել սովորողների ներգրավվածության բարձրացմանը, ուսումնական գործընթացում առավել արդյունավետ մասնակցությանը։
Ի դեպ, «Գլուխ գլխի» մտքի փոխանակման հարթակի շրջանակում արդեն իսկ ձևավորվել է մասնագիտական երկխոսության և փորձի փոխանակման արդյունավետ միջավայր։
Հարթակի հանդիպումները բարձր մասնագիտական մակարդակով վարելու, մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածությունն ապահովելու, ինչպես նաև արժեքավոր գիտելիքների և փորձի տարածմանն ու փոխանակմանը նպաստելու համար հավաստագրեր հանձնվեցին նախորդ երեք հանդիպումների բանախոսներին։
Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր Նաիրա Սաֆարյանը շնորհավորեց և հավաստագրեր հանձնեց նաև «Կրթության նորարար կառավարում և կազմակերպում» թեմայով վերապատրաստման ծրագրի մասնակից տնօրեններին՝ կարևորելով կառավարման ժամանակակից մոտեցումների յուրացումն ու կրթական համակարգում նորարարությունների ներդրման անհրաժեշտությունը։

From Motivation to “Flow”: Next Meeting of “Head-to-Head” exchange platform held at ASPU
On June 16, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) hosted another meeting of the “Head-to-Head” collaborative platform during which participants discussed the interrelationship between motivation and mental health in the educational process.
The speaker was Associate Professor Vahan Sargsyan, Head of Scientific Programs at the “Chess” Scientific Research Institute, Candidate of Psychological Sciences, who delivered a presentation on the topic “Motivation and Mental Health.”
At the beginning of the meeting, the speaker addressed the psychological foundations of motivation, emphasizing that it encompasses a set of processes that stimulate, guide and stabilize learner's behaviour, affecting not only the effectiveness of learning but also the individual's engagement, self-regulation, and psychological well-being.
During the interactive meeting, Vahan Sargsyan presented a number of examples of goal orientation, which the participants discussed and analyzed, considering their impact on the development of learners’ motivation.
The speaker also referred to the theory of growth and fixed mindsets developed by American psychologist Carol Dweck, emphasizing how an individual's mindset can shape attitudes towards learning, perceptions of challenges, and opportunities for growth and development.
When speaking about the phenomenon of “flow,” Vahan Sargsyan noted that it most often emerges in situations where individuals develop a sense of mastery and become fully involved in the activity they are engaged in.
He said that the flow state typically arises when individuals engage in activities or are involved in situations that are neither too difficult nor too easy for them, thereby maintaining a balance between their abilities and the requirements set before them.
In his presentation, the speaker also introduced the Self-Determination Theory (SDT), addressing the mechanisms underlying the development of intrinsic and extrinsic motivation as well as a number of important strategies that can help increase learners’ engagement and promote more effective participation in the learning process.
Let us add that the "Head-to-Head" exchange platform has turned into an effective environment for professional dialogue and exchange of experience among participants.
During the meeting, certificates were given to the speakers of the previous three meetings in recognition of their high professional standards in leading the platform’s sessions, ensuring the active involvement of participants, and contributing to the dissemination and exchange of valuable knowledge and experience.
Naira Safaryan, Vice-Rector for Academic Affairs at ASPU, also congratulated and handed over certificates to the school principals who had participated in the training program entitled “Innovative Management and Organization of Education.” She emphasized the importance of mastering modern management approaches and the need to introduce innovations in the educational system.