Հայ-իրանական համագործակցության նոր հնարավորություններ՝ ՀՊՄՀ-ում
Այսօր Մանկավարժական համալսարանը հյուրընկալել էր Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության Մշակութային կենտրոնի խորհրդական Մոհամադ Ասադի Մոհավեդին։
Նա հանդիպում ունեցավ համալսարանի ղեկավար կազմի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ պարսկերենի դասավանդման մեթոդաբանության զարգացումը, լեզվակրթական համագործակցության ընդլայնումը, ինչպես նաև գիտակրթական և մշակութային նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը հյուրին ներկայացրեց համալսարանի զարգացման առաջնահերթությունները և ընդգծեց, որ Մանկավարժական համալսարանը մշտապես բաց է միջազգային համագործակցության համար և պատրաստակամ նպաստելու Հայաստանում պարսկերենի դասավանդման մեթոդաբանության զարգացմանն ու փորձի փոխանակմանը։
Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց նաև, որ Մանկավարժական համալսարանն ունեցել է հայցորդներ Իրան Իսլամական Հանրապետությունից, ինչը վկայում է կրթական փոխգործակցության անհրաժեշտության մասին, իսկ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերի շրջանակում բուհում վերապատրաստվել է իրանցի 10 ուսուցիչ։
Ռեկտորի պաշտոնակատարը հնարավոր համարեց համագործակցությունը ոչ միայն լեզվի ուսուցման, այլև պատմության դասավանդման մեթոդաբանության մշակման, կրթական նոր մոտեցումների ներդրման և միջմշակութային հաղորդակցության զարգացման ուղղություններով։
Մոհամադ Ասադի Մոհավեդը կարևորեց Մանկավարժական համալսարանի հետ համագործակցության մեկնարկը՝ նշելով, որ այն գուցե փոքր-ինչ ուշացած է, սակայն ունի մեծ հեռանկար։
Նա հույս հայտնեց, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի նպաստել Հայաստանում պարսկերենի դասավանդման ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը։
Խորհրդականի խոսքով՝ ներկայում Հայաստանում շուրջ 4500 աշակերտ սովորում է պարսկերեն, սակայն ոլորտի հիմնական մարտահրավերներից է համապատասխան մասնագետների և պարսկերեն դասավանդող ուսուցիչների սահմանափակ քանակը։
Նա կարևորեց Մանկավարժական համալսարանի մասնագիտական ներգրավվածությունը՝առաջարկելով համալսարանի դասախոսական կազմի մասնակցությամբ զարգացնել պարսկերենի դասավանդման մեթոդաբանությունը։
Մոհամադ Ասադի Մոհավեդը նաև նշեց, որ իրանական կողմը պատրաստակամ է ներգրավել հրավիրյալ դասախոսների և կազմակերպել վերապատրաստումներ՝ նպաստելով ոլորտի մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին կրթամշակութային համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը՝ կարևորելով փորձի փոխանակումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը և կրթության ոլորտում գործընկերության ձևավորումը։

Новые перспективы армяно-иранского сотрудничества в АГПУ
Сегодня Педагогический университет посетил советник культурного центра при посольстве Исламской Республики Иран Мохамад Асади Могавед.
Состоялась встреча с врио ректора, в ходе которой обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес: развитие методики преподавания фарси, расширение сотрудничества в образовательной сфере, а также претворение в жизнь совместных научно-образовательных и культурных инициатив.
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян представила иранскому дипломату приоритеты развития возглавляемого ею вуза, подчеркнув, что Педагогический университет открыт для международного сотрудничества и готов содействовать развитию методики преподавания фарси в Армении, а также обмену опытом.
Лилит Мкртчян подчеркнула также, что в Педагогическом университете традиционно обучаются и соискатели из Ирана, что свидетельствует о необходимости дополнительной интенсификации взаимодействия. Помимо этого, в рамках курса повышения квалификации переподготовку в АГПУ прошли десять иранских педагогов.
Врио ректора отметила, что считает возможным налаживание сотрудничества не только в сфере обучения языку, но и разработки методики преподавания истории, внедрения новых образовательных подходов, а также в межкультурной сфере.
Мохамад Асади Могавед, в свою очередь, подчеркнул важное значение налаживания сотрудничества, особо отметив, что несмотря на то, что последнее, возможно, немного запоздало, тем не менее, имеет широкие перспективы.
Иранский дипломат выразил надежду на то, что совместными усилиями удастся содействовать решению проблем в сфере преподавания фарси в Армении.
По его словам, в настоящее время около четырех с половиной тысяч армянских школьников изучают персидский язык, однако продолжает оставаться актуальной кадровая проблема, связанная с нехваткой учителей фарси. Мохамад Асади Могавед высоко оценил готовность АГПУ к сотрудничеству, предложив в рамках последнего реализовывать проекты, направленные на развитие методики преподавания фарси с участием профессорско-преподавательского состава Педагогического университета.
Иранская сторона, по его словам, готова к работе с приглашенными преподавателями и организации переподготовки в целях совершенствования их профессиональных навыков.
По окончании встречи стороны вновь подтвердили готовность к налаживанию и углублению сотрудничества в культурно-образовательной сфере, которое предоставит возможность обменяться опытом, приступить к совместной реализации тех или иных программ и наладить взаимодействие.