Մասնակցեցին «Միջազգային շաբաթ» միջոցառմանը
Մարտի 23-27-ը ՀՊՄՀ ներկայացուցիչները մասնակցեցին Էրազմուս+ ակադեմիական շարժունության ծրագրի շրջանակներում Ավեյրոյի համալսարանում կայացած «Միջազգային շաբաթ» խորագրով միջոցառմանը։
Պատվիրակության կազմում էին Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի գիտության և միջազգային համագործակցության գծով դեկանի տեղակալ Սուսաննա Մուրադյանը, Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ Վերա Մարուքյանը, ինչպես նաև Սկզբնական կրթության ֆակուլտետի դոցենտներ Մարիաննա Ամիրաղյանը և Արմինե Դալլաքյանը։
Այցի ընթացքում նրանք անցկացրին դասախոսություններ, մասնավորապես՝ հատուկ և ներառական կրթության արդի հիմնախնդիրների, ներառական կրթության կազմակերպման մեխանիզմների, կրթության մատչելիության ապահովման մոտեցումների, զարգացման առանձնահատկություններ ունեցող երեխաների կրթության և սոցիալական ներառման արդյունավետ ռազմավարությունների, ինչպես նաև ՀՀ-ում նախադպրոցական կրթության կազմակերպման առանձնահատկությունների, երեխայի իրավունքների պաշտպանության մասին։
Դասախոսությունները հնարավորություն տվեցին Ավեյրոյի համալսարանի ասպիրանտներին ներկայացնել հայկական փորձը, առկա մարտահրավերներն ու ձեռքբերումները, միաժամանակ ծանոթանալ եվրոպական լավագույն փորձին և նորարարական մեթոդներին, քննարկել արդի խնդիրներն ու մոտեցումները՝ ստեղծելով բաց ու հետաքրքիր գիտական երկխոսություն։
Այցը խթանեց նաև ակադեմիական համագործակցությանը, փորձի փոխանակմանը, երկու համալսարանների միջև կրթական նորարարությունների տարածմանը, ստեղծվեցին նոր մասնագիտական կապեր, ամրապնդվեց առկա գործընկերությունը, քննարկվեցին համատեղ ծրագրերի իրականացման, գիտահետազոտական նախաձեռնությունների զարգացման և ապագա փոխանակման հնարավորությունները։
Ինչպես նկատեցին մասնակիցները՝ այցը նպաստեց ոչ միայն մասնագիտական փորձի փոխանակմանը, այլև ՀՀ կրթական համակարգի, մշակույթի և ակադեմիական ներուժի արժանապատիվ ներկայացմանը միջազգային հարթակում։ Նրանք հնարավորություն ունեցան ներկայացնելու Մանկավարժական համալսարանի գործունեությունը, կրթական ծրագրերը, գիտահետազոտական ուղղությունները, ինչը կարևոր նախադրյալ է համալսարանի միջազգային տեսանելիության բարձրացման համար։
Աշխատանքային այցը նաև հիմք ստեղծեց հետագա համագործակցության համար՝ նպաստելով ինչպես կրթության որակի բարձրացմանը, այնպես էլ Ավեյրոյի համալսարանի և ՀՊՄՀ-ի միջև համատեղ գիտակրթական նախաձեռնությունների իրականացման համար։

From March 23 to 27, representatives of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) participated in the “International Week” event held as part of the Erasmus+ Academic Mobility Project at the University of Aveiro.
Among the delegates were Deputy Dean for Science and International Cooperation of the Faculty of Special and Inclusive Education Susanna Muradyan, Associate Professor of the Chair of Special Pedagogy and Psychology Vera Marukyan, as well as Associate Professors of the Faculty of Primary Education Marianna Amiraghyan and Armine Dallakyan.
During the visit, they attended professional lectures, particularly lectures devoted to the current key issues in special and inclusive education; the mechanisms for organizing inclusive education; the approaches to ensuring access to education; effective strategies for the education and social inclusion of children with developmental features, as well as the characteristics of organization of pre-school education and the protection of children’s rights in the Republic of Armenia.
The lectures provided the opportunity to share with the Phd students of the University of Aveiro the Armenian practice, present the current challenges and achievements, and also to get acquainted with the European best practice and innovative methods and consider the current issues and approaches, establishing an open and interesting academic dialogue.
The visit also helped promote academic cooperation, exchange of experience and the dissemination of educational innovations between the two Universities; new professional ties were established, the existing partnership was strengthened, and the opportunities for the implementation of new programs, development of research initiatives and future exchanges were considered.
As the participants noted, the visit fostered not only the exchange of professional experiences, but also the dignified presentation of Armenia’s educational system, culture and academic potential on the international platform. They had the opportunity to present the activities, educational programs and research areas of the Armenian State Pedagogical University which serve as an important precondition for increasing international visibility of the University.
The working visit also laid the foundation for future cooperation, contributing to improvement of the quality of education and the implementation of joint scientific and educational initiatives of the University of Aveiro and the Armenian State Pedagogical University.