Մասնակցեցին «Միջազգային շաբաթ» միջոցառմանը
Մարտի 23-27-ը ՀՊՄՀ ներկայացուցիչները մասնակցեցին Էրազմուս+ ակադեմիական շարժունության ծրագրի շրջանակներում Ավեյրոյի համալսարանում կայացած «Միջազգային շաբաթ» խորագրով միջոցառմանը։
Պատվիրակության կազմում էին Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի գիտության և միջազգային համագործակցության գծով դեկանի տեղակալ Սուսաննա Մուրադյանը, Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ Վերա Մարուքյանը, ինչպես նաև Սկզբնական կրթության ֆակուլտետի դոցենտներ Մարիաննա Ամիրաղյանը և Արմինե Դալլաքյանը։
Այցի ընթացքում նրանք անցկացրին դասախոսություններ, մասնավորապես՝ հատուկ և ներառական կրթության արդի հիմնախնդիրների, ներառական կրթության կազմակերպման մեխանիզմների, կրթության մատչելիության ապահովման մոտեցումների, զարգացման առանձնահատկություններ ունեցող երեխաների կրթության և սոցիալական ներառման արդյունավետ ռազմավարությունների, ինչպես նաև ՀՀ-ում նախադպրոցական կրթության կազմակերպման առանձնահատկությունների, երեխայի իրավունքների պաշտպանության մասին։
Դասախոսությունները հնարավորություն տվեցին Ավեյրոյի համալսարանի ասպիրանտներին ներկայացնել հայկական փորձը, առկա մարտահրավերներն ու ձեռքբերումները, միաժամանակ ծանոթանալ եվրոպական լավագույն փորձին և նորարարական մեթոդներին, քննարկել արդի խնդիրներն ու մոտեցումները՝ ստեղծելով բաց ու հետաքրքիր գիտական երկխոսություն։
Այցը խթանեց նաև ակադեմիական համագործակցությանը, փորձի փոխանակմանը, երկու համալսարանների միջև կրթական նորարարությունների տարածմանը, ստեղծվեցին նոր մասնագիտական կապեր, ամրապնդվեց առկա գործընկերությունը, քննարկվեցին համատեղ ծրագրերի իրականացման, գիտահետազոտական նախաձեռնությունների զարգացման և ապագա փոխանակման հնարավորությունները։
Ինչպես նկատեցին մասնակիցները՝ այցը նպաստեց ոչ միայն մասնագիտական փորձի փոխանակմանը, այլև ՀՀ կրթական համակարգի, մշակույթի և ակադեմիական ներուժի արժանապատիվ ներկայացմանը միջազգային հարթակում։ Նրանք հնարավորություն ունեցան ներկայացնելու Մանկավարժական համալսարանի գործունեությունը, կրթական ծրագրերը, գիտահետազոտական ուղղությունները, ինչը կարևոր նախադրյալ է համալսարանի միջազգային տեսանելիության բարձրացման համար։
Աշխատանքային այցը նաև հիմք ստեղծեց հետագա համագործակցության համար՝ նպաստելով ինչպես կրթության որակի բարձրացմանը, այնպես էլ Ավեյրոյի համալսարանի և ՀՊՄՀ-ի միջև համատեղ գիտակրթական նախաձեռնությունների իրականացման համար։

Участие в мероприятии «Международная неделя»
23-27 марта представители АГПУ приняли участие в мероприятии «Международная неделя», которое состоялось в Университете Авейру (Португалия) в рамках программы академической мобильности Erasmus+.
В состав делегации вошли: заместитель декана факультета специального и инклюзивного образования по науке и международному сотрудничеству Сусанна Мурадян, доцент кафедры специальной педагогики и психологии Вера Марукян, а также доценты факультета начального образования Марианна Амирагян и Армине Даллакян.
В ходе визита они приняли участие в лекциях, посвященных актуальным проблемам специального и инклюзивного образования, механизмам организации инклюзивного образования, подходам к обеспечению доступности образования, эффективным стратегиям образования и социальной интеграции детей с особенностями развития, а также особенностям организации дошкольного образования в Республике Армения и защите прав ребенка.
Лекции дали возможность представить аспирантам Университета Авейру армянский опыт, существующие вызовы и достижения, а также ознакомиться с лучшими европейскими практиками и инновационными методами, обсудить актуальные проблемы и подходы, создав возможность для открытого и интересного научного диалога.
Визит также способствовал активизации академического сотрудничества, обмену опытом, распространению образовательных инноваций, установлению новых профессиональных связей, укреплению существующего партнерства, а также обсуждению возможностей реализации совместных программ, развития научно-исследовательских инициатив и будущего академического обмена.
Как отметили участники, визит способствовал не только обмену профессиональным опытом, но и достойному представлению на международной арене образовательной системы, культуры и академического потенциала Республики Армения. Они получили возможность представить деятельность Педагогического университета, образовательные программы, научно-исследовательские направления, что является важной предпосылкой для повышения уровня международного признания университета.
Рабочий визит также заложил основу для дальнейшего сотрудничества, способствуя как повышению качества образования, так и реализации совместных научно-образовательных инициатив между Университетом Авейру и АГПУ.