Լիլիթ Մկրտչյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Երիտասարդների միջազգային օրվա առթիվ
Երիտասարդությունը հնարավորությունների, նոր գաղափարների, որոնումների, համարձակ որոշումների և փոփոխություններ անելու մեծ ներուժի մասին է։ Հենց երիտասարդներն են իրենց գիտելիքներով, ստեղծագործ մտքով, նորարարական մոտեցումներով և ակտիվ մասնակցությամբ ձևավորում վաղվա հասարակությունն ու պետությունը։
Այս օրը ևս մեկ առիթ է արժևորելու երիտասարդների ներուժը, նրանց ձայնը, գաղափարներն ու ձգտումները։ Յուրաքանչյուր երիտասարդ իր մեջ ունի յուրահատուկ կարողություններ, և կարևոր է ոչ միայն բացահայտել դրանք, այլև համարձակորեն զարգացնել ու ծառայեցնել սեփական, համայնքի և երկրի առաջընթացին։
Այսօր ուզում եմ ձեզ մաղթել ոչ միայն մեծ ու գեղեցիկ երազանքներ, այլև համարձակություն՝ դրանք նպատակների վերածելու, հաստատակամություն՝ դրանց հասնելու և պատրաստակամություն՝ շարունակաբար սովորելու ու զարգանալու։
Փնտրե՛ք ձեր տեղն ու դերը կյանքում, եղե՛ք հետաքրքրասեր, բացե՛ք նոր հնարավորությունների դռներ, զարգացրե՛ք ձեր կարողություններն ու հմտությունները և երբեք մի՛ դադարեք հավատալ ինքներդ ձեզ ու ձեր ուժերին։
Մի՛ վախեցեք փորձելուց, սխալվելուց և նորից սկսելուց։ Կյանքում յուրաքանչյուր փորձ, յուրաքանչյուր դժվարություն և նույնիսկ յուրաքանչյուր անհաջողություն կարող է դառնալ կարևոր դաս և նոր հնարավորություն՝ ավելի ուժեղ, ավելի գիտակից ու ավելի նպատակասլաց դառնալու համար։
Հիշե՛ք՝ ապագան ստեղծվում է այսօր՝ ձեր ընտրությամբ, ձեր աշխատանքով, ձեր գիտելիքով, ձեր նախաձեռնություններով և ձեր պատասխանատվությամբ։ Ձեր ձեռքերում է ոչ միայն ձեր, այլև այն հասարակության ու երկրի ապագան, որտեղ ցանկանում եք ապրել ու արարել։
Մանկավարժական համալսարանի մեծ ընտանիքի անունից մաղթում եմ ձեզ համարձակություն՝ նոր գաղափարներ առաջ քաշելու և առաջնորդելու, ուժ՝ շարունակաբար զարգանալու ու դժվարությունները հաղթահարելու, և հավատ՝ ձեր նպատակներն ու երազանքները իրականություն դարձնելու համար։
Թող ձեր երիտասարդական տարիները լինեն գիտելիքի, ինքնաբացահայտման, ընկերության, ստեղծագործ աշխատանքի և կարևոր ձեռքբերումների տարիներ։ Թող յուրաքանչյուրիդ ճանապարհին լինեն մարդիկ, ովքեր կոգեշնչեն, կաջակցեն և կօգնեն հավատալ սեփական հնարավորություններին։

Congratulatory message of Lilit Mkrtchyan on the occasion of International Youth Day
Youth is about opportunities, new ideas, searches, bold decisions and the great potential to make changes. It is young people who shape tomorrow’s society and country with their knowledge, creative ideas, innovative approaches and active participation.
This day serves as another occasion to value the potential, voices, ideas and aspirations of young people. All young people have unique capabilities within them, and it is important to not only discover them, but also boldly develop them and serve them for their own advancement, as well as that of the community and country.
Today I would like to wish you not only big and beautiful dreams, but also the courage to turn those dreams into goals, the persistence to achieve them and the willingness to continue to learn and develop.
Seek your place and role in life, be curious, open doors for new opportunities, develop your capabilities and skills and never stop believing in yourselves and your strengths!
Don’t be afraid of trying, making mistakes and starting again! Every attempt, every difficulty and even every failure in life can become an important lesson and a new opportunity to become stronger, more conscious and more goal-oriented.
Remember – the future is created today, by your choice, through your work, knowledge, initiatives and responsibility. Not only your future, but also the future of the society and country in which you wish to live and create, lies in your hands.
On behalf of the big family of the Armenian State Pedagogical University, I wish you courage to set forth and be guided by new ideas, strength to continue to grow and overcome hardships, and faith in turning your goals and dreams into reality.
May your years of youth be years of knowledge, self-discovery, friendship, creative work and major achievements. May there be people who will inspire you, support you and help you believe in your own capabilities on the path of each and every one of you.