Համագործակցության նոր հնարավորություններ հայագիտության ոլորտում
Հայագիտական միջազգային 3-րդ կոնգրեսի շրջանակներում ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Պոզնանի Ադամ Միցկևիչի անվան համալսարանի Մխիթար Գոշի անվան Հայագիտական կենտրոնի Ծրագրայի խորհրդի նախագահ, Լեհաստանում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի և Լեհաստանի Յագելոնյան համալսարանի Սադոկ Բարոնչի անվան Հայագիտական կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների կրթական և գիտական հաստատությունների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մասնավորապես, կարևորվել են ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, համատեղ կրթական ծրագրերի և դասընթացների մշակումը, գիտահետազոտական համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև համատեղ գիտաժողովների, սեմինարների և այլ ակադեմիական միջոցառումների կազմակերպումը։
Կողմերը կարևորել են համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդումը և պայմանավորվել են առաջիկայում մշակել և կնքել համագործակցության հուշագիր, որը կնախանշի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հիմնական ուղղությունները և կապահովի համատեղ նախաձեռնությունների հետևողական իրականացումը։
Հայագիտական միջազգային 3-րդ կոնգրեսի շրջանակներում ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել նաև Զմմառի Պատրիարքական Կղերի Միաբանության պատրիարքական փոխնորդ և Զմմառի վանքի մեծավոր, գերապայծառ Հայր Մաշտոց Թագադիր Ծայրագույն Վարդապետ Զահթէրեանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համալսարանի և Զմմառի Հայ Կաթողիկե պատրիարքարանի միջև հայագիտական, կրթական և գիտահետազոտական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Կողմերը կարևորել են ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, համատեղ կրթական ծրագրերի և դասընթացների մշակումը, գիտահետազոտական նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաև համատեղ գիտաժողովների, սեմինարների և այլ միջոցառումների կազմակերպումը։
Առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել Զմմառի վանքի հարուստ ձեռագրական, գրադարանային և մշակութային ժառանգության ուսումնասիրման հնարավորություններին։ Կարևորվել է նաև ուսանողների և հետազոտողների համար Զմմառի գիտակրթական և մշակութային ներուժի հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են գործակցության հիմնական ուղղությունները համագործակցության հուշագրով ամրագրելու հնարավորությունը՝ նպատակ ունենալով ձևավորել երկարաժամկետ և արդյունավետ գործընկերություն՝ ի նպաստ հայագիտության զարգացման, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման և նոր սերնդի հայագետների պատրաստման։

Новые перспективы сотрудничества в сфере арменоведения
В рамках Третьего международного арменоведческого конгресса врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян провела встречи с председателем Программного совета Арменоведческого центра имени Мхитара Гоша при Познанском университете имени Адама Мицкевича, почетным консулом Армении в Польше Грачья Бояджяном и представителями арменоведческого центра имени Садока Барончи Ягелонского университета.
В ходе встреч обсуждались перспективы углубления образовательных и научных связей между сторонами. В частности, было обращено особое внимание на реализацию программ по обмену студентами и преподавателями, разработку совместных образовательным программ и курсов, интенсификацию научно-исследовательского сотрудничества, а также организацию совместных курсов, семинаров и иных академических мероприятий.
Стороны подчеркнули необходимость укрепления институциональных основ сотрудничества и договорились в будущем выйти на подписание соответствующего меморандума, в котором будут закреплены представляющие взаимный интерес направления сотрудничества. Меморандум позволит обеспечить последовательную реализацию совместных инициатив.
В рамках конгресса врио ректора встретилась также с патриаршим викарием Патриаршей конгрегации духовенства Зммарского монастыря и настоятелем Зммарского монастыря, преосвященным отцом Маштоцем Тагадиром, верховным архимандритом Захтеряном.
В ходе встречи обсуждалось расширение образовательного и научно-исследовательского сотрудничества, а также сотрудничества в сфере арменоведения с Патриаршей конгрегацией духовенства Зммарского монастыря
Стороны подчеркнули важное значение программ по обмену, разработки совместных учебных программ, реализации научно-исследовательских проектов, а также организации конференций, семинаров и иных мероприятий.
Особое внимание было уделено перспективам исследования богатого библиотечного и культурного наследия Зммарского монастыря и обеспечения доступности этого наследия для студентов и исследователей.
В ходе встречи обсуждалось также и подписание меморандума, нацеленного на формирование долговременного и взаимовыгодного сотрудничества во благо развития арменоведения, сохранения армянского культурного наследия и подготовки новых поколений арменоведов.