Հանուն մասնագիտության գիտակցված ընտրության
Միջոցառման երկրորդ օրը ներկաներին ողջունեց ՀՊՄՀ Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր Նարիա Սաֆարյանն ու ներկայացրեց իր փորձառությունը մասնագիտության ընտրության վերաբերյալ։
Նա խոսեց մասնագիտության գիտակցված ընտրության կարևորության մասին՝ նշելով, որ ցանկացած պարագայում հաջողության գրավականը սերն ու նվիրումն է, ինչի մասին է նաև մանկավարժի մասնագիտությունը։
Նաիրա Սաֆարյանը հորդորեց աշակերտներին երազել և չկորցնել զարմանալու ունակությունը, ինչը ողջ կյանքում կմղի նորանոր հաջողությունների ու ձեռքբերումների։
Օրվա բանախոսները ներկայացրին բուհի կրթական հնարավորությունները՝ մասնագիտություններ, միջազգային ծրագրեր, մասնագիտական և ակադեմիական լայն հորիզոններ։
Հանդիպմանը արտասահմանյան լավագույն բուhերից մեկում սովորելու իր փորձը ներկայացրեց Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի ուսանող Աստղիկ Կարապետյանը՝ ընդգծելով փոխանակման ծրագրերի դրական ազդեցությունը կրթական գոծընթացի վրա։
Օրն ամփոփվեց Ուսանողական խորհրդի ինտելեկտուալ ակումբի կազմակերպած ինտելեկտուալ քուիզով՝ նպաստելով մասնակիցների ներգրավվածությանն ու տրամաբանական մտածողությանը։
Ինչպես նշեցին փառատոնի մասնակիցները՝ միջոցառումն ընթացավ ոգեշնչող մթնոլորտում՝ դառնալով արդյունավետ հարթակ մասնագիտական կողմնորոշման և փորձի փոխանակման համար։

Importance of an informed choice of profession emphasized at the festival
The annual “Career Orientation” festival continues at the Armenian State Pedagogical University (ASPU).
On the second day of the event, attendees were welcomed by Naria Safaryan, Vice-Rector for Academic Affairs at ASPU, who shared her personal experience in career choice.
She emphasized the importance of a conscious choice of profession, noting in any situation that the key to success is love and dedication, —qualities that also define the teaching profession.
Naira Safaryan encouraged the students to dream and not to lose their ability to be amazed, adding that the latter will lead them to new successes and achievements throughout their lives.
The speakers then presented the educational opportunities offered by the University, including specialties, international programs, wide professional and academic horizons.
Astghik Karapetyan, a student of the Faculty of Special and Inclusive Education, shared her experience of studying at one of the best universities abroad, emphasizing the positive impact of exchange programs on the educational process.
The day concluded with an intellectual quiz organized by the Student Council Intellectual Club which promoted participants’ engagement and logical thinking.
As the participants noted later the event was held in an inspiring atmosphere, becoming an effective platform for professional orientation and exchange of experience.