Հանուն մասնագիտության գիտակցված ընտրության
Միջոցառման երկրորդ օրը ներկաներին ողջունեց ՀՊՄՀ Ուսումնական գործընթացների հարցերով պրոռեկտոր Նարիա Սաֆարյանն ու ներկայացրեց իր փորձառությունը մասնագիտության ընտրության վերաբերյալ։
Նա խոսեց մասնագիտության գիտակցված ընտրության կարևորության մասին՝ նշելով, որ ցանկացած պարագայում հաջողության գրավականը սերն ու նվիրումն է, ինչի մասին է նաև մանկավարժի մասնագիտությունը։
Նաիրա Սաֆարյանը հորդորեց աշակերտներին երազել և չկորցնել զարմանալու ունակությունը, ինչը ողջ կյանքում կմղի նորանոր հաջողությունների ու ձեռքբերումների։
Օրվա բանախոսները ներկայացրին բուհի կրթական հնարավորությունները՝ մասնագիտություններ, միջազգային ծրագրեր, մասնագիտական և ակադեմիական լայն հորիզոններ։
Հանդիպմանը արտասահմանյան լավագույն բուhերից մեկում սովորելու իր փորձը ներկայացրեց Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի ուսանող Աստղիկ Կարապետյանը՝ ընդգծելով փոխանակման ծրագրերի դրական ազդեցությունը կրթական գոծընթացի վրա։
Օրն ամփոփվեց Ուսանողական խորհրդի ինտելեկտուալ ակումբի կազմակերպած ինտելեկտուալ քուիզով՝ նպաստելով մասնակիցների ներգրավվածությանն ու տրամաբանական մտածողությանը։
Ինչպես նշեցին փառատոնի մասնակիցները՝ միջոցառումն ընթացավ ոգեշնչող մթնոլորտում՝ դառնալով արդյունավետ հարթակ մասնագիտական կողմնորոշման և փորձի փոխանակման համար։

Осознанный выбор будущей профессии
В Педагогическом университете продолжается организуемый ежегодно фестиваль “Профессиональное ориентирование”.
В ходе второго дня мероприятия с участниками встретилась проректор АГПУ по учебным вопросам Наира Сафарян. Проректор представила собравшимся свой опыт, касающийся выбора профессии.
В своей речи проректор подчеркнула, что осознанный выбор профессии крайне важен, отметив, что в любом случае залогом успеха является любовь и преданность – именно на этом, кстати, и зиждется профессия педагога.
Наира Сафарян посоветовала школьникам не переставать мечтать и терять умение удивляться – это на протяжении всей жизни будет подталкивать и позитивным переменам и направлять к новым достижениям.
Спикер представила также и образовательные возможности университета: специальности, международные программы, а также профессиональные и академические перспективы, которые открываются в университете.
Свой опыт обучения в одном из лучших зарубежных вузов представила студентка факультета специального и инклюзивного образования Астгик Карапетян. Астгик, в частности, отметила, что программы по академическому обмену оказывают положительное влияние на образовательный процесс.
По окончании мероприятия состоялась организованная Студенческим советом интеллектуальная викторина, нацеленная на развитие логического мышления.
Мероприятие прошло в теплой, дружеской и воодушевляющей атмосфере, и стало своего рода платформой для обсуждения вопросов профессионального ориентирования и обмена опытом.