ՀՊՄՀ-ն մասնակցեց MIF26-ին
Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը մասնակցեց MIF26 | Մարտունի Ինովացիոն Ֆեստիվալ 2026-ին։ Այն միավորել էր Գեղարքունիքի մարզի տարբեր համայնքներից շուրջ 300 երիտասարդների։
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել ժամանակակից կրթական հնարավորությունները, նպաստել երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշմանը, կրթական հաստատությունների և ապագա դիմորդների միջև ստեղծել անմիջական կապ։
Փառատոնի կարևոր բաղադրիչներից էին համալսարանների տաղավարները, որոնք հնարավորություն տվեցին մասնակիցներին ծանոթանալ բուհերի կրթական ծրագրերին, ընդունելության պայմաններին և ուսանողական կյանքին։
ՀՊՄՀ-ի տաղավարը մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց երիտասարդների շրջանում․ բաց և ընկերական մթնոլորտում յուրաքանչյուր հետաքրքրված աշակերտ ազատորեն մոտենում, զրուցում և ստանում էր անհրաժեշտ տեղեկատվություն։
Համալսարանի Ուսանողական խորհրդի անդամները ներկայացրին բուհի ընդունելության կարգը, մասնագիտությունները, ուսման կազմակերպման առանձնահատկությունները, պատասխանեցին դիմորդներին հուզող հարցերին։
Նրանք նաև կիսվեցին իրենց ուսանողական փորձառությամբ՝ խոսեցին կրթության որակի, համալսարանական միջավայրի և ակտիվ ուսանողական կյանքի մասին, ինչը հատկապես կարևոր էր ապագա դիմորդների համար՝ ընտրությունն առավել վստահ և տեղեկացված կատարելու։
Ինչպես նշեցին ՀՊՄՀ-ի ներկայացուցիչները՝ փառատոնը դարձավ արդյունավետ հարթակ՝ կրթական հաստատությունների և երիտասարդների միջև ուղիղ կապի ձևավորման համար՝ վերահաստատելով նման նախաձեռնությունների կարևորությունը մարզային համայնքների երիտասարդների ակտիվացման և կրթական հնարավորությունների հասանելիության բարձրացման գործում։
Միջոցառումն ապացուցեց նաև, որ ապագայի կրթությունը սկսվում է տեղեկացված ընտրությունից, իսկ նման հանդիպումները կարևոր քայլ են այդ ճանապարհին՝ օգնելու երիտասարդներին ձևավորելու իրենց մասնագիտական ուղղությունն ու վստահորեն շարժվելու դեպի նպատակ։

ASPU participates in MIF26
The Armenian State Pedagogical University (ASPU) participated in MIF 26 | Martuni Innovation Festival 2026, which gathered nearly 300 young people from various communities of Gegharkunik Province.
The aim of the event was to showcase modern educational opportunities, contribute to youth’s professional orientation and help establish direct ties between educational institutions and future applicants.
Among the key components of the festival were the booths of universities, which provided the participants with the opportunity to learn about the universities’ educational programs, terms and conditions for admission, as well as student life.
The booth of the ASPU sparked great interest among the youth; every interested pupil freely approached, communicated and received the information they needed in an open and friendly atmosphere.
Members of the ASPU Student Council presented the admissions procedure, the professions, the characteristics of organization of instruction and answered questions of applicants’ concern.
The members also shared their experience as students as they talked about the quality of education, the university environment and active student life, which was especially important for future applicants in order for them to make the choice with more confidence and with more information.
As the representatives of the ASPU noted, the festival became an effective platform for establishing the direct ties between educational institutions and youth, reaffirming the importance of such initiatives in terms of revitalization of young people in communities and increase accessibility of educational opportunities.
The event also proved that future education starts from making an informed choice, and similar meetings serve as an important step on that path to help young people develop their professional directions and move towards their goals with confidence.