- Մեդիա > Նորություններ >Ուսուցողական այց՝ Դաշտադեմ
Մանկավարժական համալսարանի և բուհի Արհեստակցական կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությամբ օրերս կայացավ ուսուցողական և ճանաչողական այց Արագածոտնի մարզ, որի ընթացքում բուհի դասախոսները դասախոսություններ ունեցան` տեսական գիտելիքի և դաշտային ուսուցման համադրմամբ։
Այցի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան տեղում ծանոթանալու մարզի պատմամշակութային ժառանգությանը՝ լսել դասախոսություններ, մասնակցել քննարկումների։
ՀՊՄՀ Հայոց պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը ներկայացրեց Հայաստանի ամրաշինական համակարգի եզակի համալիրներից մեկը՝ Արագածոտնի մարզի Դաշտադեմի ամրոցը, հիմնադրումը, հարուստ պատմական անցյալը, ռազմավարական նշանակությունն ու ճարտարապետական առանձնահատկությունները՝ ընդգծելով, որ այն միջնադարյան պաշտպանական ուշագրավ կառույցներից է։
Նա ընդգծեց ամրոցի կարևոր դերը հայկական պատմամշակութային ժառանգության մեջ և կարևորեց Դաշտադեմի ամրոցի պահպանությանն ու վերականգնմանը ուղղված նախագիծը։
Դաշտադեմ գյուղի և նույնանուն ամրոցի աշխարհագրական դիրքի, տարածքային առանձնահատկությունների, բնական պայմանների, կլիմիայի, հողաբուսական ծածկի, կենդանական աշխարհի, Արագածի հարավային և հարավարևմտյան լանջերի լանդշաֆտների վերընթաց գոտիականության մասին խոսեց Աշխարհագրության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի ասիստենտ Վարդուհի Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման դաշտային այցերը կարևոր են ուսուցման գործընթացում, քանի որ հնարավորություն են տալիս տեսական գիտելիքները համադրել իրական միջավայրում կատարվող դիտարկումների հետ։
Միջոցառմանը ներկա էին Թալին համայնքի ղեկավար կազմը, համայնքի կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ՝ Դաշտադեմի Գ. Բաղդասարյանի անվան, Ներքին Բազմաբերդի Ե. Ասատրյանի անվան միջնակարգ, Թալինի թիվ 2 հիմնական և Հակոյի հիմնական դպրոցների ուսուցչական կազմը, աշակերտներ։
Բուհի և համայնքի միջև ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ հետագա համագործակցության ընդլայնման, համատեղ ծրագրերի իրականացման և փորձի փոխանակման վերաբերյալ։ Քննարկվեցին կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես՝ համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացում, ուսուցման նոր ձևաչափերի ներդրում։
Այցի շրջանակներում Մանկավարժական համալսարանի ներկայացուցիչներն այցելեցին մարզի պատմամշակութային այլ վայրեր ևս։
Նման նախաձեռնությունները, ըստ կազմակերպիչների, շարունակական բնույթ են կրելու՝ նպաստելով կրթության որակի բարձրացմանը, համալսարան–համայնք կապերի ամրապնդմանը։

Визит в село Даштадем
В рамках совместной инициативы Педагогического университета и профсоюза АГПУ на днях состоялся визит преподавателей и студентов в Арагацотнскую область, в ходе которого преподаватели выступили с лекцией, совместив ее с полевым обучением.
В ходе мероприятия его участники ознакомились с историко-культурным наследием области, прослушали лекции, поучаствовали в дискуссиях.
Профессор кафедры истории Армении АГПУ Ашот Пилипосян представил уникальный образец армянского крепостного строительства – крепость села Даштадем. Профессор рассказал о ее основании, богатом историческом прошлом, стратегическом значении и архитектурных особенностях, подчеркнув, что крепость – уникальный образец средневекового оборонного зодчества.
Профессор обратил внимание присутствующих на важную роль крепости в армянском историко-культурном наследии, особо отметив, что крайне важное значение имеет проект по ее восстановлению и сохранению.
Географическое положение села Даштадем и его крепости, местные ареальные особенности, почвенно-растительный покров, высотная поясность южного и юго-западного склона Арагаца – обо всем этом присутствующим рассказала ассистент кафедры географии и методики ее преподавания Вардуи Ованесян.
По ее словам, подобные визиты очень важны, так как предоставляют возможность совмещать теоретические знания и наблюдения, сделанные в полевых условиях.
Отметим, что на мероприятии присутствовали также руководители общины Талин, представители местных образовательных учреждений – преподавательский состав и ученики школу имени Г. Багдасаряна села Даштадем, школы имени Е. Асатряна села Неркин Базмаберд, основной школы N 2 Талина, а также основной школы имени Ако.
Между вузом и общиной была достигнута договоренность о расширении сотрудничества, реализации совместных программ и обмене опытом. Обсуждались также перспективы сотрудничества в образовательной сфере: совместные образовательные программы, внедрение новых форматов обучения.
В ходе визита представители АГПУ посетили также и другие историко-культурные достопримечательности области.
Подобные инициативы будут носить продолжительный характер, что, в свою очередь, будет содействовать укреплению связей между вузом и общиной.