Ներկայացվեց VAKE մեթոդաբանությունը
ՀՊՄՀ Աշխարհագրության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար անցկացվեց դասընթաց․ թեման VAKE (Values and Knowledge Education - Արժեքների և գիտելիքի կրթություն) մեթոդաբանությունն էր:
Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի դեկանի՝ գիտության և միջազգային համագործակցության գծով տեղակալ, դոցենտ Մարինե Մաթոսյանը ներկայացրեց ժամանակակից կրթական միջավայրում մոդելի տեսական հիմքերն ու գործնական կիրառության հնարավորությունները, անդրադարձավ մի քանի ռազմավարությունների և հնարների։
Բանախոսը, մասնավորապես, անդրադարձավ VAKE-ի փուլերին, ներկայացրեց մեթոդի կիրառման քայլաշարը՝ «դիլեմայի պատմությունների» ներկայացումից մինչև տեղեկատվության հավաքագրում և վերջնական փաստարկում:
Հիմնական բաղադրիչների շրջանակում շեշտադրվեց քննադատական մտածողության զարգացումն ու բարոյական կողմնորոշման կարևորությունը գիտական փաստերի յուրացմանը զուգահեռ, ինչպես նաև

VaKE method presented during the training
A training session was held for the lecturers of the Chair of Geography and its Teaching Methods of the Armenian State Pedagogical University (ASPU). The training was devoted to VaKE (Values and Knowledge Education), a didactical approach in which moral and values education is combined with knowledge construction.
Associate Professor Marine Matosyan, Deputy Dean for Science and International Cooperation at the Faculty of Biology, Chemistry, and Geography, presented the theoretical foundations of the model in the modern educational environment and the possibilities for its application.
She also referred to several strategies and techniques.
In particular, the associate professor focused the stages of VAKE, presenting the step-by-step application of the method - from the presentation of “dilemma stories” to the collection of information and final argumentation.
Within the framework of the main components, emphasis was placed on the development of critical thinking and the importance of moral orientation alongside the acquisition of scientific facts. Also, the application of the method in the field of geography was presented.