Ներկայացվեց VAKE մեթոդաբանությունը
ՀՊՄՀ Աշխարհագրության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար անցկացվեց դասընթաց․ թեման VAKE (Values and Knowledge Education - Արժեքների և գիտելիքի կրթություն) մեթոդաբանությունն էր:
Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի դեկանի՝ գիտության և միջազգային համագործակցության գծով տեղակալ, դոցենտ Մարինե Մաթոսյանը ներկայացրեց ժամանակակից կրթական միջավայրում մոդելի տեսական հիմքերն ու գործնական կիրառության հնարավորությունները, անդրադարձավ մի քանի ռազմավարությունների և հնարների։
Բանախոսը, մասնավորապես, անդրադարձավ VAKE-ի փուլերին, ներկայացրեց մեթոդի կիրառման քայլաշարը՝ «դիլեմայի պատմությունների» ներկայացումից մինչև տեղեկատվության հավաքագրում և վերջնական փաստարկում:
Հիմնական բաղադրիչների շրջանակում շեշտադրվեց քննադատական մտածողության զարգացումն ու բարոյական կողմնորոշման կարևորությունը գիտական փաստերի յուրացմանը զուգահեռ, ինչպես նաև

- Медиа > Новости >Представлена методология VAKE
Для профессорско-преподавательского состава кафедры географии и методики ее преподавания на днях был организован семинар на тему VAKE (Values and Knowledge Education – Наукоемкое и ценностно-ориентированное образование).
Заместитель декана факультета биологии, химии и географии по науке и международному сотрудничеству, доцент Марине Матосян представила теоретические основы модели, реализуемой в условиях современной образовательной среды, затронув также ряд существующих стратегий и методических приемов.
Спикер, в частности, представила основные этапы VAKE, алгоритм применения методики: от “истории дилемм” до сбора информации и финальной аргументации.
Среди основных компонентов программы важную роль, по словам спикера, играет развитие критического мышления и этического ориентирования наряду с усвоением научных фактов. Отдельно рассматривалось также применение всего перечисленного в рамках учебного материала по географии.