Ամփոփվեց Ուսանողական գարունը 2026-ը
Մարտին մեկնարկած և շուրջ երկու ամիս տևած «Ուսանողական գարուն» մարզամշակութային ու կրթական ծրագիրն ամփոփվեց: Երկու ամիս «ստեղծագործական էներգիայով, թեժ պայքարով ու անկոտրում կամքով բաբախող համալսարանը» ուսանողներին միավորել էր մեկ գաղափարի շուրջ՝ ապացուցելու, որ «ապագա մանկավարժը ոչ միայն գիտելիքի կրող է, այլև տաղանդի, ուժի և ստեղծագործական էներգիայի անսպառ աղբյուր»:
ՀՊՄՀ ուսանողական խորհուրդն այսօր հայտարարեց 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած հաղթող ֆակուլտետների և ուսանողների անունները, որոնք ստացան մեդալներ՝ երգի, պարի, էսսեի և տարբեր մարզաձևերի մրցույթներում:
«Այսօր ամփոփում ենք արդյունքները, որը ցույց է տալիս՝ ինչ ճանապարհ կարող է անցնել մարդը, ինչպես կարող է հաջողել և ինչպես ինքն իրեն իր մեջ նայելով՝ շարունակել այդ կետից»,-ասաց ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը՝ կարևորելով «կրթության մեջ ինքներս մեզ ուսումնասիրելն ու ճանաչելը»: Նա հավելեց, որ հենց այդպես ուսանողներն իրենց բացահայտել են տարբեր ուղղություններով, շփվել տարբեր ֆակուլտետների ուսանողների հետ, ձևավորել թիմային ոգի ու մտածողություն, միասին հաղթանակի հասնելու ձգտում:
Շախմատի և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ Լիլիթ Գրիգորյանը շնորհավորեց ուսանողներին և որպես մարզաշխարհի մարդ՝ կարևորեց սպորտը՝ ասելով. «Սպորտը մարդուն տալիս է ոչ միայն առողջություն, այլև բնավորություն է ձևավորում, հատկանիշներ, որոնք կյանքում շատ են պետք՝ կամքի մեծ ուժը, հաղթելու և առաջ գնալու ուժը, աշխատասիրությունը, ընկերասիրությունը, թիմային մարզաձևերում ձևավորվում է թիմային ոգին...»:
Լիլիթ Գրիգորյանը մաղթեց, որ սպորտը ուսանողների համար դառնա ապրելակերպ:
Ուսանողներին և կազմակերպչական աշխատանքների ամբողջ թիմին շնորհավորեց ու ծրագրի վերջնարդյունքներն ամփոփեց ուսանողական խորհրդի նախագահ Պարույր Գալստյանը:
Ամփոփումից պարզ դարձավ, որ թիմային ընդհանուր հաշվարկով 3-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետը, 2-րդ հորիզոնականը՝ Կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը, իսկ 1-ին պատվավոր տեղը՝ Սկզբնական կրթության ֆակուլտետը:
Միջոցառման հյուրերն էին և հաղթողներին իրենց ուրախ ու ռիթմիկ «Երգի հետքերով» երգով ողջունեցին ՀՊՄՀ N 57 հիմնական դպրոցի փոքրիկները:

Подведены итоги Студенческой весны-2026
В АГПУ завершилась спортивно-культурная и образовательная программа «Студенческая весна», стартовавшая в марте и продлившаяся около двух месяцев. В течение двух месяцев университет, «пульсирующий творческой энергией, жаркой борьбой и несгибаемой волей», объединил студентов вокруг одной идеи: доказать, что «будущий педагог является не только носителем знаний, но и неиссякаемым источником таланта, силы и творческой энергии».
Студенческий совет АГПУ сегодня объявил названия факультетов и имена студентов, занявших 1-3 места, которые получили медали в конкурсах песни, танца, эссе и различных видах спорта.
«Сегодня мы подводим итоги, которые показывают, какой путь может пройти человек, как он может добиться успеха и как, заглядывая в себя, продолжать движение с этой точки», – отметила в приветственной речи врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян, подчеркнув важность «изучения и познания себя в образовании». Она добавила, что именно так студенты раскрыли себя в различных направлениях, общались со студентами разных факультетов, сформировали командный дух и мышление, стремление к совместной победе.
Преподаватель кафедры шахмат и спорта, мастер спорта СССР Лилит Григорян поздравила студентов и, как человек из мира спорта, подчеркнула его важность, сказав: «Спорт не только дает человеку здоровье, но и формирует характер, качества, которые очень нужны в жизни: большую силу воли, силу побеждать и двигаться вперед, трудолюбие, дружбу, в командных видах спорта формируется командный дух...».
Лилит Григорян пожелала, чтобы спорт стал образом жизни для студентов.
Президент студенческого совета АГПУ Паруйр Галстян поздравил студентов и всю команду организаторов и подвел итоги программы.
По итогам стало ясно, что в общем командном зачете 3-е место занял факультет математики, физики и информатики, 2-е место – факультет психологии образования и социологии, а 1-е почетное место – факультет начального образования.
Среди гостей мероприятия были и малыши из основной школы № 57 АГПУ, которые приветствовали победителей своей веселой и ритмичной песенкой «По следам песни».