ՀՊՄՀ-ի պատվիրակությունը Դմիտրի Կանտեմիրի համալսարանում էր
Մայիսի 11-15-ը  Էրազմուս+ շարժունության ծրագրի շրջանակներում աշխատանքային այցով Ռումինիայի Դմիտրի Կանտեմիրի համալսարանում հյուրընկալվեցին Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի  գիտության և միջազգային համագործակցության հարցերով փոխդեկան,  դոցենտ Մարինե Մաթոսյանը և Միջազգային համագործակցության և ծրագրերի կառավարման կենտրոնի մասնագետ Աննա Հախումյանը։
Այցի հիմնական նպատակն էր ամրապնդել և զարգացնել երկու բուհերի միջև ձևավորված համագործակցությունը, ինչպես նաև խթանել փորձի փոխանակումը միջազգային կրթական ծրագրերի ու գիտահետազոտական գործընթացների ոլորտներում։
Այցի ընթացքում ՀՊՄՀ-ի ներկայացուցիչները հանդիպումներ ունեցան Դմիտրի Կանտեմիրի համալսարանի միջազգային համագործակցության բաժնի, ինչպես նաև աշխարհագրության և տուրիզմի ֆակուլտետի ներկայացուցիչների հետ։
Մարինե Մաթոսյանը ուսանողների համար հանդես եկավ նաև հատուկ դասախոսությամբ, որի հիմքում դրված էր Էրազմուս + PROVE նախագծի VAKE (արժեքահեն և գիտելիքահեն կրթություն) մեթոդաբանությունը։ Դասընթացը կառուցված էր հստակ մեթոդական փուլերով, որոնց հաջորդական կիրառումը թույլ տվեց առավելագույնս ներգրավել լսարանին։
Որպես մեկնարկային կետ՝ ուսանողներին ներկայացվեց բարդ բարոյական դիլեմա, որին հաջորդեցին անհատական և խմբային քննարկումների, տեղեկատվության հավաքագրման և փաստարկների վերլուծության փուլերը։ Դիլեմայի վրա հիմնված այս մոտեցումը կոչված է ոչ միայն խթանելու ուսանողների վերլուծական ու քննադատական մտածողությունը, այլև զարգացնելու փաստարկված ու կշռադատված դիրքորոշում ձևավորելու կարողությունը։ Դասն անցավ ինտերակտիվ միջավայրում, որտեղ տարբեր կարծիքների և արժեքների բախումը մեթոդաբանության կանոնների շնորհիվ վերածվեց կառուցողական, հարգալից և արդյունավետ երկխոսության։

Делегация АГПУ посетила университет Дмитрия Кантемира
С 11 по 15 мая в рамках программы академической мобильности Эразмус+ Университет Дмитрия Кантемира посетила делегация Педагогического университета: заместитель декана факультета биологии, химии и географии по науке и международному сотрудничеству доцент Марине Матосян и сотрудник центра международного сотрудничества и управления программами Анна Ахумян.
Основная цель визита заключалась в укреплении сотрудничества между двумя университетами, а также интенсификации обмена опытом в сфере международных программ и научно-исследовательских процессов.
В ходе визита представители АГПУ провели ряд встреч с сотрудниками отдела международного сотрудничества румынского университета, а также факультета географии и туризма.
Марине Матосян выступила также с лекцией для студентов университета Дмитрия Кантемира, посвященной методологии VAKE (наукоемкое и ценностно-ориентированное образование). Структура лекции была выстроена в соответствии с методическими этапами, последовательный переход между которыми позволил обеспечить максимальное задействование аудитории.
В качестве исходной посылки студентам была представлена сложная этическая дилемма, за которой последовали индивидуальные и коллективные обсуждения, сбор информации и анализ фактов. Подобный подход позволяет не только создать условия для развития аналитического и критического мышления, но и содействовать развитию умений, связанных с формированием аргументированной и взвешенной позиции. Лекция носила интерактивный характер: столкновение противоположных мнений благодаря методологическим принципам VAKE переросло в конструктивную, уважительную и плодотворную дискуссию.