ՀՊՄՀ-ն՝ DeSIRe ծրագրի միջազգային գործընկերների հերթական հանդիպմանը
Հուլիսի 21-22-ը ՀՊՄՀ պատվիրակությունը մասնակցեց Erasmus+ CBHE DeSIRe («Հայաստանի և Վրաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում փափուկ հմտությունների զարգացում՝ 21-րդ դարի աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան») ծրագրի Տարածաշրջանային իրազեկման օրերին և գործընկերների 6-րդ համակարգման հանդիպմանը։
Վրաստանի Բաթումի Շոթա Ռուսթավելի անվան պետական համալսարանում կայացած միջոցառումը համախմբել էր Հայաստանի, Վրաստանի և Եվրոպական միության գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչներին՝ ամփոփելու ծրագրի իրականացման արդյունքները, գնահատելու մշակված մոդուլների և զանգվածային բաց առցանց դասընթացների (MOOC) փորձնական ներդրման արդյունքները, քննարկելու դրանց կատարելագործման ուղղությունները, ինչպես նաև ծրագրի արդյունքների կայունության ապահովման հետագա քայլերը։
Տարածաշրջանային իրազեկման օրվա ընթացքում ներկայացվեցին փորձնական փուլի արդյունքները, եվրոպացի փորձագետների գնահատականներն ու առաջարկությունները, ինչպես նաև գործընկեր համալսարանների կողմից իրականացված բարելավումները։
ՀՊՄՀ պատվիրակության անդամները ներկայացրին համալսարանում փորձարկված մոդուլների և զանգվածային բաց առցանց դասընթացների ներդրման փորձը, եվրոպացի գործընկերների դիտարկումների հիման վրա կատարված փոփոխություններն ու զարգացման հետագա ուղղությունները։
Համալսարանները ներկայացրին նաև Փափուկ հմտությունների լաբորատորիաների զարգացման ճանապարհային քարտեզները՝ քննարկելով դրանց կայուն գործունեության ապահովման և հետագա զարգացման հնարավորությունները։
Համակարգման հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի ավարտական փուլի առանցքային հարցերը՝ աշխատանքային փաթեթների իրականացման ընթացքը, մեթոդական ձեռնարկների վերջնականացումը, զանգվածային բաց առցանց դասընթացների մշակման ուղեցույցի հրապարակումը, ինչպես նաև ծրագրի տարածման և արդյունքների շահագործման գործողությունները, միջհամալսարանական համագործակցության ցանցի ձևավորումն ու արտաքին շահակիցների հետ համագործակցության ընդլայնումը։
ՀՊՄՀ-ն, որպես ծրագրի գործընկեր և հոկտեմբերին կայանալիք եզրափակիչ համաժողովի հյուրընկալող համալսարան, ներկայացրեց նաև 2026 թվականի հոկտեմբերի 8–9-ը համալսարանում նախատեսվող DeSIRe ծրագրի եզրափակիչ համաժողովի ձևաչափն ու գործընկերների մասնակցության շրջանակները։
Ինչպես նշեցին ՀՊՄՀ պատվիրակության անդամները, Բաթումում անցկացված միջոցառումներին մասնակցությունը հնարավորություն տվեց ամփոփելու ծրագրի արդյունքները, համադրելու գործընկերների փորձը, համաձայնեցնելու ավարտական գործողությունները և նախանշելու DeSIRe ծրագրի արդյունքների երկարաժամկետ կիրառման ու կայունության ապահովման հաջորդ քայլերը։

ASPU participates in subsequent meeting of DeSIRe Program’s international partners
On 21-22 July, the delegation of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) participated in the Regional Awareness Days and 6th Partners Coordination Meeting of the Erasmus+ CBHE DeSIRe Program (Development of Soft Skills at Higher Education Institutions of Armenia and Georgia in Compliance with the 21st Century Labour Market Requirements).
Held at Batumi Shota Rustaveli State University, the event gathered representatives of the universities of Armenia, Georgia and partnering universities of the European Union to sum up the results of program implementation, assess the outcomes of a pilot introduction of the developed modules and massive open online courses (MOOC), consider the areas that need improvement, as well as the future steps for ensuring sustainability of the Program’s results.
The results of the pilot stage, the assessments and recommendations of the European experts, as well as the improvements made by the partnering universities, were presented during the Regional Awareness Day.
Members of the ASPU delegation shared the experience in introducing the modules and the massive open online courses introduced at the University, the changes made based on the observations of the European partners and the future directions for development.
The universities also presented the roadmaps for the development of Soft Skills Laboratories, and considered the opportunities for ensuring sustainable activities and further development.
During the Coordination Meeting, the key issues of the final stage of the Program, including the course of implementation of the working packages, finalization of the methodical manuals, publication of a guide for developing massive open online courses, as well as the actions for dissemination of the Program and using the findings, establishment of a network for inter-university cooperation and expansion of cooperation with foreign stakeholders.
The ASPU, as the Program’s partner and the University hosting the final conference to be held in October, also presented the format of the concluding conference of the DeSIRe Program to be held on 8-9 October 2026 in the University and the scope of participation of partners.
As the members of the ASPU delegation noted, participation in the events held in Batumi provided the opportunity to recap the results of the Program, combine the partners’ experiences, coordinate the final actions and predetermine the next steps for long-term application of the results of the DeSIRe Program and the ensuring of stability.