- Մեդիա > Նորություններ >ՀՊՄՀ ռազմավարական ծրագիրն ու կազմակերպչական գործընթացները՝ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում
ՀՊՄՀ ռազմավարական ծրագիրն ու կազմակերպչական գործընթացները՝ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում
07.07.2026
Մանկավարժական համալսարանում կայացավ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստը։ Համալսարանի զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագրի և դրա իրականացման գործողությունների պլանի վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը։
Նա խորհրդի անդամներին ներկայացրեց ծրագրի հիմնական դրույթները, առաջնահերթ ռազմավարական ուղղությունները, ինչպես նաև դրա իրականացման համար նախատեսված գործողությունների կատարման մոտեցումները, հիմնարար սկզբունքները։
Լիլիթ Մկրտչյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ նոր ռազմավարական ծրագիրը մշակվել է նախորդ ժամանակահատվածի ձեռքբերումների և բացթողումների համադրմամբ՝ նպատակ ունենալով ապահովել բուհի շարունակական զարգացումը, բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը, ամրապնդել կրթության որակը, խթանել գիտական գործունեությունն ու ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը։
Լիլիթ Մկրտչյանի խոսքով՝ ռազմավարական ծրագիրը համալսարանական լայն քննարկումների և համագործակցության արդյունք է, որը մշակվել է բազմափուլ և համակողմանի աշխատանքի արդյունքում՝ ներգրավելով համալսարանական համայնքին, ոլորտային մասնագետներին, շահակիցներին, արտասահմանյան, մասնավորապես՝ Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի գործընկներին։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ներկայացրեց ծրագրի հիմնական կառուցվածքը՝ ընդգծելով, որ այն հիմնված է համալսարանի առաքելության, տեսլականի և հիմնարար արժեքների վրա։
Հոգաբարձուների խորհրդի անդամները ներկայացրին իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները առաջարկվող փաստաթղթի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով առանձին դրույթների և հետագա կատարելագործման հնարավորություններին։
Խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ համալսարանի զարգացման ռազմավարությունը նպատակահարմար է համալրել հստակ թիրախներով և արդյունքային ցուցանիշներով։ Նա նաև կարևորեց մասնագիտությունների համապատասխանեցումը ժամանակակից պահանջներին, կառավարման արդյունավետության շարունակական բարելավումը և համալսարանում հետազոտական գործունեության հետագա զարգացումը։
Քննարկման արդյունքում Հոգաբարձուների խորհուրդն առաջարկեց համալսարանի 2026–2030 թվականների զարգացման ռազմավարական ծրագիրը վերջնականացնել՝ արտերկրի գործընկերների կարծիքները ստանալուց և ներկայացված առաջարկություններն ու դիտարկումները ներառելուց հետո, որից հետո այն կներկայացվի հաստատման։
Հոգաբարձուների խորհրդին ռեկտորի պաշտոնակատարը ներկայացրեց նաև համալսարանում իրականացվող կազմակերպչական գործընթացները։
Նա անդրադարձավ աշխատակիցների վերապատրաստման և մասնագիտական զարգացման ծրագրերին, թվային հմտությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին և այլն։
Լիլիթ Մկրտչյանն առանձնահատուկ կարևորեց համալսարանում ներդրված կառավարման նոր մեխանիզմները՝ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության, հաշվետվողականության համակարգեր, տվյալահեն որոշումների կայացման գործիքներ։
Ռեկտորի պաշտոնակատարը ներկայացրեց նաև համալսարանի կառավարման համակարգի կատարելագործմանն ուղղված կառուցվածքային փոփոխությունների նախաձեռնությունները. ֆակուլտետներում նախատեսվում է ստեղծել գրասենյակներ, որտեղ կաշխատեն ամբիոնների և դեկանատների մասնագետները։ Լիլիթ Մկրտչյանը հավելեց, որ Գիտական խորհուրդն արդեն հաստատել է համապատասխան ատեստավորման կարգը և պաշտոնի անձնագիրը։ Նա նշեց նաև, որ առաջիկայում կառուցվածքային փոփոխություններ են նախատեսվում նաև ամբիոնների կազմում։

- Медиа > Новости >На заседании Попечительского совета АГПУ обсудили стратегический план и организационные процессы
На заседании Попечительского совета АГПУ обсудили стратегический план и организационные процессы
07.07.2026
В Педагогическом университете состоялось заседание Попечительского совета. С докладом о стратегии развития вуза на 2026–2030 годы и плане действий по её реализации выступила врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян.
Она представила членам совета ключевые положения программы, приоритетные стратегические направления, а также подходы и фундаментальные принципы, заложенные в основу реализации документа.
Лилит Мкртчян подчеркнула, что новая стратегия была разработана с учетом достижений и упущений предыдущего периода. Цель программы – обеспечить непрерывное развитие вуза, повысить эффективность управления, укрепить качество образования, стимулировать научную деятельность и расширить международное сотрудничество.
По словам врио ректора, стратегическая программа стала результатом широких дискуссий и многоэтапной работы университета с вовлечением университетского сообщества, профильных специалистов, заинтересованных сторон, а также зарубежных партнеров, в частности, из Университетского колледжа Лондона.
Лилит Мкртчян подробно остановилась на структуре программы, отметив, что последняя опирается на миссию, видение и фундаментальные ценности университета.
Члены Попечительского совета озвучили свои замечания и предложения по представленному документу, обсудив отдельные положения и возможности их дальнейшего совершенствования.
Председатель Попечительского совета Жанна Андреасян отметила целесообразность дополнения стратегии развития конкретными целевыми ориентирами и показателями результативности. Она также подчеркнула важность приведения образовательных программ в соответствие с современными требованиями, необходимостью постоянного повышения эффективности управления и дальнейшего развития исследовательской деятельности в университете.
По итогам обсуждения Попечительский совет предложил доработать стратегический план развития университета на 2026–2030 годы после получения отзывов от зарубежных партнеров и включения в документ представленных предложений и замечаний, после чего он будет вынесен на утверждение.
Врио ректора представила Попечительскому совету также информацию об организационных процессах, реализуемых в университете. Она обратилась к программам переподготовки и профессионального развития сотрудников, а также работе, направленной на развитие цифровых навыков.
Лилит Мкртчян особо отметила важность внедренных в университете новых механизмов управления: систем электронного документооборота и отчетности, а также инструментов принятия решений на основе данных.
Врио ректора также представила инициативы по структурным изменениям, направленным на совершенствование системы управления университетом: на факультетах планируется создание офисов, в которых будут работать специалисты кафедр и деканатов. Она добавила, что Ученый совет уже утвердил соответствующий порядок аттестации и должностные паспорта. Также было отмечено, что в ближайшее время структурные изменения ожидаются и в составе кафедр.