Խորհրդանշական 104 գերազանցության դիպլոմ՝ 104-ամյա բուհի շրջանավարտներին
Մանկավարժական համալսարանում այսօր կայացավ 2025–2026 ուսումնական տարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Տոնական միջոցառումը համախմբել էր համալսարանի ղեկավարությանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմին, շրջանավարտներին, նրանց ծնողներին և հյուրերին՝ միասին նշելու ուսանողական կյանքի ամենահիշարժան օրերից մեկը։
Ավանդական արարողության ընթացքում գերազանց առաջադիմությամբ 104 շրջանավարտների բակալավրի և մագիստրոսի գերազանցության դիպլոմները հանձնեցին ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու ֆակուլտետների դեկանները՝ արժևորելով ուսումնառության տարիներին նրանց ցուցաբերած բարձր ակադեմիական առաջադիմությունը, մասնագիտական ձեռքբերումներն ու նպատակասլաց աշխատանքը։
Շրջանավարտներին շնորհավորեց ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով, որ ավարտական օրը ոչ միայն ուսանողական կյանքի ավարտն է, այլև նոր կյանքի և մասնագիտական ճանապարհի սկիզբը։
«Մանկավարժական համալսարանն այսօր ճանապարհում է իր հերթական շրջանավարտներին, որոնցից 104-ը գերազանցության դիպլոմ են ստանում՝ որպես ուսումնառության տարիների նպատակասլաց աշխատանքի, բարձր առաջադիմության և հաստատակամության արժանի գնահատական։ Այսօր պարզապես ավարտական արարողություն չէ․ սա այն օրն է, երբ տարիների ջանքերը, ձեռքբերումներն ու հաղթահարած դժվարությունները վերածվում են նոր կյանքի մեկնարկի։ Յուրաքանչյուր դիպլոմի հետևում տարիների աշխատանք, հաղթահարված դժվարություններ և մեծ երազանքներ են, իսկ յուրաքանչյուր շրջանավարտ իր հետ տանում է մեր համալսարանի արժեքներն ու պատասխանատվությունը։ Այսօր դուք բացում եք անսահման հնարավորությունների ճանապարհը»,- նշեց Լիլիթ Մկրտչյանը։
Դիմելով շրջանավարտներին՝ նա ընդգծեց, որ մանկավարժությունը պարզապես մասնագիտություն չէ, այլ առաքելություն, և կոչ արեց երբեք չդադարել սովորել, չվախենալ փոփոխություններից ու հավատալ սեփական ուժերին։
«Այսօր ձեզ հետ տանում եք ոչ միայն դիպլոմ, այլև համալսարանի անունը, արժեքներն ու վստահությունը՝ կրթելու, առաջնորդելու և կյանքեր փոխելու վստահությունը։ Ես հավատում եմ ձեզ։ Երբեք չկորցնեք հավատը ձեր ընտրած ճանապարհի նկատմամբ։ Թող ձեր յուրաքանչյուր աշակերտ դառնա ձեր աշխատանքի լավագույն գնահատականը, իսկ յուրաքանչյուր հաջողություն՝ մեր համալսարանի հպարտությունը»,- նշեց ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը։
Միջոցառման ընթացքում շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան նաև ՀՊՄՀ հիմնական դպրոցի շրջանավարտ Նարե Ավետիսյանն ու ՀՊՄՀ ավագ դպրոցի շրջանավարտ Անի Մայանցը։ Վերջինս շուտով կհամալրի համալսարանական մեծ ընտանիքը։ Հաջողությամբ հանձնելով ընդունելության քննությունները՝ նա այս տարի ընդունվել է Մանկավարժական համալսարան և խոսեց բուհն ընտրելու իր որոշման ու առաջիկա ուսանողական տարիներից ունեցած սպասումների մասին։
Շնորհակալության և երախտագիտության խոսքով հանդես եկան նաև Կուլտուրայի, Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետների շրջանավարտներ Սիմոն Հովհաննիսյանն ու Ֆելիքս Բախչինյանը։ Նրանք ընդգծեցին՝ համալսարանական տարիները դարձել են իրենց մասնագիտական կայացման, արժեքային ձևավորման և անմոռանալի հիշողությունների կարևոր շրջափուլը։
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ՀՊՄՀ շրջանավարտ, ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախագահ, Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետի տեղակալ Հայկ Մկրտչյանը։ Ավելի քան երկու տասնամյակ առաջ համալսարանն ավարտած աբովյանականը ներկայացրեց իր մասնագիտական ճանապարհն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ դրանց ամուր հիմքը ձևավորվել է հենց Մանկավարժական համալսարանում։
Նա շրջանավարտներին մաղթեց մասնագիտական հաջողություններ, պատասխանատվությամբ կրել մանկավարժի կոչումն ու երբեք չդադարել զարգանալ։
Նշենք, որ 2025–2026 ուսումնական տարում Մանկավարժական համալսարանն ունի 1432 շրջանավարտ։ Տոնական միջոցառումն ու դիպլոմների հանձնման արարողությունները կշարունակվեն նաև առաջիկա օրերին՝ ֆակուլտետներում՝ խորհրդանշելով համալսարանական կյանքի ավարտն ու մասնագիտական նոր ճանապարհի սկիզբը։

104 диплома с отличием к 104-летию АГПУ
В Педагогическом университете сегодня состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам 2025-2026 учебного года.
На мероприятии присутствовали руководители университета, представители профессорско-преподавательского состава, выпускники и их родители. Все они собрались для того, чтобы принять участие в одном из наиболее важных событий в жизни тех, кто покидает сегодня главную кузницу педагогических кадров страны. В ходе успевшей стать традиционной тожественной церемонии врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян и деканы факультетов вручили 104 диплома с отличием выпускникам бакалавриата и магистратуры. И врио ректора, и деканы таким образом высоко оценили проявленную выпускниками за годы учебы успеваемость, их профессиональные достижения и целеустремленную работу.
С поздравительной речью к выпускникам обратилась врио ректора Лилит Мкртчян. В своей речи она подчеркнула, что выпускное мероприятие символизирует не только конец студенческой жизни, но и начало нового этапа, начало профессионального пути.
“Педагогический университет сегодня провожает очередное поколение выпускников. 104 из них получили дипломы с отличием. Это заслуженная оценка приложенных ими усилий, высоких показателей академической успеваемости, их целеустремленности. Сегодня состоялось не просто выпускное мероприятие: сегодня – день, когда усилия, которые вы прилагали, все ваши достижения, все то, что пришлось вам преодолеть, – все это становится началом новой жизни. За каждым дипломом, полученным сегодня, – годы работы, годы усилий, годы решимости следовать за мечтой. И каждый выпускник теперь – носитель системы ценностей Педагогического университета, а это, в свою очередь, предполагает большую ответственность”, - подчеркнула в своей речи врио ректора Лилит Мкртчян.
Обращаясь к выпускникам, врио ректора в очередной раз напомнила, что педагогика – не просто профессия, педагогика – это миссия. Лилит Мкртчян призвала выпускников никогда не переставать учиться, не бояться перемен и всегда верить в собственные силы.
“Вы покидаете университет не только с дипломом, вы покидаете это место, забирая с собой все то, что символизирует имя этого вуза: его систему ценностей, готовность обучать, готовность вести других к цели, готовность менять жизни к лучшему. Я верю в вас. Никогда не теряйте веру в избранный вами путь. Пусть каждый ваш ученик будет лучшей оценкой вашей профессиональной деятельности, а мы со своей стороны будем гордиться каждым вашим успехом, каждым достижением”, - подытожила Лилит Мкртчян.
В ходе праздничного мероприятия с поздравительной речью к выпускникам вуза обратились также выпускники основной и старшей школ при АГПУ Наре Аветисян и Ани Маянц. Наре и Ани вскоре станут студентами Педагогического университета. Ани уже успела сдать вступительные экзамены и поступить в Педагогический. Поздравив выпускников, Ани рассказала также и о том, почему выбрала АГПУ, и о том, какой представляет себе начинающуюся вскоре студенческую жизнь.
Получивших дипломы с отличием поздравили также выпускники факультета культуры и факультета истории и обществоведения Симон Ованесян и Феликс Бахчинян. Они сошлись во мнении, что студенческие годы стали периодом профессионального становления, формирования системы ценностей и, конечно же, подарили множество ярких воспоминаний.
На мероприятии присутствовал также и выпускник АГПУ, председатель национального комитета армянских музеев ИКОМ, заместитель управления культуры и туризма мэрии Еревана Айк Мкртчян. Выпускник Педагогического университета, окончивший вуз два десятилетия назад, представил присутствующим свой профессиональный путь, подчеркнув, что фундаментом для всех своих достижений считает годы учебы в АГПУ.
Айк Мкртчян пожелал выпускникам профессиональных успехов, призвав их всегда соответствовать высокому званию Педагога и никогда не переставать развиваться.
Отметим, что в 2025-2026 учебном году Педагогический университет покидает 1432 выпускника. Праздничные мероприятия и торжественные церемонии вручения дипломов, символизирующие начало нового пути, в ближайшие дни состоятся также и на факультетах Педагогического университета.