ՀՊՄՀ-ն ներկայացրել է «Էրազմուս+» ընթացիկ նախագծերը հանրայնացման համաժողովում
Օրերս կայացել է «Էրազմուս+» նախագծերի հանրայնացման համաժողովը, որի նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի մասնակցությամբ իրականացվող նոր «Էրազմուս+» նախագծերից ակնկալվող արդյունքները, համագործակցության նոր հնարավորությունները և ծրագրերի բովանդակային ուղղությունները, ինչպես նաև խթանել տարբեր ոլորտների շահակիցների միջև համագործակցությունը։
Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար, ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի համակարգող Մարիանա Սարգսյանը, ինչպես նաև շահակից կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՊՄՀ Միջազգային համագործակցության և նախագծերի կառավարման կենտրոնի աշխատակիցներ Աննա Հախումյանը, Գոհարիկ Տիգրանյանը և Արծրուն Պիվազյանը։
Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպված համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են 2025 թվականի մրցույթի արդյունքներով ֆինանսավորված և 2026 թվականից մեկնարկած «Էրազմուս+» նոր նախագծերը։
ՀՊՄՀ Միջազգային համագործակցության և նախագծերի կառավարման կենտրոնի աշխատակիցները ներկայացրել են համալսարանում ներկայումս իրականացվող երեք «Էրազմուս+» նախագիծ՝ «Ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության արդյունավետ կառավարման և որակի ապահովման ազգային առանցքային կատարողական ցուցանիշների շրջանակի մշակում Հայաստանում», «Փափուկ հմտությունների զարգացում Հայաստանի և Վրաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում՝ 21-րդ դարի աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան» և «Սոցիալական հեռավորության և ներառական համալսարանական կրթության խթանում Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում»։
Ներկայացման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նախագծերի նպատակներին, արդեն իսկ արձանագրված արդյունքներին, ինչպես նաև դրանց նշանակությանը համալսարանի միջազգայնացման, կրթության որակի բարձրացման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործընթացում։
Մասնակիցների գնահատմամբ՝ համաժողովը կարևոր հարթակ էր փորձի և լավագույն փորձառությունների փոխանակման, գործընկերային կապերի ամրապնդման և նոր համատեղ նախաձեռնությունների ձևավորման համար։

АГПУ представил текущие проекты “Эразмус +” в рамках форума распространению результатов
На днях состоялся форум распространения результатов “Эразмус+”, основная цель которого заключалась в том, чтобы представить запланированные результаты проектов, реализующихся при участии Армении, а также новые возможности сотрудничества и содержательные направления программ, параллельно способствуя взаимодействию между бенефициарами программ.
В форуме приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта РА, председатель попечительского совета АГПУ Жанна Андреасян, посол ЕС в Армении Василис Марагос, заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян, координатор национального офиса “Эразмус+” в Армении Марианна Саргсян, а также представитель ряда других заинтересованных организаций.
В мероприятии приняли участие также сотрудники Центра международного сотрудничества и управления проектами АГПУ Анна Ахумян, Гоарик Тигранян и Арцрун Пивазян.
В ходе форума, организованного при содействии национального офиса “Эразмус+”, были представлены проекты, подлежащие финансированию по итогам конкурса 2025 года, а также новые программы, стартовавшие в 2026 году.
Сотрудники Центра международного сотрудничества и управления проектами представили реализующиеся в АГПУ в настоящее время три программы “Эразмус+”: “Разработка национальной рамочной системы ключевых показателей эффективности управления качеством высшего образования в Армении, ориентированного на инклюзивность, цифровизацию и экологическую устойчивость”, “Развитие мягких навыков в высших учебных заведениях Армении и Грузии в соответствии с требованиями рынка труда XXI века”, “Содействие социально дистанцированному и инклюзивному университетскому образованию в высших учебных заведениях Армении”.
Сотрудники Педагогического представили основные цели проектов, их текущие результаты, а также значение самих проектов с точки зрения интернационализации университета, повышения качества образования и расширения международного сотрудничества.
По словам участников форума, мероприятие стало важной платформой для обмена опытом, формирования партнерских связей и становления новых совместных инициатив.