ՀՊՄՀ-ն ներկայացրել է «Էրազմուս+» ընթացիկ նախագծերը հանրայնացման համաժողովում
Օրերս կայացել է «Էրազմուս+» նախագծերի հանրայնացման համաժողովը, որի նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի մասնակցությամբ իրականացվող նոր «Էրազմուս+» նախագծերից ակնկալվող արդյունքները, համագործակցության նոր հնարավորությունները և ծրագրերի բովանդակային ուղղությունները, ինչպես նաև խթանել տարբեր ոլորտների շահակիցների միջև համագործակցությունը։
Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար, ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի համակարգող Մարիանա Սարգսյանը, ինչպես նաև շահակից կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՊՄՀ Միջազգային համագործակցության և նախագծերի կառավարման կենտրոնի աշխատակիցներ Աննա Հախումյանը, Գոհարիկ Տիգրանյանը և Արծրուն Պիվազյանը։
Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպված համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են 2025 թվականի մրցույթի արդյունքներով ֆինանսավորված և 2026 թվականից մեկնարկած «Էրազմուս+» նոր նախագծերը։
ՀՊՄՀ Միջազգային համագործակցության և նախագծերի կառավարման կենտրոնի աշխատակիցները ներկայացրել են համալսարանում ներկայումս իրականացվող երեք «Էրազմուս+» նախագիծ՝ «Ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության արդյունավետ կառավարման և որակի ապահովման ազգային առանցքային կատարողական ցուցանիշների շրջանակի մշակում Հայաստանում», «Փափուկ հմտությունների զարգացում Հայաստանի և Վրաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում՝ 21-րդ դարի աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան» և «Սոցիալական հեռավորության և ներառական համալսարանական կրթության խթանում Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում»։
Ներկայացման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նախագծերի նպատակներին, արդեն իսկ արձանագրված արդյունքներին, ինչպես նաև դրանց նշանակությանը համալսարանի միջազգայնացման, կրթության որակի բարձրացման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործընթացում։
Մասնակիցների գնահատմամբ՝ համաժողովը կարևոր հարթակ էր փորձի և լավագույն փորձառությունների փոխանակման, գործընկերային կապերի ամրապնդման և նոր համատեղ նախաձեռնությունների ձևավորման համար։

Earlier this month, the Erasmus+ Project Dissemination Conference was held during which the expected results of the new Erasmus+ projects involving Armenian institutions were presented. The conference also focused on the new opportunities for cooperation, thematic priorities of the newly funded projects and tried to provide a platform for collaboration by bringing together stakeholders from the various fields.
The conference was attended by, Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia, H.E. Vassilis Maragos, EU Ambassador to Armenia, Artur Martirosyan, Deputy Minister of Education, Culture, Science and Sport of the Republic of Armenia, Mariana Sargsyan, Coordinator of the Erasmus+ National Office in Armenia and representatives of partner organizations.
Among the attendees were also Anna Hakhumyan, Goharik Tigranyan, and Artsrun Pivazyan – representatives of the Center for International Cooperation and Project Management at the Armenian State Pedagogical University (ASPU).
During the Erasmus+ Project Dissemination Conference organized by the National Erasmus+ Office in Armenia, participants were introduced to the new Erasmus+ projects selected for funding under the 2025 Call for Proposals which officially commenced in 2026.
Representatives of the Center for International Cooperation and Project Management at ASPU presented the three ongoing Erasmus+ projects at ASPU:  Establishment of National Framework of Key Performance Indicators for Good Governance and Quality Towards Inclusive, Digital and Green Oriented Higher Education in Armenia (KPI4HE), Development of Soft Skills at Higher Education Institutions of Armenia and Georgia in Compliance with the 21st Century Labour Market Requirements (DeSIRe), and Fostering Socially Distanced and Inclusive on-Campus Education in Armenian HEIs (eCAMPUS).
In their speeches, the speakers presented the objectives of the projects, the results achieved and their significance in advancing the internationalization of the University, enhancing the quality of education, and expanding international academic cooperation.
As the conference participants noted the conference served as an important platform for the exchange of knowledge and best practices, strengthening of institutional partnerships, and development of new joint initiatives.