Կայացավ Բանասիրական ֆակուլտետի խորհրդի նիստը
Տարեվերջին ընդառաջ՝ ՀՊՄՀ 10 ֆակուլտետներում կայանում են խորհրդի ընդլայնված նիստեր։ Մեկնարկն այսօր  Բանասիրական ֆակուլտետում էր․ խորհրդի անդամներից բացի, նիստին ներկա էր նաև բուհի ղեկավար կազմը։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը խորհրդանշական համարեց, որ առաջին հանդիպումը կայանում է բուհի հիմնադիր ֆակուլտետում․ նման ձևաչափով   հանդիպումներն էլ կարևորեց հաշվետվողականության, միմյանց լսելու, խնդիրները վերհանելու, ապագային հետադարձ հայացք գցելու, ձեռքբերումներն ու առաջիկա անելիքները նախանշելու առումով:
Լիլիթ Մկրտչյանն ընդգծեց՝ իր աշխատանքում 3 կարևոր սկզբունքով է առաջնորդվում՝ պատասխանատվություն, թափանցիկություն, կարգապահություն։ Լիահույս է՝ այս և  միմյանց հետ համագործակցելու սկզբունքով կառաջնորդվեն նաև ներկաները։
Բանասիրական ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Գալստյանը ներկայացրեց ֆակուլտետի  2025 թվականի հաշվետվությունը, առաքելությունն  ու նպատակները, անդրադարձավ որակի ապահովման խնդիրներին, ընդգծեց՝ վերանայել են ֆակուլտետի բակալավրի և մագիստրոսի մասնագիտական կրթական ծրագրերի մշակման, կազմակերպման և իրականացման նորմատիվային փաստաթղթերը,  ընթացիկ  տարում  կազմվել են նոր ուսումնական պլաններ:
Աշոտ Գալստյանն անդրադարձավ նաև ֆակուլտետի ուսումնառողներին, գիտական գործունեությանը, արտաքին և ներքին կապերին, ֆակուլտետի միջազգայնացմանը։
Ֆակուլտետի բարձր հեղինակություն, ակադեմիական միջավայրի առկայություն, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ակտիվ ընդգրկվածությունը գիտական հոդվածների հրատարակման գործընթացում, ուսումնամեթոդական գրականության և տեղեկատվական ռեսուրսների ապահովվածության բարձր մակարդակ և այլն․ ֆակուլտետի ղեկավարը ներկայացրեց կառույցի առավելությունները, որպես խնդիր էլ դիտարկեց պրակտիկ գործունեության պասիվությունն ու  փորձարարության ոչ գերազանց բազան, պրակտիկաների ապահովման բազայի և շրջանավարտների աշխատանքի տեղավորման դժվարությունները։
Ֆակուլտետի խորհրդի անդամ, Հայ հին և միջնադարյան գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աելիտա Դոլուխանյանը հավաստիացրեց՝ կկիրառեն ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարի նշած դրույթները, ապա հավելեց՝ գիտակցում են՝ երկրի հիմքը մակավարժն է, մասնագիտությունն էլ  ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի։
Ֆակուլտետի նիստն ընթացավ հարց ու պատասխանի ձևաչափով․ դրույքաչափերի վերանայում, այլընտրանքային դասագրքերով ապահովում, բուհ-դպրոց առավել սերտ կապ, դպրոցում պրակտիկայի ժամաքանակի ավելացում, դասախոսական աշխատանքում հետազոտական բաղադրիչի վերանայում և այլն․  ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նշեց՝ հանդիպումը նաև առիթ է՝ բաց խոսելու առկա խնդիրների մասին, քատեզագրելու անելիքները։
Լիլիթ Մկրտչյանը  հավելեց, որ կրթությունը գիտի բոլոր կողմերից, խորությամբ է պատկերացնում  կրթական ողջ գործընթացը, ներգրավված է եղել կրթության տարբեր ոլորտներում,  իսկ որոշ դեպքերում հեղինակ կամ համահեղինակ է։
Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը վստահեցրեց՝ պատրաստակամ են  քննարկել, ուղղորդել, մեկնաբանել  առկա  խնդիրները, աճ և զարգացում ունենալու համար։ Նա  անդրադարձավ ուսուցչի հեղինակության վերականգմանը միտված պետության վարած քաղաքականությանը,  դպրոց-բուհ կապը կառույցի առանցքային խնդիր համարեց, իսկ  որպես ամփոփում կարևորեց ուսանողի մտածողության ձևավորումը, որպեսզի վերջինս հասկանա՝ ամենակարևոր  առաքելությունն ունի։
Նիստի ավարտին Լիլիթ Մկրտչյանն ուսումնագիտական ակտիվ գործունեություն ծավալելու համար շնորհակալագրեր  հանձնեց Հայ հին և միջնադարյան գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աելիտա Դոլուխանյանին, Արարատ Ղարիբյանի անվան հայոց լեզվի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսորի պաշտոնակատար Գայանե Խալաթյանին, Վաչե Պարտիզունու անվան հայ նոր և նորագույն գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դոցենտ Քնարիկ Աբրահամյանին։

Ten Faculties of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) are holding enlarged board sessions before the end of the year, and the first board session was held at the Faculty of Philology and attended by not only the members, but also the University’s administration.
Acting Rector Lilit Mkrtchyan considered it symbolic that the first meeting is being held in the founding Faculty of the University. She also attached importance to these meetings in terms of accountability, listening to each other, identifying the problems, looking towards the future and predetermining the achievements and the upcoming actions.
Lilit Mkrtchyan emphasized that she is guided by 3 key principles in her work — responsibility, transparency and discipline. She fully hopes the attendees will also be guided by these principles and the principle of working together.
Dean of the Faculty of Philology Ashot Galstyan presented the Faculty’s report for the year 2025, as well as the mission and goals. He also touched upon the issues of quality assurance and emphasized that the Faculty has revisited the regulatory documents on the development, organizing and implementation of the Faculty’s Bachelor’s Degree Program and Master’s Degree Program and has drawn up the new curricula this year.
Ashot Galstyan also touched upon the Faculty’s students, academic activities, internal and external relations and the Faculty’s internationalization.
Galstyan also talked about the Faculty’s high reputation, the existence of an academic environment, the active involvement of the lecturers and professors in the publication of scientific articles, the high level of access to educational-methodical and informational resources and more. He also presented the Faculty’s advantages and viewed as a problem the passiveness and the base of experiments that is not excellent, as well as the difficulties with the base for ensuring internships and job placement for graduates.
Member of the Faculty’s board, Head of the Chair of Armenian Ancient and Medieval Armenian Literature and its Teaching Methods, Professor Aelita Dolukhanyan assured that the Faculty will apply the provisions stated by the Acting Rector, adding that the Faculty is aware that pedagogues are the foundation of the country and that the profession is of major strategic significance.
The session was held in a question-and-answer format (review of rates, provision of alternative textbooks, stronger University-school relationship, as well as increase in the number of hours of internship in school, review of the research component in the work of professors and more). The Acting Rector mentioned that the meeting also serves as an opportunity to speak openly about the current problems and map the actions to be taken.
Lilit Mkrtchyan added that she knows all the aspects of education, has an in-depth notion of the whole educational process, is engaged in various areas of education and, in some cases, is an author or co-author.
The Acting Rector assured that she is willing to discuss, guide and interpret the current problems in order to see growth and development. She touched upon the policy that the government is leading to restore the reputation of a teacher, considered the school-university relationship a pivotal issue, and, summing up, attached importance to the formation of a student’s mindset so that the students understand that they have the most important mission.
At the end of the session, Lilit Mkrtchyan granted certificates to Aelita Dolukhanyan (Head of the Chair of Ancient and Medieval Armenian Literature and its Teaching Methods, Professor); Gaiane Khalatyan, (acting Professor of the Chair of Armenian Language and its Teaching Methods after Ararat Gharibyan) and Knarik Abrahamyan (Associate Professor of the Chair of Armenian New and Modern Armenian Literature and its Teaching Methods after Vache Partizuni) for actively carrying out activities in academics.