ՀՊՄՀ-ն Մոսկվայում մասնակցեց «Ուսանողական տուրիզմ- 2025» միջազգային ծրագրին
Մոսկվայում անցկացվեց «Ուսանողական տուրիզմ- 2025» միջազգային ֆորում–փառատոնը, որին մասնակցեցին նաև Մանկավարժական համալսարանի ուսանողներ։
«Ուսանողական տուրիզմ»-ը ուսանողական ճամփորդությունների, կրթության և միջազգային երիտասարդական համագործակցության լայնածավալ ծրագիր է, որն այսօր միավորում է Ռուսաստանի 85 տարածաշրջանի 265 բուհերի, միջազգային գործընկեր բուհերի ուսանողական համայնքների։ Նրանց համար ճամփորդությունները հնարավորություն են ուսումնասիրելու, երթուղիներ ստեղծելու, գիտահանրամատչելի և կրթական տուրիզմի նոր ձևաչափեր զարգացնելու համար։
Ֆորումի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ Պատրիս Լումումբայի անունը կրող Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանում, որտեղ հավաքվել էին գործընկեր բուհերի կազմակերպչական կոմիտեների ղեկավարները, «Ուսանողական տուրիզմի դեսպաններ» հատուկ նախագծի լավագույն մասնակիցները, 230 համալսարանների ուսանողական տուրիստական ակումբների առաջնորդներ, օտարերկրյա ուսանողներ ու հրավիրված հյուրեր, առաջատար բուհերի ռեկտորներ և 18–35 տարեկան երիտասարդ մասնագետներ։
Ռուսաստանի գիտության և բարձրագույն կրթության փոխնախարար Օլգա Պետրովան ողջույնի խոսքում ընդգծեց․ «Հինգ տարվա ընթացքում «Ուսանողական տուրիզմ» ծրագիրն աճեց փորձնական նախաձեռնությունից մինչև մեծածավալ մասնագիտական համայնք, որը միավորում է բուհերին, շրջաններին և անգամ միջազգային գործընկերներին։ Այսօր ուսանողները ոչ միայն ճամփորդում են, այլև յուրացնում կարևոր հետազոտական և նախագծային հմտություններ, ծանոթանում կրթական կազմակերպությունների աշխատանքին, ստեղծում սեփական երթուղիներ։ Համայնքը աճում է, զարգանում և փոխվում։ Միջազգային ֆորում–փառատոնի ձևաչափը թույլ է տալիս լսել երիտասարդների պահանջները, տեսնել նոր սերնդի առաջնորդներին և միասին որոշել ուսանողական տուրիզմի զարգացման հետագա ուղղությունները»։
ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության երիտասարդության պետական քաղաքականության և դաստիարակչական գործունեության վարչության միջազգային երիտասարդական համագործակցության և տուրիզմի բաժնի պետ Կոնստանտին Մալիշևը փառատոնի բացմանը նշեց․ «Ֆորում–փառատոնը ցույց է տալիս, թե որքան լուրջ է զարգանում ուսանողական տուրիզմը։ Երիտասարդների համար սա աճի տարածք է, որտեղ առկա է իրական պահանջարկ երթուղիների նախագծման, համայնքների հետ աշխատանքի, նոր ձևաչափերի ստեղծման համար։ Մեր խնդիրը նախաձեռնություններին աջակցելն է, որպեսզի բուհերում ձևավորվեն կայուն թիմեր, որոնք կզարգացնեն ուսանողական ակումբները, կրթական արշավները և ստեղծագործական տուրիստական արտադրանքը»։
Երեք օրերի ընթացքում ուսանողները մասնակցեցին ռազմավարական պլանավորման և ստեղծագործական աշխատանքների, վարպետաց դասերի, քննարկումների, ներկայացրին իրենց մշակած երթուղիներն ու լուծումները, ձևակերպեցին ներքին և միջազգային ուսանողական տուրիզմի զարգացման հեռանկարները։
Ֆորում–փառատոնի ընթացքում տեղի ունեցավ լավագույն փորձերի ռետրոսպեկտիվ ներկայացում, մասնակիցները ծանոթացան գործընկերների փորձին, զարգացրին թիմային աշխատանքի հմտությունները և ներկայացրին բուհերում ու տարածաշրջաններում ստեղծված նախագծերը։
«Այսօր մասնակիցները ստեղծեցին սեփական երթուղիներ, իրականացրին հետազոտական նախագծեր, ծանոթացան Ռուսաստանի և գործընկեր երկրների, տարբեր տարածաշրջանների մշակույթին ու գիտությանը։ Հինգ տարիների ընթացքում մենք տեսանք, թե ինչպես են սովորական ճամփորդությունները վերածվում լիարժեք կրթական նախագծերի, որտեղ ուսանողները սովորում են թիմային աշխատանք, ձևավորում առաջնորդական հմտություններ և ներկայացնում իրենց գաղափարները ազգային ու միջազգային հարթակներում։ Ֆորումը միավորում է բոլոր նրանց, ովքեր փոխում են ուսանողական տուրիզմը և դարձնում այն ժամանակակից երիտասարդական քաղաքականության կարևոր մաս», — նշեց «Ուսանողական տուրիզմ» ծրագրի ղեկավար Սվետլանա Նեխորոշևան։
Ֆորումի ավարտին, հանդիսավոր արարողության ժամանակ ծրագրի լավագույն մասնակիցներն ու գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչները պարգևատրվեցին։
Միջոցառումն ավարտվեց ուսանողական տուրիզմի, համատեղ ծնված գաղափարների, ընկերության և բացահայտումների տոնախմբությամբ, որը համախմբեց ռուսական և միջազգային փորձը։
Այս ֆորումն ուսանողական ճամփորդությունների դերի և ուսանողական տուրիզմի՝ որպես ժամանակակից կրթական գործիքի, լավագույն վկայությունն է՝ընդգծեցին կազմակերպիչներն ու մասնակիցները։

Педагогический университет принял участие в международной программе «Студенческий туризм-2025» в Москве
В Москве состоялся международный форум-фестиваль «Студенческий туризм-2025», в котором приняли участие также и студенты Педагогического университета.
«Студенческий туризм» – это масштабная программа студенческих путешествий, образования и международного молодежного сотрудничества, которая сегодня объединяет студенческие сообщества 265 вузов из 85 регионов России и зарубежных вузов-партнеров. Для студентов путешествия – это возможность исследовать, создавать маршруты, развивать новые форматы научно-популярного и образовательного туризма.
Официальное открытие форума прошло в Российском университете дружбы народов имени Патриса Лумумбы. Здесь собрались руководители организационных комитетов вузов-партнеров, лучшие участники специального проекта «Послы студенческого туризма», лидеры студенческих туристических клубов из 230 университетов, иностранные студенты и приглашенные гости, ректоры ведущих вузов и молодые специалисты в возрасте от 18 до 35 лет.
Заместитель министра науки и высшего образования России Ольга Петрова в своей приветственной речи подчеркнула: «За пять лет программа «Студенческий туризм» выросла из экспериментальной инициативы в масштабное профессиональное сообщество, объединяющее вузы, регионы и даже международных партнеров. Сегодня студенты не только путешествуют, но и осваивают важные исследовательские и проектные навыки, знакомятся с работой образовательных организаций, создают собственные маршруты. Сообщество растет, развивается и меняется. Формат международного форума-фестиваля позволяет услышать запросы молодежи, увидеть лидеров нового поколения и вместе определить дальнейшие направления развития студенческого туризма».
На открытии фестиваля начальник отдела международного молодежного сотрудничества и туризма Управления государственной молодежной политики и воспитательной деятельности Министерства науки и высшего образования Российской Федерации Константин Малышев отметил: «Форум-фестиваль демонстрирует, насколько серьезно развивается студенческий туризм. Для молодежи это пространство для роста, где существует реальный спрос на разработку маршрутов, работу с сообществами и создание новых форматов. Наша задача – поддерживать инициативы, чтобы в вузах формировались устойчивые команды, которые будут развивать студенческие клубы, образовательные экспедиции и творческий туристический продукт».
В течение трех дней студенты участвовали в стратегическом планировании и творческих работах, мастер-классах, дискуссиях, представляли разработанные ими маршруты и решения, формулировали перспективы развития внутреннего и международного студенческого туризма.
В рамках форума-фестиваля состоялась ретроспективная презентация лучших практик, участники ознакомились с опытом коллег, развивали навыки командной работы и представляли проекты, созданные в вузах и регионах.
«Сегодня участники создали собственные маршруты, реализовали исследовательские проекты, ознакомились с культурой и наукой России и стран-партнеров, различных регионов. За пять лет мы увидели, как обычные поездки превращаются в полноценные образовательные проекты, где студенты учатся командной работе, формируют лидерские навыки и представляют свои идеи на национальных и международных площадках. Форум объединяет всех, кто меняет студенческий туризм и делает его важной частью современной молодежной политики», – отметила руководитель программы «Студенческий туризм» Светлана Нехорошева.
В завершение форума, на торжественной церемонии, были награждены лучшие участники программы и представители вузов-партнеров.
Мероприятие завершилось празднованием студенческого туризма, совместно рожденных идей, дружбы и открытий, которые объединили российский и международный опыт.
Как подчеркнули организаторы и участники, этот форум является лучшим свидетельством роли студенческих путешествий и студенческого туризма как современного образовательного инструмента.