Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետը 60 տարեկան է․․․
ՀՊՄՀ Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետը նշում է հիմնադրման 60-ամյա հոբելյանը։ Ֆակուլտետն իր գործունեության ընթացքում կրթել և մասնագիտացրել է հազարավոր շրջանավարտների, որոնց զգալի մասը դարձել են իրենց գործի նվիրյալ մանկավարժ-արվեստագետներ:
Հիմնադրման օրվա առթիվ ներկաներին շնորհավորեց ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ու նկատեց՝ պատմական բոլոր ժամանականերում համալսարանները հայտնի են եղել իրենց ոլորտում ազդեցություն ունեցած դասախոսներով և ուսանողներով։ Ըստ նրա, Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետը ևս առանձնանում է հասարակությանը կրթելու, արժեք թելադրելու և ստեղծելու իր դերակատարմամբ։
Բուհի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ծավալած բեղուն գործունեության համար  «Մանկավարժական համալսարան» մեդալ շնորհեց ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի առաջին սերնդի շրջանավարտ Հրանտ Թադևոսյանին։
Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի դեկան Արա Հակոբյանը  ներկայացրեց կառույցի հիմնադրման  և զարգացման պատմությունն ու նշեց՝ այսօր էլ ֆակուլտետը շարունակում է իր մեծերի գործունեությունը՝ արվեստաբանության, կերպարվեստի, երաժշտության, դեկորատիվ-կիրառական արվեստի, հագուստի մոդելավորման ոլորտներում պատրաստելով  առաջատար մասնագետներ։
Տարբեր տարիներին ֆակուլտետում դասավանդել են անվանի արվեստագետներ, որոնք մեծ դեր են խաղացել կրթության և արվեստի զարգացման գործում։
Միջոցառմանն, ի թիվս բազմաթիվ հյուրերի, ներկա էր նաև ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Փարավոն Միրզոյանը, որը տարիներ առաջ ղեկավարել է Կերպարվեստի ամբիոնը։ Նշում է՝ ֆակուլտետի հիմքում են արվեստի ոլորտի  անվանի ներկայացուցիչներ՝ Հովհաննես Զարդարյան, Ղուկաս Չուբարյան, Զաքար Խաչատրյան և տասնյակ այլ արվեստագետներ, որոնց գործը շարունակել է սիրով, ինչը կյանքի մեծագույն չափանիշն է։
«60 տարի․թվում է՝ կարճ ժամանակահատված է, բայց ահռելի  և անգնահատելի աշխատանք է կատարված։  Սերունդների կրթություն, անձնվեր գործ, հետաքրքիր նախագծերի իրականացում,  թռիչքաձև զարգացում՝ ի նպաստ երիտասարդության և արվեստի տարբեր ոլորտների»,- ընդգծելով ֆակուլտետի կարևորությունը՝ նշեց  Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը։
Նա կարևորեց միության և ֆակուլտետի սերտ համագործակցությունն ու  այն պարտավորեցնող համարեց։
Սուրեն Սաֆարյանը հավելեց՝ Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետն իր համար կրկնակի թանկ է․այստեղ է դասավանդել  պապը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Սաֆարյանը, որի անունն է կրում ֆակուլտետի արվեստանոցներից մեկը։
Երաժշտական կատարումներ, դեֆիլիե, արվեստի գործերի ցուցադրություն․միջոցառմանը ֆակուլտետի դասախոսներն ու ուսանողները ներկայացրին  մասնագիտություններն ու արվեստում ունեցած իրենց ներդրումը։

Факультету художественного образования – 60 лет
Факультет художественного образования АГПУ отмечает 60-летний юбилей со дня своего основания. За время своей деятельности факультет обучил и подготовил тысячи выпускников, значительная часть которых стали преданными своему делу педагогами-художниками.
По случаю дня основания факультета присутствующих поздравила врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян, заметив, что во все исторические периоды университеты славились влиятельными в своих областях преподавателями и студентами. По ее словам, факультет художественного образования также выделяется своей ролью в просвещении общества, формировании ценностей и творчестве.
Врио ректора университета за плодотворную деятельность наградила медалью «Педагогический университет» народного художника Армении, выпускника первого поколения факультета художественного образования Гранта Тадевосяна.
Декан факультета художественного образования Ара Акопян представил историю основания и развития структуры, отметив, что и сегодня факультет продолжает дело своих предшественников, готовя ведущих специалистов в области искусствоведения, изобразительного искусства, музыки, декоративно-прикладного искусства и моделирования одежды.
В разные годы на факультете преподавали выдающиеся искусствоведы, сыгравшие большую роль в развитии образования и искусства.
Среди многочисленных гостей на мероприятии присутствовал народный художник Армении Фараон Мирзоян, который много лет назад возглавлял кафедру изобразительного искусства. Он отметил, что в основе факультета лежит деятельность выдающихся представителей мира искусства – Ованеса Зардаряна, Гукаса Чубаряна, Захара Хачатуряна и десятков других художников, чье дело было продолжено с любовью, что является величайшим мерилом жизни.
«60 лет – кажется, короткий срок, но проделана огромная и неоценимая работа. Образование поколений, самоотверженный труд, реализация интересных проектов, стремительное развитие на благо молодежи и различных сфер искусства», – подчеркнув важность факультета, отметил председатель Союза художников Армении Сурен Сафарян.
Он подчеркнул важность тесного сотрудничества Союза и факультета, назвав это сотрудничество обязывающим.
Сурен Сафарян добавил, что факультет художественного образования для него вдвойне дорог: здесь преподавал его дед, народный художник Армении, профессор Сурен Сафарян, чьим именем названа одна из мастерских факультета.
Музыкальные выступления, дефиле, выставка произведений искусства – на мероприятии преподаватели и студенты факультета представили свои специальности и вклад в искусство.