Մանկավարժականում են պորտուգալացի գործընկերները
Մանկավարժական համալասարանում հյուրընկալվել էին Պորտուգալիայի Ավեյրոյի համալսարանի դասախոսներ Իզաբել Կոստան և Մարիա Մաթոսը։
Էրազմուս+ միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակներում բուհ այցելած պորտուգալացի գործընկերները հանդիպումներ ունեցան Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի, ինչպես նաև Միջազգային համագործակցության և ծրագրերի կառավարման կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը քննարկվեցին ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի շարժունության, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև նոր հնարավորությունների ընդլայնման և երկկողմ գիտակրթական կապերի խորացման վերաբերյալ հարցեր։
Այցի շրջանակներում օտարերկրյա մասնագետները հանդես եկան նաև մասնագիտական դասախոսություններով։ Մարիա Մաթոսը ներկայացրեց «Աֆազիա ունեցող անձանց և նրանց հետ հաղորդակցվողների հաղորդակցման հմտությունների ուսուցում» թեման։
Նա առանձնահատուկ ընդգծեց աֆազիա ունեցող անձանց հետ շփվողների հաղորդակցման հմտությունների բարելավման կարևորությունը, խոսքային արգելքների հաղթահարման ուղիներն ու այն գործիքների կիրառումը, որոնք նպաստում են աֆազիա ունեցող անձանց լիարժեք սոցիալականացմանն ու հասարակական կյանքին ինտեգրմանը։
Իզաբել Կոստան ներկայացրեց «Վաղ միջամտություն լսողական խնդիրներ ունեցող անձանց և նրանց ընտանիքների համար» թեման։ Բանախոսը խոսեց լսողական խանգարումների ախտորոշման ժամանակակից մեթոդներից ու վերականգնողական տեխնոլոգիաների արդի ձեռքբերումներից, այդ թվում՝ լսողական ապարատների ու կոխլեար իմպլանտների մասին:
Ծավալվեց մասնագիտական ակտիվ քննարկում․ ներկաները հարցուպատասխանի միջոցով հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ոլորտում առկա միջազգային լավագույն փորձին և նորարարական մոտեցումներին:
Ի դեպ, Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակում Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի 2 ուսանող 2025-2026 ուս․ տարվա 2-րդ կիսամյակում ուսումնառություն են ստացել Ավեյրոյի համալսարանում։

ASPU hosts Professors from Portugal
On June 11, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) hosted Isabel Costa and Maria Matos, lecturers from the University of Aveiro, Portugal, who arrived in Armenia within the framework of the Erasmus+ International Mobility Program.
The guests held meetings with representatives of the Faculty of Special and Inclusive Education and the Center for International Cooperation and Program Management.
The parties discussed issues related to student and academic staff mobility, ways to enhance the effectiveness of student exchange programs, opportunities for expanding new initiatives, and further strengthening of bilateral scientific and educational ties.
While in ASPU, the Portuguese professors also delivered lectures. Maria Matos presented a lecture on the topic “Communication Partner Training Practices for People with Aphasia.” She particularly emphasized the importance of improving the communication skills of those who interact with people with aphasia, exploring ways to overcome speech-related barriers, and the use of tools that promote the full socialization of people with aphasia and their integration into community life.
Isabel Costa presented a lecture on the topic “Early Intervention for Individuals with Hearing Impairments and Their Families.” She focused on modern methods for diagnosing hearing disorders and the latest achievements in rehabilitation technologies, including hearing aids and cochlear implants.
The speeches were followed by an active professional discussion followed, during which participants had the opportunity to learn about international best practices and innovative approaches in the field through a question-and-answer session.
Let us added that within the framework of the Erasmus+ Credit Mobility Program, two students from the Faculty of Special and Inclusive Education had the opportunity to study at the University of Aveiro during the second semester of the 2025–2026 academic year.