Վերապատրաստվեցին ՆՈՒՀ մանկավարժական աշխատողները
Այսօր «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության մանկավարժական աշխատողների և դաստիարակի օգնականի պարտադիր վերապատրաստման» դասընթացի 70 մասնակից ստացավ հավաստագիր։
90 ակադեմիական ժամ տևողությամբ դասընթացն անցկացվել է դեկտեմբերի 8-22-ը․ գործընթացը ներառել է նախադպրոցական կրթության բնագավառի օրենսդրություն, ՏՀՏ-ի կիրառումը կրթական գործընթացում, տարիքային հոգեբանություն, համընդհանուր ներառում, նախադպրոցական դաստիարակության մեթոդիկաներ, 21-րդ դարի հմտություններ, հետազոտական աշխատանք կատարելու սկզբունքներ։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը շնորհավորեց դասընթացը հաջողությամբ ավարտած մասնակիցներին և հույս հայտնեց, որ նրանք գոհ են այն արդյունքներից, իմացությունից, հմտություններից և փորձառությունից, որ ձեռք են բերել կյանքի կարևոր փուլում Մանկավարժականի հետ միասին՝ ուժեղացնելով նաև մասնագիտական տիրույթում ունեցած կապերը․ «Ցանկացած նոր փուլ մի նոր իրողության սկիզբ է․ ընդունեք և բաց եղեք դրանց առաջ՝ դիտարկելով արժեք, ուժեղանալու և խնդրից դուրս գալու հնարավորություն»։
Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց՝ նախադպրոցական տարիքն ամենակարևորն է․ մասնակիցներն էլ կրթության ոլորտի ամենակարևոր մարդիկ, ովքեր իրականացնում են առողջ երեխա դաստիարակելու կարևոր առաքելությունը։
Մասնակիցները գոհունակություն հայտնեցին վերապատրաստումների վերաբերյալ և վստահեցրին՝ վերապատրաստող փորձառու թիմի աշխատանքի, բանիմաց և գրագետ մասնագետների շնորհիվ լրացրեցին մասնագիտական կարողությունների բացը։
Նախադպրոցական մանկավարժության և մեթոդիկաների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արմենուհի Մանուկյանը վստահեցրեց՝ բուհն անում է հնարավորինը՝ գործընթացը լավարկելու և զարգացնելու համար։

Переподготовка педагогов-дошкольников
Сегодня 70 слушателям “Курса по обязательной переподготовке преподавателей дошкольных учебных заведений и помощников воспитателей” были вручены сертификаты.
Курс по переподготовке общим объемом в 90 академических часов был организован с 8 по 22 декабря. Переподготовка включала в себя такие темы как законодательная база дошкольного образования, применение цифровых технологий в учебном процессе, методики дошкольного воспитания, навыки 21-го века, принципы исследовательской работы.
Временно исполняющая обязанности ректора АГПУ Лилит Мкртчян поблагодарила всех участников выразив надежду на то, что они довольны своими результатами, теми знаниями, навыками, умениями, которые приобрели под руководством Педагогического университета, одновременно внося свой посильный вклад в укрепление профессиональных связей. “Каждый новый этап – начало некой новой действительности, примите ее, шагните ей навстречу, воспринимая ее как возможность и инструмент развития”, - подчеркнула в своей речи Лилит Мкртчян.
По ее словам, дошкольный возраст – один из самых важных в жизни человека, дошкольные же педагоги – одни из самый главных акторов системы образования, ведь им доверена миссия воспитания здорового ребенка.
Слушатели курса выразили свое удовлетворение прошедшими занятиями, отметив, что благодаря слаженной и эффективной работе многоопытных специалистов Педагогического университета им удалось восполнить пробелы в сфере профессиональных умений.
Исполняющая обязанности заведующей кафедрой дошкольной педагогики и методик Арменуи Манукян, в свою очередь, заверила, что вуз делает все от него зависящее для повышения эффективности подобных мероприятий.