Մասնագիտական կողմնորոշում․քայլ դեպի գիտակցված ապագա
35 դպրոց, 455 աշակերտ․ Մանկավարժական համալսարանում շարունակվում է «Մասնագիտական կողմնորոշում» ամենամյա փառատոնը։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն այսօր փառատոնի մասնակիցներին հետ խոսեց մասնագիտության ճիշտ և գիտակցված ընտրության մասին։
Նա կարևորեց գործընթացն ու ընդգծեց՝ լեփլեցուն դահլիճը վկայում է, որ աշակերտները հետաքրքրված են կրթատոնով։ Ու վստահաբար, նրանցից շատերը կդառնան Մանկավարժականի ուսանողներ։
Լիլիթ Մկրտչյանը հորդորեց աշակերտներին շփվել դասախոսների և ուսանողների հետ, փառատոնին ներկայացված բացառիկ և հագեցած տաղավարների միջոցով բացահայտել բուհի ֆակուլտետներն ու մասնագիտությունները, կրթության և գիտության ճանապարհները։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ներկայացրեց նաև իր փորձառությունը մասնագիտության ընտրության հարցում, խորհուրդ տվեց լինել հաստատուն և պատասխանատու իրենց որոշումներում՝ վստահեցնելով, որ բուհը բաց է և պատրաստ աջակցելու, ուղղորդելու ամենատարբեր հարցերի վերաբերյալ։
Մասնագիտական կողմնորոշումն ու մասնագիտության ճիշտ ընտրությունը կարևորեց նաև Ուսանողական խորհրդի նախագահ Պարույր Գալստյանը։ Ըստ նրա, Մանկավարժականն այն բուհն է, որը քայլում է ամեն օր փոփոխվող մարտահրավերներին ընդառաջ և գտնում կարևոր լուծման ուղիներ։
«Մասնագիտական կողմնորոշում» փառատոնի ընթացքում ամենատարաբեր ուղղություններով ներկայացվեց Մանկավարժական համալսարանը, իսկ կազմակերպիչները հույս հայտնեցին, որ ձեռնարկը հաստատապես կօգնի աշակերտներին գտնել այն մասնագիտությունը, որն իսկապես կհամապատասխանի իրենց երազանքին։
Իսկ օրվա հատուկ հյուրը՝ կառավարման փորձագետ, ինֆլյուենսեր Դավիթ Մեջլումյանը, «Ապագայի մասնագիտություն» թեմայի շրջանակներում նկատեց՝ որքան էլ ժամանակները փոխվեն, ուսուցչի մասնագիտությունը մնում է անփոխարինելի։ Նա այն մարդն է, ով ձևավորում է մտածողություն, արժեհամակարգ և ուղղություն է տալիս ապագայի մյուս բոլոր մասնագետներին․ «Այսօր, երբ խոսում ենք ապագայի մասնագիտությունների մասին, կարևոր է հասկանալ ոչ միայն, թե ինչ նոր հմտություններ են պահանջվում, այլև ինչպիսի մարդ պետք է լինի այդ մասնագետը։ Եվ այստեղ ուսուցչի դերը կրկին առանցքային է․ նա է ոգեշնչում, բացահայտում

The annual “Professional Orientation” festival continues at the Armenian State Pedagogical University (ASPU), with the participation of 35 schools and 455 pupils.
Today, ASPU Acting Rector Lilit Mkrtchyan talked to the participants of the festival about the right and informed choice of profession.
Mkrtchyan attached importance to the process and emphasized that the packed auditorium goes to show that the pupils are interested in the educational festival and that most of them will surely become students of the ASPU.
Lilit Mkrtchyan urged the pupils to talk to the students and professors, discover the University’s Faculties and professions and the paths to education and science by visiting the several exclusive booths.
The ASPU Acting Rector also shared her experience in professional orientation, advised the pupils to be steadfast and responsible in their decisions and assured that the University is open and ready to help and guide them in solving their various issues.
President of the ASPU Student Council Paruyr Galstyan also attached importance to professional orientation and the right choice of profession. According to her, the Armenian State Pedagogical University is the university that keeps up with the challenges that are changing on a daily basis and finds the important paths to resolving them.
During the “Professional Orientation” festival, the ASPU was presented in various directions, and the event organizers voiced hope that the event will definitely help pupils find the professions that will truly correspond to their dreams.
During a discussion on “Professions of the Future”, the special guest of the day — management expert, influencer Davit Mejlumyan — noted that no matter how much the times change, the teaching profession will remain irreplaceable, adding that teachers are the ones who shape a mindset, a value system and give direction for all other specialists of the future. “Today, when we talk about professions of the future, it is important to understand not only what new skills are required, but also what kind of a person the specialist has to be, and here is where teachers play a pivotal role since they are the ones who inspire, discover capabilities and help one choose the right path,” he said.