Գիտության հետ միասին՝ դեպի առողջություն
Մանկավարժական համալսարանում կայացավ սեմինար-քննարկում՝ նվիրված Առողջության միջազգային օրվան։ Այս տարի այն կրում էր խորհրդանշական՝ «Միասին դեպի առողջություն, միասին գիտության հետ» խորագիրը։ Որպես առողջապահական արդիական մարտահրավեր ընտրվել էր տուբերկուլյոզ հիվանդությունը։
Հանդիպման նպատակն էր երիտասարդների շրջանում ձևավորել պատասխանատու վերաբերմունք սեփական կյանքի նկատմամբ, դիտարկել մարդկային կյանքի ամենակարևոր արժեքներից մեկը՝ առողջությունը, քննարկել և բարձրաձայնել իրազեկվածությունն այս հիվանդության առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական կործանարար հետևանքների վերաբերյալ։
Առաջին բուժօգնության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ձեռնարկը համախմբել էր բուհի տարբեր ֆակուլտետների ուսանողների։
Թեմայի վերաբերյալ նախ անցկացվեց հարցում, ապա ի՞նչ է տուբերկուլյոզը, առաջացման պատճառները, կլինիկական դրսևորումներն ու թեման գիտականորեն ներկայացրին Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի ուսանողները։
Ինչպես նշեցին նրանք՝ տուբերկուլյոզն իր հազարամյա պատմության ընթացքում միայն բժշկական խնդիր չի եղել․ այն իր հետքն է թողել մարդկության մշակութային և լեզվական ժառանգության մեջ։
Միջոցառմանը Բանասիրական և Օտար լեզուների ֆակուլտետների ուսանողները ներկայացրին գրական ստեղծագործություններ, որոնց հեղինակները ևս պայքարել են այդ հիվանդության դեմ, ապա գրական կերպարների և պատմական ակնարկների աշխարհից անցում կատարվեց տեսողական արվեստի աշխարհ։
Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի ուսանողները արվեստի տարբեր ճյուղերի միջոցով հաստատեցին՝ արվեստը դարեր շարունակ ոչ միայն փաստագրել է հիվանդության դեմ մարդու պայքարը, այլև դարձել է ապաքինման հոգեբանական ինքնատիպ միջոց։
Իսկ ապագա կենսաքիմիկոսներն էլ պարզաբանեցին՝ տուբերկուլյոզը բուժելի հիվանդություն է, թե ոչ։
Ամբիոնի վարիչ Նարինե Սահակյանը միջառարկայական գիտական սեմինարի շրջանակներում կարևորեց բժշկության և արվեստի երկխոսությունը։ Նա նկատեց՝ բուհում դասավանդող բժիշկներին և ֆիզիոլոգներին հաճախ են հարցնում՝ ինչպես է ասոցոցվում բժշկագիտությունը մանկավարժության հետ։
Ըստ նրա, օրվա խորագիրը մեկ անգամ ևս աացուցեց բժշկագիտության առանցքային դերը մանակավարժական կոմպետենցիաների զարգացման մեջ, արձանագրեց, որ առողջ և գրագետ սերունդ դաստիարակելու գործում ուսուցիչը ոչ միայն գիտելիք փոխանցող է, այլև աշակերտների հոգեբանական, ֆիզիկական և սոցիալական պահապանը․ «Ավելին, նա առողջապահական մշակույթի և առողջապահական գիտակցության ձևավորողն է․ հետևապես՝ բժշկի և մանկավարժի համագործակցությամբ է տեղի ունենում առողջ, հոգեպես կայուն, սոցիալապես պատրաստված և մտածող սերնդի ձևավորումը»։
Միջոցառման մասնակիցները նշեցին՝ բազմակողմանի քննարկումը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ առողջությունը բացարձակ արժեք է, որը ահանջում է համալիր մոտեցում, իսկ գիտելիքը, գրական խոսքը և արվեստի բուժիչ ուժը միասին ստեղծում են այն ամուր հիմքը, որի վրա հենվում է ժամանակակից առողջապահությունը։

Together for Health. Stand with Science: Seminar discussion held at ASPU
On April 10, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) hosted a seminar discussion dedicated to World Health Day celebrated annually on 7 April. This year, the commemorative date was held under the theme "Together for Health. Stand with Science." The main topic of the discussion was tuberculosis (TB), a challenging disease and a major global health threat.
The aim of the meeting was to foster a responsible attitude among young people toward their own lives, to consider health as one of the most important values of human life, and to discuss and raise awareness about the devastating health, social, and economic consequences of this disease.
The event organized by the Chair of First Aid, Emergency Situations, and Civil Defense brought together students from various faculties of the University.
First, the participants were asked questions about TB, and then students of the Faculty of Biology, Chemistry, and Geography made a presentation explaining what TB is, its causes and clinical manifestations.
As they noted, throughout its millennia-long history, tuberculosis has not been merely a medical problem; it has also left its mark on humanity’s cultural and linguistic heritage.
Later students from the Faculties of Philology and Foreign Languages presented literary works by authors who had also fought against TB. Then, the focus shifted from the world of literary characters and historical references to the world of visual arts.
Through various branches of art, students from the Faculty of Art Education demonstrated that, for centuries, art has not only documented humanity’s struggle against the disease but has also become a unique psychological tool for healing.
Future biochemists tried to explain whether tuberculosis is a curable disease or not.
Within the framework of the interdisciplinary scientific seminar, Head of the Chair, Narine Sahakyan, emphasized the importance of dialogue between medicine and art. She added that physicians and physiologists teaching at the University are often asked how medical science is associated with pedagogy.
Naira Sahakyan said that the theme of the day once again proved the key role of medical science in the development of pedagogical competencies. She added that in the process of raising a healthy and educated generation, the teacher is not only a transmitter of knowledge but also the guardian of learners’ psychological, physical, and social well-being. “Moreover, the teacher helps shape health culture and health awareness. Therefore, the formation of a healthy, mentally stable, socially prepared, and reasonable generation takes place through the cooperation of doctors and educators.”
The participants of the event noted that the multifaceted discussion once again showed that health is an absolute value requiring a comprehensive approach, and that knowledge, literary speech and the healing power of art together create the solid foundation on which modern healthcare is based.