Գիտության հետ միասին՝ դեպի առողջություն
Մանկավարժական համալսարանում կայացավ սեմինար-քննարկում՝ նվիրված Առողջության միջազգային օրվան։ Այս տարի այն կրում էր խորհրդանշական՝ «Միասին դեպի առողջություն, միասին գիտության հետ» խորագիրը։ Որպես առողջապահական արդիական մարտահրավեր ընտրվել էր տուբերկուլյոզ հիվանդությունը։
Հանդիպման նպատակն էր երիտասարդների շրջանում ձևավորել պատասխանատու վերաբերմունք սեփական կյանքի նկատմամբ, դիտարկել մարդկային կյանքի ամենակարևոր արժեքներից մեկը՝ առողջությունը, քննարկել և բարձրաձայնել իրազեկվածությունն այս հիվանդության առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական կործանարար հետևանքների վերաբերյալ։
Առաջին բուժօգնության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ձեռնարկը համախմբել էր բուհի տարբեր ֆակուլտետների ուսանողների։
Թեմայի վերաբերյալ նախ անցկացվեց հարցում, ապա ի՞նչ է տուբերկուլյոզը, առաջացման պատճառները, կլինիկական դրսևորումներն ու թեման գիտականորեն ներկայացրին Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի ուսանողները։
Ինչպես նշեցին նրանք՝ տուբերկուլյոզն իր հազարամյա պատմության ընթացքում միայն բժշկական խնդիր չի եղել․ այն իր հետքն է թողել մարդկության մշակութային և լեզվական ժառանգության մեջ։
Միջոցառմանը Բանասիրական և Օտար լեզուների ֆակուլտետների ուսանողները ներկայացրին գրական ստեղծագործություններ, որոնց հեղինակները ևս պայքարել են այդ հիվանդության դեմ, ապա գրական կերպարների և պատմական ակնարկների աշխարհից անցում կատարվեց տեսողական արվեստի աշխարհ։
Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի ուսանողները արվեստի տարբեր ճյուղերի միջոցով հաստատեցին՝ արվեստը դարեր շարունակ ոչ միայն փաստագրել է հիվանդության դեմ մարդու պայքարը, այլև դարձել է ապաքինման հոգեբանական ինքնատիպ միջոց։
Իսկ ապագա կենսաքիմիկոսներն էլ պարզաբանեցին՝ տուբերկուլյոզը բուժելի հիվանդություն է, թե ոչ։
Ամբիոնի վարիչ Նարինե Սահակյանը միջառարկայական գիտական սեմինարի շրջանակներում կարևորեց բժշկության և արվեստի երկխոսությունը։ Նա նկատեց՝ բուհում դասավանդող բժիշկներին և ֆիզիոլոգներին հաճախ են հարցնում՝ ինչպես է ասոցոցվում բժշկագիտությունը մանկավարժության հետ։
Ըստ նրա, օրվա խորագիրը մեկ անգամ ևս աացուցեց բժշկագիտության առանցքային դերը մանակավարժական կոմպետենցիաների զարգացման մեջ, արձանագրեց, որ առողջ և գրագետ սերունդ դաստիարակելու գործում ուսուցիչը ոչ միայն գիտելիք փոխանցող է, այլև աշակերտների հոգեբանական, ֆիզիկական և սոցիալական պահապանը․ «Ավելին, նա առողջապահական մշակույթի և առողջապահական գիտակցության ձևավորողն է․ հետևապես՝ բժշկի և մանկավարժի համագործակցությամբ է տեղի ունենում առողջ, հոգեպես կայուն, սոցիալապես պատրաստված և մտածող սերնդի ձևավորումը»։
Միջոցառման մասնակիցները նշեցին՝ բազմակողմանի քննարկումը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ առողջությունը բացարձակ արժեք է, որը ահանջում է համալիր մոտեցում, իսկ գիտելիքը, գրական խոսքը և արվեստի բուժիչ ուժը միասին ստեղծում են այն ամուր հիմքը, որի վրա հենվում է ժամանակակից առողջապահությունը։

Вместе с наукой – на пути к здоровью
В Педагогическом университете состоялся семинар, посвященный Международному дню здоровья. Ставший традиционным семинар в этом году назывался “Вместе с наукой – на пути к здоровью”. В качестве же здравоохранительного вызова рассматривался туберкулез.
Основная цель встречи заключалась в том, чтобы содействовать формированию среди молодежи ответственного отношения к собственной жизни, становлению восприятия здоровья как одной из важнейших человеческих ценностей, повысить осведомленность о таком заболевании как туберкулез, его разрушительных здравоохранительных, социальных и экономических последствиях.
На мероприятии, организованном кафедрой первой медицинской помощи, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны присутствовали студенты различных факультетов университета.
Мероприятие стартовало с краткого опроса – что такое туберкулез, в чем причины его формирования, как он проявляется клинически. Научное же освещение темы было доверено студентам факультета биологии, химии и географии.
По словам докладчиков, на протяжении своей тысячелетней истории туберкулез не был исключительно медицинской проблемой. Он оставил свои следы в человеческой культуре и даже в языке.
В ходе мероприятия студенты филологического факультета и факультета иностранных языков представили художественные произведения авторов, которые боролись с туберкулезом, после обсуждения соответствующих литературных героев тематика докладов учащихся плавно сместилась в сторону изобразительного искусства.
Учащиеся факультета художественного образования, рассказав о влиянии туберкулеза на целый ряд направлений в искусстве, отметили, что искусство на протяжении долгих лет не просто вело летопись борьбы человечества с туберкулезом, но и само становилось своеобразным психологическим средством его излечения.
Будущие же биохимики выступили с докладом, посвященном тому, насколько туберкулез излечим.
Заведующая кафедрой Нарине Саакян в рамках междисциплинарного семинара подчеркнула стратегически важное значение диалога между медициной и миром искусства. Она подчеркнула, что врачи и физиологи, преподающие в университете, часто спрашивают о том каким образом соотносится педагогика и медицина.
По ее словам, состоявшееся сегодня мероприятие – очередное доказательство того, что медицина играет важнейшую роль в становлении важнейших педагогических компетенций. Спикер подчеркнула, что для воспитания здорового и грамотного поколения педагог должен быть не только тем, кто передает знания, но и тем, кто охраняет психологическое, физическое здоровье учащегося и его социальное благополучие. “Более того, именно учитель формирует здравоохранительную культуру и здравоохранительную осознанность среди учащихся, следовательно, именно в рамках сотрудничества между медиком и педагогом формируется здоровое, психологически устойчивое поколение”, - подытожила заведующая кафедрой.
Все участники мероприятия сошлись во мнении, что здоровье – непреходящая ценность, которая требует комплексного подхода, а знание, литературная речь и исцеляющая сила искусства вместе способны создать ту основу, на которую опирается современная медицина.