Քննարկվեց հնարավոր համագործակցությունը
Մանկավարժական համալսարանում էին Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգայի կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանն ու տեղակալ Արթուր Գասոյանը։
Այցի նպատակն էր բուհի ղեկավար կազմի հետ քննարկել ապրիլի 29-ին ՝ Պարի միջազգային օրվա առթիվ կենտրոնի կազմակերպած մեծամասշտաբ միջոցառմանը բուհի հնարավոր մասնակցության հարցը։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցել կենտրոնի հետ՝ արվեստի տարբեր ուղղություններով։
Լիլիթ Մկրտչյանը խոսեց կրթական միջավայրի, ամենատարբեր նախաձեռնություններում ուսանողների ներգրավվածության կարևորության մասին, իսկ պարն էլ ազգի ինքնության կարևոր բաղկացուցիչ համարեց։
Կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ Մանկավարժական համալսարանի հետ նոր գործընկերություն կսկսվի․ այն մեր երկրի համար կարևոր կառույց է, կրթական հաստատությունների ակունքը։

ASPU, National Center for Folk Music and Dance discuss possible cooperation
On April 22, 2026, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) hosted Armen Sargsyan, Director of the National Center for Folk Music and Dance of Armenia, and Artur Gasoyan, Deputy Director of the same Center.
During the meeting with the ASPU leadership, the parties discussed the possibility of the University’s participation in the large-scale event organized by the Center on April 29 as part of the celebrations dedicated to International Dance Day.
Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan expressed willingness and readiness to cooperate with the Center in different fields of art.
Lilit Mkrtchyan stressed the importance of the educational environment and student involvement in a wide range of initiatives. She also described dance as an essential component of national identity.
Armen Sargsyan voiced hope that a new partnership will start with ASPU, noting that it [ASPU] is an important institution for the country, the ‘root’ of educational institutions.