ՀՊՄՀ-ն և ՀՄԿ-ն պաշտոնապես կհամագործակցեն
Այսօր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր՝ ամրապնդելով երկու հաստատությունների գործընկերությունը կրթության և ներառականության ոլորտում։
Փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Մնացականյանը։
Հուշագրի նպատակն է համատեղել երկու հաստատությունների կրթագիտական և մասնագիտական ներուժը՝ նպաստելու ՀՀ-ում ներառական կրթության համակարգի շարունակական զարգացմանը, դրա արդյունավետության բարձրացմանն ու կրթական ծառայությունների որակի բարելավմանը։
Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են իրականացնել կրթական, գիտական և հետազոտական ծրագրեր, համատեղ մշակել և ներդնել ուսումնամեթոդական նյութեր, մասնագիտական ձեռնարկներ ու այլ կրթական ռեսուրսներ, կազմակերպել վերապատրաստումներ, աշխատաժողովներ, գիտաժողովներ և մասնագիտական այլ միջոցառումներ։
Կարևոր ուղղություններից է նաև տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների հետ համագործակցության ընդլայնումը՝ մասնագետների մասնագիտական կարողությունների զարգացման, փորձի փոխանակման և կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներին տրամադրվող ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով։
Հուշագրով նախատեսվում է նաև ՀՊՄՀ Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի, ինչպես նաև համալսարանի մյուս ֆակուլտետների ուսանողների մասնագիտական պրակտիկայի կազմակերպումը Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնում և տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոններում՝ նախապես համաձայնեցված ծրագրերի շրջանակում։
Կողմերը նաև համատեղ կմշակեն և կիրականացնեն նոր կրթական, գիտահետազոտական ու մասնագիտական նախաձեռնություններ՝ նպաստելով ներառական կրթության ոլորտում արդյունավետ համագործակցության և կայուն զարգացման ապահովմանը։

On July 9, the Armenian State Pedagogical University (ASPU) and the Republican Pedagogical-Psychological Center (RPPC) signed a memorandum of cooperation (MoC) to strengthen the partnership between the two institutions in the fields of education and inclusion.
The document was signed by Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan and Director of RPPC Lilit Mnatsakanyan.
The MoC aims to combine the educational and professional expertise and resources of the two institutions in question in order to support the continuous development of the inclusive education system in Armenia, enhance its effectiveness, and improve the quality of educational services.
Within the framework of the cooperation, the parties plan to implement educational, scientific, and research programs, jointly develop and introduce instructional materials, professional manuals, and other educational resources, and organize training courses, workshops, conferences, and other professional events.
Another key area of cooperation is the expansion of collaboration with regional pedagogical-psychological support centers with the aim to enhance the professional capacities and competencies of specialists, promote the exchange of best practices and increase the effectiveness of services provided to children with special educational needs.
The memorandum also foresees organization of professional internships for students of the Faculty of Special and Inclusive Education and other faculties of the university at RPPC and regional pedagogical-psychological support centers within the framework of pre-agreed internshipprograms.
The parties will also develop and implement new educational, scientific, research, and professional initiatives, fostering effective collaboration and ensuring sustainable development in the field of inclusive education.