ՀՊՄՀ-ն և ՀՄԿ-ն պաշտոնապես կհամագործակցեն
Այսօր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր՝ ամրապնդելով երկու հաստատությունների գործընկերությունը կրթության և ներառականության ոլորտում։
Փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Մնացականյանը։
Հուշագրի նպատակն է համատեղել երկու հաստատությունների կրթագիտական և մասնագիտական ներուժը՝ նպաստելու ՀՀ-ում ներառական կրթության համակարգի շարունակական զարգացմանը, դրա արդյունավետության բարձրացմանն ու կրթական ծառայությունների որակի բարելավմանը։
Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են իրականացնել կրթական, գիտական և հետազոտական ծրագրեր, համատեղ մշակել և ներդնել ուսումնամեթոդական նյութեր, մասնագիտական ձեռնարկներ ու այլ կրթական ռեսուրսներ, կազմակերպել վերապատրաստումներ, աշխատաժողովներ, գիտաժողովներ և մասնագիտական այլ միջոցառումներ։
Կարևոր ուղղություններից է նաև տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների հետ համագործակցության ընդլայնումը՝ մասնագետների մասնագիտական կարողությունների զարգացման, փորձի փոխանակման և կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներին տրամադրվող ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով։
Հուշագրով նախատեսվում է նաև ՀՊՄՀ Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետի, ինչպես նաև համալսարանի մյուս ֆակուլտետների ուսանողների մասնագիտական պրակտիկայի կազմակերպումը Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնում և տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոններում՝ նախապես համաձայնեցված ծրագրերի շրջանակում։
Կողմերը նաև համատեղ կմշակեն և կիրականացնեն նոր կրթական, գիտահետազոտական ու մասնագիտական նախաձեռնություններ՝ նպաստելով ներառական կրթության ոլորտում արդյունավետ համագործակցության և կայուն զարգացման ապահովմանը։

АГПУ и РППЦ будут официально сотрудничать
Сегодня Армянский государственный педагогический университет и Республиканский психолого-педагогический центр (РППЦ) подписали меморандум о сотрудничестве, призванный укрепить взаимодействие двух учреждений в области образования и инклюзии.
Документ подписали врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян и директор Республиканского психолого-педагогического центра Лилит Мнацаканян.
Основная цель меморандума заключается в том, чтобы совместить научно-образовательный и профессиональный потенциал сторон, содействуя последовательному развитию инклюзивного образования в РА, повышению эффективности инклюзивного образования, а также качественного уровня предоставляемых образовательных услуг.
В рамках сотрудничества планируется реализация образовательных, научных и исследовательских программ, совместная разработка и внедрение учебно-методических материалов, пособий и других образовательных ресурсов, организация переподготовок, форумов, конференций и других мероприятий.
Другим важным направлением официально сегодня стартовавшего сотрудничества является также расширение взаимодействия с центрами психолого-педагогической поддержки с целью развития профессиональных навыков специалистов, обмена опытом, а также повышения качества образовательных услуг, предоставляемых детям, нуждающимся в особых условиях получения образования.
Меморандум позволит также организовывать практику студентов факультета специального и инклюзивного образования, а также других факультетов Педагогического университета в Республиканском психолого-педагогическом центре и территориальных центрах психолого-педагогической поддержки в рамках заранее обговоренных сотрудничающими сторонами программ.
Добавим также, что стороны планирует также и совместную разработку и реализацию новых образовательных и научно-исследовательских проектов в целях обеспечения стабильного и эффективного сотрудничества в сфере инклюзивного образования.