Մասնակցեցին ուսանողական գիտաժողովի
ՀՊՄՀ Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետի ուսանողները մասնակցեցին Շիրակի պետական համալսարանում (ՇՊՀ) կայացած հանրապետական ուսանողական գիտաժողովին։
Ապագա պատմաբան-մանկավարժները հանդես եկան զեկույցներով, որոնք առանձնացան թեմաների արդիականությամբ, պատմական երևույթների բազմակողմանի մեկնաբանությամբ և գիտական հիմնավորվածությամբ։
Ուսանողները ներկայացրին ուսումնասիրություններ, որոնցում կիրառվել էին պատմական աղբյուրների գիտական վերլուծության ժամանակակից մոտեցումներ՝ ցուցադրելով հետազոտական մտածողություն, մասնագիտական պատրաստվածություն։
Ներկայացված աշխատանքները բարձր գնահատականի արժանացան ինչպես մասնագետների, այնպես էլ գիտաժողովի մասնակից ուսանողների կողմից։
Գիտաժողովի հոդվածները կտպագրվեն առանձին ժողովածուում։
Մանկավարժական համալսարանի ուսանողների մասնակցությունը ՇՊՀ-ում անցկացվող հանրապետական գիտաժողովներին ձևավորված ավանդույթ է, ինչը նպաստում է միջբուհական համագործակցության ընդլայնմանը, գիտակրթական կապերի ամրապնդմանը, փորձի փոխանակմանն ու երիտասարդ հետազոտողների մասնագիտական և գիտական ներուժի զարգացմանը։

Приняли участие в студенческой конференции
Учащиеся факультета истории и обществознания АГПУ приняли участие в состоявшейся в Ширакском государственном университете республиканской научной конференции.
Будущие историки-педагоги выступили с докладами, посвященными актуальной исторической тематике. Доклады наших студентов выделялись разносторонним анализом исторических явлений и научной обоснованностью.
В докладах будущих историков применялись современные методы научного анализа историографических источников, характеризующиеся наукоемким мышлением и высоким уровнем научной подготовки.
Доклады, представленные нашими студентами, удостоились высокой оценки как специалистов, так и других участников конференции.
Отметим, что зачитанные на конференции доклады будут изданы в отдельном научном сборнике.
Участие студентов Педагогического университета в студенческих конференциях ШГУ является устоявшейся традицией, содействуя расширению межвузовских связей, укреплению научно-образовательных связей, обмену опытом и развитию профессионального и научного потенциала молодых исследователей.