Մասնակցեցին ուսանողական գիտաժողովի
ՀՊՄՀ Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետի ուսանողները մասնակցեցին Շիրակի պետական համալսարանում (ՇՊՀ) կայացած հանրապետական ուսանողական գիտաժողովին։
Ապագա պատմաբան-մանկավարժները հանդես եկան զեկույցներով, որոնք առանձնացան թեմաների արդիականությամբ, պատմական երևույթների բազմակողմանի մեկնաբանությամբ և գիտական հիմնավորվածությամբ։
Ուսանողները ներկայացրին ուսումնասիրություններ, որոնցում կիրառվել էին պատմական աղբյուրների գիտական վերլուծության ժամանակակից մոտեցումներ՝ ցուցադրելով հետազոտական մտածողություն, մասնագիտական պատրաստվածություն։
Ներկայացված աշխատանքները բարձր գնահատականի արժանացան ինչպես մասնագետների, այնպես էլ գիտաժողովի մասնակից ուսանողների կողմից։
Գիտաժողովի հոդվածները կտպագրվեն առանձին ժողովածուում։
Մանկավարժական համալսարանի ուսանողների մասնակցությունը ՇՊՀ-ում անցկացվող հանրապետական գիտաժողովներին ձևավորված ավանդույթ է, ինչը նպաստում է միջբուհական համագործակցության ընդլայնմանը, գիտակրթական կապերի ամրապնդմանը, փորձի փոխանակմանն ու երիտասարդ հետազոտողների մասնագիտական և գիտական ներուժի զարգացմանը։

ASPU students participate in student conference
Students of the Faculty of History and Social Sciences of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) participated in a republican student conference held at Shirak State University (also known as Shirak State University named after Mikael Nalbandian).
Future history educators presented reports that stood out by the relevance of their topics, multifaceted interpretation of historical phenomena, and their strong scholarly foundation.
In their studies the students employed modern approaches to the scientific analysis of historical sources, demonstrating strong research skills, and a high level of professional preparedness and competence. The presented papers received high praise by both the experts and the student attendees of the conference.
The conference papers will be published in a separate collection.
ASPU students’ participation in national conferences at Shirak State University has become a well-established tradition which contributes to the expansion of interuniversity cooperation, strengthening of academic and research ties, exchange of professional experience, and development of the scientific and professional potential of young researchers.