- Մեդիա > Նորություններ >Գիտական երկխոսություն ՀՊՄՀ-ում․ ամփոփվեց ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի 100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
Գիտական երկխոսություն ՀՊՄՀ-ում․ ամփոփվեց ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի 100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
27.06.2026
«Կրթությունը և փիլիսոփայությունը» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի երկրորդ օրը Մանկավարժական համալսարանում շարունակվեց մասնագիտական քննարկումներով և մասնաճյուղերի զուգահեռ աշխատանքներով։
Նշենք, որ «Կրթությունը և փիլիսոփայությունը» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովը կազմակերպվել էր ՀՊՄՀ-ի, Մետափիլիսոփայության, փաստարկման և հայագիտության միջազգային ինստիտուտի, Հայոց փիլիսոփայական ակադեմիայի, Փիլիսոփայական ընկերությունների միջազգային դաշնության (FISP) նախաձեռնությամբ և բուհի գործընկեր՝ Ամերիաբանկ ՓԲԸ-ի աջակցությամբ։
«Մինչև 21-րդ դարի 20-ական թվականները Գեորգ Բրուտյանը Հայաստանի միակ փիլիսոփան էր, ով պարբերաբար մասնակցում էր Փիլիսոփայական ընկերությունների միջազգային դաշնության՝ FISP-ի համաշխարհային կոնգրեսներին։ Այսօր իրավիճակն այլ է․ 2023 թվականին Հայոց փիլիսոփայական ակադեմիան դարձավ FISP-ի անդամ, իսկ 2024 թվականին Հռոմում կայացած 25-րդ Համաշխարհային փիլիսոփայական կոնգրեսում Հայաստանն ունեցավ իր առանձին մասնաճյուղը, որտեղ զեկուցումներով հանդես եկավ Հայաստանի տասնմեկ փիլիսոփա»,- կարևորելով միջազգային ձեռնարկը՝ նշեց Ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի անվան փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ, Մետափիլիսոփայության, փաստարկման և հայագիտության միջազգային ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց փիլիսոփայական ակադեմիայի նախագահ Հասմիկ Հովհաննիսյանը։
Գիտաժողովի աշխատանքներն ընթացան 4 մասնաճյուղում՝ ներառելով փիլիսոփայության, մանկավարժության (կրթության), հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ոլորտները։
Քննարկումների առանցքում էին կրթության և փիլիսոփայական մտքի արդի զարգացումները, միջգիտակարգային համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնոլոգիական փոփոխությունների պայմաններում կրթության նոր մարտահրավերներն ու հեռանկարները։
Փիլիսոփայության մասնաճյուղում մասնակիցները քննարկեցին կրթության մեջ փիլիսոփայական մտքի զարգացման արդի ուղղությունները՝ անդրադառնալով քննական, վերլուծական և ստեղծարար մտածողության ուսուցման մեթոդաբանությանը։
Զեկույցներում ներկայացվեցին կրթության փիլիսոփայական հիմքերը, տեղեկատվական հասարակության ազդեցությունը կրթական գործընթացների վրա, ինչպես նաև ժամանակակից գիտելիքի և արժեքների ձևավորման հարցերը։ Անդրադարձ կատարվեց նաև արհեստական բանականության կիրառման հնարավորություններին կրթության ոլորտում և դրա ազդեցությանը ուսուցման որակի բարձրացման գործընթացում։
Կրթության, մանկավարժության ոլորտի քննարկումները ժամանակակից կրթության առանցքայի հարցերի շուրջ էին։ Մասնակիցները ներկայացրին զեկույցներ կրթական ռազմավարությունների, հանրակրթական համակարգի զարգացման, մեդիակրթության, կրթության կառավարման ժամանակակից մոդելների, ինչպես նաև կրթական միջավայրում արհեստական բանականության կիրառման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Հոգեբանության ոլորտի մասնաճյուղում ներկայացված զեկույցներում բանախոսներն անդրադարձան կրթական միջավայրում մարդու վարքագծի, հոգեբանական աջակցության, կրթության կառավարման, ինքնության ձևավորման, սոցիալական և մասնագիտական զարգացման խնդիրներին։
Սոցիոլոգիայի ոլորտում ներկայացված զեկույցներում ընդգծվեց կրթական փոփոխությունների սոցիալական ազդեցությունը։ Քննարկեցին կրթական քաղաքականության, թվայնացման, սոցիալական գործընկերության, կրթական մոտիվացիայի, մասնագիտական ինքնիրացման և բուհական կրթության արդյունավետության հարցեր։
Երկօրյա աշխատանքների արդյունքների ամփոփմանը հաջորդեց գիտաժողովի ուղերձի ընդունումը, ըստ որի, ներկայացված զեկույցներն ու քննարկումները վերահաստատեցին, որ փոխակերպվող հասարակությունների, տեխնոլոգիական և սոցիալական արագ փոփոխությունների պայմաններում կրթական համակարգերը կանգնած են նոր հնարավորությունների և մարտահրավերների առջև։
Այս համատեքստում առանձնակի կարևորվեց կրթության հումանիստական արժեքների պահպանումը, քննադատական և ստեղծարար մտածողության զարգացումը, փիլիսոփայության դերի ամրապնդումը կրթության մեջ, ինչպես նաև արհեստական ինտելեկտի կիրառման էթիկական և մանկավարժական սկզբունքների մշակումը։
Գիտաժողովի մասնակիցները բարձր գնահատեցին ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի գիտակրթական ժառանգությունը՝ ընդգծելով, որ այն շարունակում է նպաստել փաստարկման մշակույթի, տրամաբանության, քննադատական մտածողության և միջազգային գիտական երկխոսության զարգացմանը։
Գիտաժողովի հանդիսավոր փակմանը ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ամփոփեց երկօրյա ձեռնարկի արդյունքներն ու ընդգծեց՝ Մանկավարժական համալսարանում ձևավորվում են նոր ակադեմիական ավանդույթներ։
Նրա խոսքով՝ միջազգային գիտաժողովը կարելի է համարել իրական գիտատոն՝ միավորող տարբեր ոլորտների մասնագետների, հետազոտողների և գիտնականների։
Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց՝ համալսարանը դարձել է գաղափարների ստեղծման և գիտական երկխոսության միջավայր, որտեղ ձևավորվում են կրթության և գիտության ոլորտներում նոր հարցադրումներ, որոնվում ու գտնվում են դրանց պատասխանները, որոնք իրենց հերթին հիմք են դառնում նոր գաղափարների և հետագա ուսումնասիրությունների համար։
Նա գիտաժողովը կարևորեց նաև միջազգային համագործակցության ընդլայնման, նոր գործընկերային կապերի ձևավորման, համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման, մասնագիտական քննարկումների տեսանկյունից։
ՀՊՄՀ պրոռեկտոր Մարիամ Իսպիրյանն ամփոփելով ձեռնարկը՝ այն կարևորեց մասնագիտական ներգրավվածության խթանման, գիտակրթական ոլորտում նորարարությունների տարածման, համագործակցության խորացման և գիտելիքի փոխանակման նոր հնարավորությունների ստեղծման տեսանկյունից։

- Media > News >Scholarly dialogue at ASPU: Participants wrap up international conference dedicated to the 100th anniversary of Academician Georg Brutian
The two-day international conference entitled “Education and Philosophy” continued at the Armenian State Pedagogical University (ASPU) on June 27 with professional discussions and parallel work of the branches, providing participants with further opportunities for scholarly exchange and dialogue.
Let us remind that the conference was organized through the joint efforts of ASPU, the International Institute for Metaphilosophy, Argumentation, and Armenology, the Armenian Philosophical Academy (APHA), and the International Federation of Philosophical Societies (FISP), with the support of ASPU’s partner Ameriabank CJSC.
“Until the 2020s, Georg Brutian was the only philosopher from Armenia who regularly participated in the World Congresses of Philosophy organized by the International Federation of Philosophical Societies. Today, the situation is different. In 2023, the Armenian Philosophical Academy became a member of FISP, which set the stage for a historic Armenian presence at the 25th World Congress of Philosophy held in Rome in 2024, where eleven Armenian philosophers presented their reports,” Hasmik Hovhannisyan, Head of the Chair of Philosophy and Logic named after Academician Georg Brutian at ASPU, Director of the International Institute of Metaphilosophy, Argumentation, and Armenology, and President of the Armenian Philosophical Academy, said when highlighting the significance of the international event.
The conference continued in four parallel sections, covering the fields of philosophy, pedagogy (education), psychology, and sociology.
The discussions focused on current developments in education and philosophical thought, opportunities for interdisciplinary collaboration, as well as emerging challenges and prospects for education in the context of modern technological changes.
In the Philosophy section, participants discussed current trends in the development of philosophical thought in education, addressing the methodology of teaching critical, analytical, and creative thinking.
The reports presented the philosophical foundations of education, the impact of the information society on educational processes, as well as issues related to the formation of modern knowledge and values. The possibilities of using artificial intelligence in education and its impact on the process of improving the quality of education were also discussed.
Discussions in the field of education and pedagogy focused on the key issues shaping contemporary education. Participants presented reports on educational strategies, the development of the general education system, media education, modern models of education management, as well as the possibilities of using artificial intelligence in educational settings.
In their reports presented in the psychology section, the speakers addressed the issues of human behavior in educational settings, psychological support, education management, identity formation, and social and professional development.
The papers presented in the sociology section emphasized the social impact of educational change. Discussions focused on educational policy, digitization, social partnership, educational motivation, professional self-realization, and the effectiveness of higher education.
After summarizing the results of the two-day conference, participants adopted the conference communiqué, which stated that the presentations and discussions had reaffirmed that, in the context of transforming societies and rapid technological and social changes, educational systems are facing both new opportunities and significant challenges.
In this context, particular emphasis was placed on preserving the humanistic values of education, developing critical and creative thinking, strengthening the role of philosophy in education, as well as developing ethical and pedagogical principles for the application of artificial intelligence.
The conference participants highly appreciated the scientific and educational legacy of Academician Georg Brutian, emphasizing that it continues to make a significant contribution to the advancement of the culture of argumentation, logic, critical thinking, and international scientific dialogue.
At the ceremonial closing of the conference, Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan summarized the outcomes of the two-day event and emphasized that new academic traditions are taking shape at the University.
She added the international conference can be considered a real science festival which unites uniting specialists, researchers, and scientists from various fields.
Lilit Mkrtchyan noted that the University has become an environment for generating ideas and fostering scientific dialogue, where new questions in the fields of education and science are formed and answered which in turn become the basis for new ideas and further research.
Lilit Mkrtchyan also emphasized the importance of the conference as a platform for expanding international cooperation, establishing new academic partnerships, developing joint initiatives, and promoting professional dialogue.
Summarizing the conference, ASPU Vice Rector Mariam Ispiryan emphasized the significance of the event in promoting professional engagement, disseminating innovation in education and research, deepening academic cooperation, and creating new opportunities for knowledge exchange.
At the conclusion of the conference, certificates of participation were awarded to the participants.