«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտ
«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտը (ՇԳԻ) հիմնադրվել է 2018 թվականի փետրվարին՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Խ․ Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և ՀՀ Շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի նախաձեռնությամբ։
Այսօր ՇԳԻ-ն աշխարհում եզակի կենտրոն է, որն ունի իր բացառիկ ուղղվածությունը և իրականացնում է շախմատի դասավանդման հոգեբանական, կրթական ու սոցիոլոգիական հիմնախնդիրների խորքային հետազոտություններ։
Մեր առաքելությունն  է
Բացահայտել և զարգացնել շախմատի կրթական ներուժը՝ այն ծառայեցնելով 21-րդ դարի քաղաքացու կարողությունների ձևավորմանը և կյանքի որակի բարձրացմանը։
Մեր նպատակները
• Ուսումնասիրել հանրակրթական դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի կրթական արժեքը,
• Բացահայտել շախմատի ազդեցությունը երեխայի կոգնիտիվ և ստեղծագործական ունակությունների զարգացման վրա,
• Վերհանել, թե ինչպես է շախմատը նպաստում 21-րդ դարի կարևորագույն կոմպետենցիաների ձևավորմանը։
ՇԳԻ-ն համակարգում է «Շախմատը կրթության մեջ» ծրագիրը և կազմակերպում գիտաժողովներ, որոնց մասնակցում են աշխարհի ավելի քան 100 երկրի ներկայացուցիչներ։ Ինստիտուտի գործունեությունը միջդիսցիպլինար է․ մեր թիմում ներգրավված են հոգեբաններ, սոցիոլոգներ, կենսաբաններ, շախմատիստներ և կրթության ոլորտի առաջատար մասնագետներ։ Մենք հաստատել ենք գործընկերային կապեր միջազգային հեղինակավոր գիտնականների հետ և ակտիվորեն համագործակցում ենք հանրապետության դպրոցների ու մանկապարտեզների հետ։
Մեր հեղինակությունը
ՇԳԻ այցելել են տարբեր երկրների նախագահներ, ՖԻԴԵ-ի ղեկավարներ, աշխարհահռչակ գրոսմայստերներ, կրթության նախարարներ և բարձրաստիճան պետական ու միջազգային պաշտոնյաներ։
Մեր հետազոտությունները
ՇԳԻ-ի գիտական աշխատանքները ընդգրկում են կրթության բոլոր մակարդակները՝ նախադպրոցականից մինչև հետբուհական։ Հետազոտությունների ընթացքում կիրառվում են գերժամանակակից գործիքներ՝ IBM SPSS, Atlas.ti, Face Reader, Egoscope, UCINET և այլն։ Մեր գիտական արդյունքները հրապարակվել են հեղինակավոր միջազգային շտեմարաններում՝ Scopus, Web of Science, ինչպես նաև տասնյակ մենագրություններում, ձեռնարկներում և ավելի քան 100 միջազգային ու տեղական հրապարակումներում։

“Chess” Scientific Research Institute
The “Chess” Scientific Research Institute (CSRI) opened in February 2018 on the initiative of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia, Armenian State Pedagogical University (ASPU) after Khachatur Abovian, and Grandmaster Smbat Lputian, founding president of the Chess Academy of Armenia.
With its unique focus and research direction, the institute remains one of a kind globally. It conducts in-depth research into the psychological, educational, and sociological issues of chess teaching.
Our Mission is
to reveal and develop the educational potential of chess, using it to shape the capabilities of the 21st-century citizens and improve the quality of life.
Our Goals are
• to study the educational value of the "Chess" subject in public schools,
• to reveal the impact of chess on the development of children’s cognitive and creative abilities,
• to understand how chess contributes to the development of the most important competencies of the 21st century.
CSRI coordinates the "Chess in Education" program and organizes conferences which bring together representatives of more than 100 countries around the world. The Institute has
Interdisciplinary activities:
our team is composed of psychologists, sociologists, biologists, chess players, and leading specialists in education.
CSRI collaborates with reputable international scientists, as well as schools and kindergartens across the country.
Our Image
Since its establishment, the Institute has hosted presidents of various countries, FIDE leaders, world-famous grandmasters, ministers of education, and high-ranking state and international officials.
Our Research
CSRI’s scientific activity covers all levels of education - from preschool to postgraduate. During the research, CSRI uses cutting-edge tools such as IBM SPSS, Atlas.ti, Face Reader, Egoscope, UCINET, etc. The results of CSRI’s activity have been published in prestigious international databases: Scopus, Web of Science, as well as in dozens of monographs, manuals, and more than 100 international and local publications.