«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտ
«Շախմատ» գիտահետազոտական ինստիտուտը (ՇԳԻ) հիմնադրվել է 2018 թվականի փետրվարին՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Խ․ Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի և ՀՀ Շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի նախաձեռնությամբ։
Այսօր ՇԳԻ-ն աշխարհում եզակի կենտրոն է, որն ունի իր բացառիկ ուղղվածությունը և իրականացնում է շախմատի դասավանդման հոգեբանական, կրթական ու սոցիոլոգիական հիմնախնդիրների խորքային հետազոտություններ։
Մեր առաքելությունն  է
Բացահայտել և զարգացնել շախմատի կրթական ներուժը՝ այն ծառայեցնելով 21-րդ դարի քաղաքացու կարողությունների ձևավորմանը և կյանքի որակի բարձրացմանը։
Մեր նպատակները
• Ուսումնասիրել հանրակրթական դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի կրթական արժեքը,
• Բացահայտել շախմատի ազդեցությունը երեխայի կոգնիտիվ և ստեղծագործական ունակությունների զարգացման վրա,
• Վերհանել, թե ինչպես է շախմատը նպաստում 21-րդ դարի կարևորագույն կոմպետենցիաների ձևավորմանը։
ՇԳԻ-ն համակարգում է «Շախմատը կրթության մեջ» ծրագիրը և կազմակերպում գիտաժողովներ, որոնց մասնակցում են աշխարհի ավելի քան 100 երկրի ներկայացուցիչներ։ Ինստիտուտի գործունեությունը միջդիսցիպլինար է․ մեր թիմում ներգրավված են հոգեբաններ, սոցիոլոգներ, կենսաբաններ, շախմատիստներ և կրթության ոլորտի առաջատար մասնագետներ։ Մենք հաստատել ենք գործընկերային կապեր միջազգային հեղինակավոր գիտնականների հետ և ակտիվորեն համագործակցում ենք հանրապետության դպրոցների ու մանկապարտեզների հետ։
Մեր հեղինակությունը
ՇԳԻ այցելել են տարբեր երկրների նախագահներ, ՖԻԴԵ-ի ղեկավարներ, աշխարհահռչակ գրոսմայստերներ, կրթության նախարարներ և բարձրաստիճան պետական ու միջազգային պաշտոնյաներ։
Մեր հետազոտությունները
ՇԳԻ-ի գիտական աշխատանքները ընդգրկում են կրթության բոլոր մակարդակները՝ նախադպրոցականից մինչև հետբուհական։ Հետազոտությունների ընթացքում կիրառվում են գերժամանակակից գործիքներ՝ IBM SPSS, Atlas.ti, Face Reader, Egoscope, UCINET և այլն։ Մեր գիտական արդյունքները հրապարակվել են հեղինակավոր միջազգային շտեմարաններում՝ Scopus, Web of Science, ինչպես նաև տասնյակ մենագրություններում, ձեռնարկներում և ավելի քան 100 միջազգային ու տեղական հրապարակումներում։

Научно-исследовательский институт «Шахматы» основан в феврале 2018 г. по инициативе Министерства образования и науки РА. АГПУ им. Х. Абовяна, а также основателя и председателя Академии шахмат Армении, гроссмейстера Смбата Лпутяна.
На сегодняшний день НИИ шахмат представляет собой уникальный образовательный центр, занимающийся глубинным изучением психологических, образовательных и социологических проблем преподавания шахмат в школе.
Наша миссия
Выявление и развитие потенциала шахмат, его применение в целях формирования навыков и умений гражданина 21-го века и повышения качества жизни.
Наши цели
• Изучение образовательной ценности преподающегося в школе предмета “Шахматы”
• Выявление воздействия шахмат на развитие когнитивных и творческих умений;
• Выявление механизмов воздействия шахмат на формирование важнейших
компетенций человека 21-го века
НИИ шахмат координирует программу “Шахматы в образовании”, организует конференции, в которых традиционно принимают участие специалисты из более чем 100 стран мира. Деятельность института носит междисциплинарный характер: среди сотрудников института – психологи, социологи, биологи, шахматисты и ведущие специалисты в сфере образования. В институте налажены партнерские связи с известными зарубежными учеными. Институт сотрудничает с общеобразовательными школами и детскими садами страны.
Международный авторитет НИИ шахмат
В разные годы институт посещали президенты различных стран, руководители ФИДЕ, всемирно известные гроссмейстеры, министры образования, другие высокопоставленные представители локальных и международных структур.
Наши исследования
Научная деятельность института затрагивает все уровни образования: от дошкольного до поствузовского. В ходе исследований применяются сверхсовременные инструменты IBM SPSS, Atlas.ti, Face Reader, Egoscope, UCINET и др. Результаты научных исследований института публикуются в авторитетных международных научных изданиях, входящих в наукометрическую систему Scopus, Web of Science. Они отражены также в научных монографиях, пособиях, более чем 100 научных статьях, изданных как за рубежом, так и в Армении.