Համագործակցություն՝ կրթական առաջնորդության ոլորտում
Տալլինի համալսարանի Կրթական առաջնորդության ակադեմիայի ներկայացուցիչներ Սիլլավի Ռիտն ու Մարի֊Լիզ Սուլտսն այսօր հյուրընկալվել էին Մանկավարժական համալսարանում։
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին կրթական առաջնորդության, դպրոցների կառավարման և ժամանակակից կրթական մեթոդաբանությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Էստոնացի մասնագետները ներգրավված են եղել Հայաստանում հայկական դպրոցների ղեկավարների և վարչական թիմերի առաջնորդական հմտությունների կառավարման զարգացման ծրագրերում։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց Մանկավարժական համալսարանի ավելի քան մեկդարյա պատմությունը, բուհի կրթական առաքելությունը, մասնագիտությունները, մանկավարժական կադրերի պատրաստումը, ուսումնական գործընթացը, վերապատրաստման ծրագրերը, ինչպես նաև միջազգային ոլորտում համագործակցությունը, ձեռքբերումները։
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն ընդգծեց՝ համալսարանը կարևորում է միջազգային կրթական համագործակցությունը և հատկապես հետաքրքրված է էստոնական կրթական փորձով, ուսումնառության կազմակերպման մեթոդաբանությամբ, պրակտիկայի իրականացման մոդելներով և կրթական առաջնորդության արդյունավետ համակարգերով։
Նա ներկայացրեց նաև բուհում իրականացվող «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական ծրագիրը՝ կարևորելով կրթական ղեկավարների մասնագիտական զարգացման, կառավարման կարողությունների ձևավորման և կրթական համակարգում ժամանակակից առաջնորդության միջև կապի ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը կարևորեցին փորձի փոխանակման, դպրոցի կառավարման համատեղ ծրագրերի, վերապատրաստումների իրականացման և դրանցում բուհի ներգրավվածության, կրթական առաջնորդության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները՝ ընդգծելով ժամանակակից կրթության զարգացման համար առաջնորդության արդյունավետ մոդելների ներդրման անհրաժեշտությունն ու միջազգային լավագույն փորձի տեղայնացումը։

Сотрудничество в области образовательного лидерства
Сегодня в Педагогическом университете принимали представителей Академии образовательного лидерства Таллиннского университета Силлави Рит и Мари-Лиз Султс.
В ходе рабочей встречи обсуждались вопросы, связанные с образовательным лидерством, управлением школами и развитием современных образовательных методологий.
Эстонские специалисты были вовлечены в программы развития управленческих навыков руководителей армянских школ и административных команд в Армении.
В ходе встречи была представлена более чем столетняя история Педагогического университета, образовательная миссия вуза, специальности, подготовка педагогических кадров, учебный процесс, программы повышения квалификации, а также международное сотрудничество и достижения.
Врио ректора Педагогического университета Лилит Мкртчян подчеркнула, что университет придает большое значение международному образовательному сотрудничеству и особенно заинтересован в эстонском образовательном опыте, методологии организации учебного процесса, моделях реализации практики и эффективных системах образовательного лидерства.
Она представила также магистерскую программу «Управление образованием», отметив необходимость укрепления связи между профессиональным развитием образовательных руководителей, формированием управленческих компетенций и современным лидерством в системе образования.
Стороны подчеркнули перспективы обмена опытом, организации совместных программ управления школами, проведения повышения квалификации с участием университета, а также расширения сотрудничества в области образовательного лидерства, акцентируя необходимость внедрения эффективных моделей лидерства в целях развития современного образования и адаптации лучшего международного опыта.