Շրջանավարտից՝ ոլորտի առաջատար․ ՀՊՄՀ-ում էին թանգարանների տնօրենները
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն այսօր աշխատանքային հանդիպում ունեցավ ԻԿՕՄ Հայաստանի անդամ մայրաքաղաքի մի շարք թանգարանների տնօրենների և ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Հիշեցնենք, որ Մանկավարժական համալսարանում մեկնարկել է շրջանավարտների միասնական բազայի ձևավորման գործընթաց։ Նպատակն է պահպանել և ամրապնդել կապը բուհի շրջանավարտների հետ, ձևավորել համագործակցության նոր հարթակներ և ստեղծել միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր շրջանավարտ իր փորձով, գիտելիքներով ու մասնագիտական ձեռքբերումներով կարող է նպաստել համալսարանական համայնքի զարգացմանը։
Այս ձևաչափով առաջին հանդիպման առանցքում թանգարանագետի մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացումն էր, այն երիտասարդների համար առավել հրապուրիչ և մրցունակ դարձնելը, ոլորտի հանրահռչակմանն ուղղված քայլերի նախանշումը, ինչպես նաև թանգարանների կրթական առաքելության վերարժևորումը։
Լիլիթ Մկրտչյանը, անդրադառնալով կրթական բարեփոխումների գործընթացին, ընդգծեց բուհի և գործատուների համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ ոլորտային փոփոխությունների արդյունավետ իրականացումը հնարավոր է միայն մասնագիտական համայնքի ակտիվ ներգրավմամբ։
Նա կարևորեց համալսարանում անհրաժեշտ ռեսուրսների, ժամանակակից մոտեցումների և մասնագիտական կարողությունների ներդրումը՝ կրթության որակի շարունակական բարելավման նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում թանգարանների տնօրենները ներկայացրին իրենց մասնագիտական գործունեությունը, ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, հանդես եկան մի շարք առաջարկներով՝ ուղղված մասնագիտության զարգացմանը, կրթական ծրագրերի կատարելագործմանը, ապագա մասնագետների պատրաստման գործընթացի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը։
Կողմերը կարևորեցին հաստատությունների գործընկերությունը հուշագրով ամրագրելը, նման ձևաչափով հանդիպումների շարունակականությունը՝ դրանք դիտարկելով որպես փորձի փոխանակման և կապերի ամրապնդման արդյունավետ հարթակ։

От выпускника до лидера отрасли: в Педагогическом университете – директора музеев
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян сегодня провела рабочую встречу с директорами ряда столичных музеев. Участники встречи – выпускники Педагогического университета разных лет, которые сегодня вносят значительный вклад в развитие отрасли своей профессиональной деятельностью.
Напомним, что в Педагогическом университете начался процесс формирования единой базы выпускников. Цель – сохранить и укрепить связь с выпускниками вуза, создать новые платформы для сотрудничества и сформировать среду, в которой каждый выпускник сможет способствовать развитию университетского сообщества своим опытом, знаниями и профессиональными достижениями.
В центре внимания первой встречи в таком формате было повышение интереса к профессии музеолога, усиление ее привлекательности и конкурентоспособности для молодежи, определение шагов по популяризации отрасли, а также переосмысление образовательной миссии музеев.
Обратившись к процессу образовательных реформ, Лилит Мкртчян подчеркнула важность сотрудничества вуза и работодателей, отметив, что эффективная реализация отраслевых изменений возможна только при активном вовлечении профессионального сообщества.
Она подчеркнула важность внедрения необходимых ресурсов, современных подходов и профессиональных компетенций в деятельность университета с целью постоянного повышения качества образования.
В ходе встречи директора музеев представили свою профессиональную деятельность, реализуемые в отрасли программы, выступили с рядом предложений, направленных на развитие профессии, совершенствование образовательных программ, более эффективную организацию подготовки будущих специалистов.
Стороны подчеркнули важность закрепления партнерства учреждений меморандумом, продолжения встреч в таком формате, рассматривая их как эффективную платформу для обмена опытом и укрепления связей.