Լիլիթ Մկրտչյանը մասնակցեց Հայագիտական միջազգային կոնգրեսին
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը հուլիսի 22-24-ը մասնակցեց Մատենադարանում անցկացված 3-րդ Հայագիտական միջազգային կոնգրեսին, որին մասնակցում էին աշխարհի 16 երկրների առաջատար համալսարանների և գիտական հաստատությունների հայագետներ, գիտնականներ և մասնագետներ, ինչպես նաև հայ հոգևոր-ձեռագրական կենտրոնների ներկայացուցիչներ։
Կոնգրեսի շրջանակում Լիլիթ Մկրտչյանը ներկայացրեց «Հայագիտության նոր օրակարգը մանկավարժական կրթության համակարգում. Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի փորձը, առաքելությունն ու տեսլականը» թեմայով զեկույցը։
Նա ընդգծեց, որ հայագիտությունը երբեք չի եղել միայն գիտական ուսումնասիրության առանձին կամ փակ ոլորտ․ այն եղել և մնում է ազգային ինքնաճանաչման, պատմական հիշողության, լեզվամշակութային հարուստ ժառանգության պահպանման և հայկական ինքնության վերարտադրության հիմնասյուներից մեկը։
Լիլիթ Մկրտչյանը նկատեց՝ հայագիտության գլխավոր հարցն այսօր այլևս միայն այն չէ, թե ինչ ենք ուսումնասիրում։ Առավել կարևոր ու հրատապ են դառնում՝ ինչպե՞ս ենք փոխանցում այդ գիտելիքը ժամանակակից սերունդներին, ո՞ւմ ենք փոխանցում այդ արժեքավոր ժառանգությունը, ինչպիսի՞ Հայաստան ու համահայկական գիտակրթական տարածք ենք կառուցում այդ գիտելիքի միջոցով փոխկապակցված հարցադրումները․ «Ուսուցիչը պարզապես գիտելիք փոխանցող չէ․ նա մշակութային հիշողության կրող է, ազգային արժեհամակարգի ձևավորող և հասարակական ինքնագիտակցության կարևորագույն դերակատար։ Եթե դասական համալսարանում ստեղծվում է գիտելիքը, ապա Մանկավարժական համալսարանում ձևավորվում է նաև այն մասնագետը, որի միջոցով այդ գիտելիքը դառնում է հասարակական արժեք ու կրթական բովանդակություն»,-նշեց Լիլիթ Մկրտչյանն ու հավելեց՝ այս գիտակցումն է ՀՊՄՀ-ի առաքելության հիմքում։
Նա անդրադարձավ հայագիտության ռազմավարական մարտահրավերներին, խոսեց Մանկավարժականի կատարած աշխատանքի և հայագիտական մոդելի մասին, անդրադարձավ հայագիտության ապագային և առաջիկա անելիքներին, ընդգծելով՝ հայագիտությունը պետք է շարունակի մնալ ազգային ինքնության պահպանման կարևորագույն հենասյուներից մեկը, նշելով, որ դրա ապագան կախված է բաց, մրցունակ և միջազգային ճանաչում ունեցող գիտակարգ դարձնելու մեր կարողությունից։
Միջոցառման շրջանակներում Լիլիթ Մկրտչյանը հանդիումներ ունեցավ և շարունակական համագործակցության պայմանավորվածություններ ձեռք բերեց Լեհաստանում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի, Զմմառի Պատրիարքական Կղերի միաբանության պատրիարքական փոխանորդ և Զմմառ վանքի մեծավոր, Գերպատիվ Հայր Մաշտոց թագադիր ծայրագույն վարդապետ Զահթերյանի հետ։

Лилит Мкртчян приняла участие в Международном конгрессе арменистики
Врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян 22–24 июля приняла участие в 3-м Международном конгрессе арменистики, проходившем в Матенадаране. В мероприятии участвовали арменоведы, ученые и специалисты из ведущих университетов и научных центров 16 стран мира, а также представители армянских духовно-рукописных центров.
В рамках конгресса Лилит Мкртчян выступила с докладом на тему «Новая повестка арменоведения в системе педагогического образования: опыт, миссия и видение Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна».
Она подчеркнула, что арменоведение никогда не было обособленной или закрытой сферой научных исследований: оно было и остается одним из столпов национального самопознания, исторической памяти, сохранения богатого лингвокультурного наследия и воспроизводства армянской идентичности.
Лилит Мкртчян отметила, что сегодня главный вопрос арменоведения заключается не только в том, что именно мы изучаем. Все более важными и актуальными становятся вопросы о том, как мы передаем эти знания современным поколениям, кому мы передаем это ценное наследие и какую Армению и общеармянское научно-образовательное пространство мы строим с помощью этих знаний. «Учитель – это не просто транслятор знаний, он носитель культурной памяти, формирователь национальной системы ценностей и важнейший субъект общественного самосознания. Если в классическом университете создается знание, то в Педагогическом университете формируется также тот специалист, благодаря которому это знание становится общественной ценностью и образовательным контентом», – отметила Лилит Мкртчян, добавив, что именно это осознание лежит в основе миссии АГПУ.
Она обратилась к стратегическим вызовам, стоящим перед арменистикой, рассказала о работе, проделанной Педагогическим университетом, и о его модели арменоведческих исследований. Говоря о будущем арменистики и предстоящих задачах, она подчеркнула, что эта дисциплина должна оставаться одним из важнейших столпов сохранения национальной идентичности, а ее будущее зависит от нашей способности сделать ее открытой, конкурентоспособной и признанной на международном уровне наукой.